کد خبر: ۴۵۶۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰

پیش بینی قیمت طلا در سال 1400

تحلیل گران از ادامه روند افزایشی قیمت جهانی طلا صحبت می کنند و بنا بر پیش بینی ها رسیدن قیمت هر اونس به قیمت 2 هزار دلار دور از ذهن نیست.
پیش بینی قیمت طلا در سال 1400
به گزارش تجارت امروز؛ طلا در 6 هفته گذشته روند صعودی را دنبال کرد، بسیاری از  تحلیلگران معتقدند که در طول یک هفته گذشته قیمت طلا بالای مرز روانی 1800 دلار تثبیت شد و همچنان بر این باورند این روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت. یکی از این تحلیلگران آدریان دی است که به تازگی گفته است روند صعودی طلا همچنان ادامه خواهد داشت و معامله گران بازار همچنان شاهد افزایش این فلز خواهند بود. به اعتقاد وی تا زمانی نگاه مردم به طلا ضمامتی برای حفظ ارزش دارایی خود باشد همچنان ارزش اونس به طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت. البته در این میان تحلیلگرانی هم وجود دارند که اصلاح قیمت طلا را به منظور جذب سرمایه جدید دور از ذهن نمی دانند. اوله هانسن کسی است که معتقد است اصلاح قیمت و احتمال بازگشت به مرز روانی 1800 دلار برای جذب تقاضای جدید ضروری به نظر می رسد. به گفته او ممکن است این اتفاق طی یک هفته آینده اتفاق بیافتد. قیمت هر اونس طلا در معاملات امروز بازار با 0.13 درصد کاهش به  هزار و 807 دلار رسید که بنا بر گزارش رویترز این کاهش قیمت به دلیل تقویت ارزش دلار بود،به گفته مایکل مک‌کارتی تحلیلگر مؤسسه سی‌ام‌سی مارکتس شواهدی فنی وجود دارد که دلار آمریکا ممکن است تقویت شود و احتمالاً به همین دلیل تجار در بازار طلا تا حدودی قیمت‌ها را پایین آورده‌اند . البته رویترز اعلام کرده است که با توجه به افزایش شیوع کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی تقاضا برا ی خرید طلا همچنان بالا است و بعید است که قیمت به زیر 1800 دلار برسد. مک کارتی همچنین معتقد است یک دوره میان مدتی افزایش بازار طلا نیز وجود خواهد داشت و به نظر نمی رسد که سرمایه گذاران هنوز به این نتیجه رسیده باشند که بازار نیاز به اصلاح و ترمیم دارد.
افزایش قابل توجه طلا از سال گذشته توسط تحلیلگران داخلی و خارجی پیش بینی شده و گذشت زمان دقیق بودن این پیش بینی ها را نشان داد سوال بسیاری این است که ایا این روند در سال اینده ادامه خواهد داشت و یا به عبارت دیگر قیمت طلا در 1400 به چه رقمی خواهد رسید؟
سال گذشته بود که سیتی بانک در گزارش خود درباره افزایش قیمت طلا در سال 2020 منتشر کرد . این بانک پیش بینی کرده بود که قیمت طلا در نیمه دوم سال 2020 هزار و 715 دلار خواهد بود. گذر زمان نشان داد که این پیش بینی درست بود و حتی قیمت طلا زودتر از پیش بینی این بانک به این رقم رسید و حتی مرز روانی 1800 دلار را هم رد کرد.  این البته درباره قیمت طلا در سال 2021 نیز پیش بینی انجام داده بود آن این بود که این رقم در سال آینده میلادی به هزار و 925 دلار در هر اونس خواهد رسید.
آیا همچنان قیمت طلا افزایش خواهد یافت؟
قیمت طلا در روز های گذشته دچار نوسانات بسیاری بوده است که پیش بینی آن را در بازه های بلند مدت دچار مشکل کرده است. اما همچنان می توان درباره کوتاه مدت پیش بینی کرد.
قیمت طلا در حال حاضر 1809 دلار می باشد که نسبت به چند روز گذشته شاهد کاهش قیمت است. طی هفته گذشته قیمت طلا همواره بین 1790 تا 1815 دلار در حال نوسان بوده است.
مهم ترین عامل نوسانات اخیر قیمت طلا را می توان نوسانات در میزان تقاضای طلا دانست که بر اثر احساسات منفی در بازار شکل گرفته است. تقاضا برای خرید طلای بالای 1800 دلار همچنان کم می باشد هرچند به نظر می رسد که در حال رشد است.
از طرف دیگر احساسات مبنی بر تولید واکسن کرونا و البته تایید شدن تاثیر مثبت داروی رمدسیویر توسط اروپا نیز در کاهش تقاضا برای خرید طلا نقش مهمی داشته است.
 
در کوتاه مدت به نظر می رسد که قیمت طلا به دلیل افزایش تقاضا روندی مثبت را طی خواهد کرد. شاخص های فنی به ما نشان می دهند که طلا قصد دارد تا به 1820 دلار در انس برسد و جای پای خود را در سطح 1800 دلار ثابت کند. باید توجه کرد که هرچند طلا در کوتاه مدت صعودی می باشد برای پیش بینی آن در بلند مدت لازم است منتظر اتفاقات روز های آینده بمانیم.
چشم‌انداز قیمت طلا چگونه ارزیابی می‌شود؟
 
بازار سکه دیروز همراه با بازار ارز از قله تاریخی خود بازگشت. هر سکه طرح جدید در دومین روز حضور در کانال ۱۱ میلیونی، ساعت ۱۶ روز یکشنبه به بهای ۱۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان معامله شد و به این ترتیب، کاهشی ۲۰ هزار تومانی را تجربه کرد.
 
با وجود چشم‌انداز مثبت طلای جهانی، اصلاح نرخ دلار در بازار آزاد، فلز زرد را وادار به عقب‌نشینی کرد. در بازار جهانی همچنان اغلب سرمایه‌گذاران طلا را افزایشی می‌دانند که می‌تواند در پیشروی سکه به سطوح جدید نقش مثبتی ایفا کند. با وجود این سکه توجه عمده خود را به روند نرخ داخلی دلار معطوف ساخته است. علاوه بر تب تورمی حاکم بر کل اقتصاد کشور، محدودیت‌های مرتبط با همه‌گیری کرونا نظیر لغو سفرهای مسافران ایرانی به ترکیه یکی از محرک‌های نرخ‌های ارز و در نتیجه، قیمت سکه خواهد بود.
 
انتظارات مثبت از اونس
طلای جهانی هفته قبل در ششمین صعود متوالی خود به سطح ۱۸۱۱ دلاری رسید. طلا به‌عنوان ابزاری برای پوشش ریسک در برابر مشکلات ناشی از کرونا و تنش‌های دیپلماتیک آمریکا و چین همچنان مورد اقبال سرمایه‌گذاران است. بر اساس نظرسنجی کیتکو ۶۹ درصد از فعالان حرفه‌ای بازار و نیز ۶۰ درصد از سرمایه‌گذاران خرد انتظار رشد طلا در هفته پیش رو را دارند.
از نگاه این دسته از تحلیلگران، ضعف شاخص دلار مهم‌ترین نیروی محرکه طلا برای رشد بیشتر است. طلا در این هفته منتظر نتیجه گفت‌وگوها برای اعلام بسته محرک اقتصادی آمریکا و اروپاست. ضمنا احتمال رشد بازارهای ریسکی هم باعث شده تا طلا به‌عنوان ابزار پوشش تورم مورد توجه قرار گیرد. برخی از تحلیلگران نمودارگرا معتقدند اگر طلا مقاومت ۱۸۲۹ دلاری را بشکند ثبت رکوردهای تاریخی برای این فلز گرانبها میسر خواهد شد.
 
همین روزنامه در گزارشی دیگر نوشته است: بدون در نظر گرفتن پتانسیل‌های تکنیکال صعود طلا، عوامل بنیادی متعددی در جهت حمایت از افزایش قیمت اونس در بازارها حضور دارد. از عوامل دیگری که مدنظر تحلیلگران قرار دارد کاهش ارزش دلار آمریکا است. در صورت تداوم سیاست‌های حمایتی فدرال رزرو از اقتصاد آمریکا و تزریق بیشتر نقدینگی به اقتصاد این کشور، در افق میان‌مدت افزایش تورم و کاهش ارزش دلار قطعی خواهد بود. موضوعی که می‌تواند سبب افزایش قیمت اونس در بازارهای جهانی باشد.
 
اتفاق نظر بر روند تداوم اونس
در نظرسنجی مین‌استریت این هفته سایت کیتکو که از کارشناسان بازار طلا اخذ می‌شود ۱۶ نفر شرکت کردند که ۱۱ نفر از آنها معادل با ۶۹ درصد از کل شرکت‌کنندگان به ادامه روند افزایشی قیمت فلز زرد رای دادند. در حقیقت عوامل بنیادی فراوانی مانند آغاز موج جدیدی از پاندمی کرونا در اقتصادهای بزرگی مانند آمریکا هند و برزیل و احتمال تعطیلی مجدد فعالیت‌های اقتصادی در برخی از ایالت‌های آمریکا یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های اقتصادی در جهان است که می‌تواند همچنان به تقاضای پناهگاه‌های امن دارایی بیفزاید.
 
از سوی دیگر و به عنوان شاهدی بر اثبات وضعیت وخیم چشم‌انداز اقتصادی دنیا، اغلب گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی در ماه جولای حکایت از آن دارد که طول دوره ریکاوری اقتصاد طولانی‌تر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌شد. این عوامل در کنار اقدامات حمایتی بانک‌های مرکزی که خبر خوبی برای طلا محسوب می‌شود، در نهایت سبب شده است تا اکثریت تحلیلگران به حرکت طلا به سوی قله‌های قیمتی بالاتر باور داشته باشند.
۴ نفر دیگر از تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی مین‌استریت سایت کیتکو که معادل با ۲۵ درصد رای‌دهندگان بودند، اعتقاد دارند قیمت طلا در هفته جاری نوسان زیادی نخواهد داشت. از نظر گروهی از تحلیلگران در فضای کنونی بازارها، طلا مدتی در حوالی مرز ۱۸۰۰ دلاری توقف خواهد داشت هر چند که، احتمال دارد پس از این وقفه به سوی مرزهای بالاتر حرکت کند. در حقیقت بخشی از این گروه، در بلندمدت بر این باورند که طلا بازهم به روند صعودی خود برخواهد گشت هرچند، مدتی در نزدیکی مرز روانی خود نوسان داشته باشد. فقط یک شرکت کننده در این نظرسنجی که معادل با ۶ درصد از کل نفرات این نظرسنجی را تشکیل می‌دهد، به نزولی بودن قیمت اونس رای داده است. نتایج این بخش از نظرسنجی به طور شفاف حکایت از آن دارد که فضای بازارها به سمت صعودی‌بودن قیمت طلا متمایل است.
 
Play Videoکد ویدیودانلودفیلم اصلی


 
در نظرسنجی آنلاین مین‌استریت نیز که خرده‌فروشان بازار طلا نظرات خود را درباره روند قیمتی کوتاه‌مدت فلز زرد در آن مطرح می‌کنند، هرچند با شدت کمتر اما اکثریت شرکت‌کنندگان هم‌نظر با تحلیلگران وال‌استریتی به صعود قیمت فلز زرد در هفته پیش‌رو باور دارند. از میان ۱۶۴۲ خرده‌فروش بازار طلا ۹۷۷ نفر معادل با ۶۰ درصد شرکت‌کنندگان تداوم روند کنونی قیمت اونس را پیش‌بینی‌کرده‌اند در حالی که فقط ۳۴۸ نفر که ۲۱ درصد رای‌دهندگان را تشکیل می‌دادند، اعتقاد داشتند که روند صعودی شش هفته‌ای فلز زرد معکوس خواهد شد و طلا در هفته پیش‌رو روند نزولی خواهد داشت.
 
۳۱۷ نفر از شرکت‌کنندگان که معادل ۱۹ درصد کل افراد رای‌دهنده را شامل می‌شود نیز بر این باور بودند که قیمت طلا در هفته آتی نوسان چندانی نخواهد داشت. طلا ضمانت حفظ ارزش دارایی‌ها
 
طلا ضمانت حفظ ارزش دارایی‌ها
آدریان دی تحلیلگر ارشد بازارها درباره اوضاع کنونی طلا پیش‌بینی کرد که تکانه صعودی قیمت طلاف همچنان در بازارها حاضر خواهد بود و معامله‌گران شاهد افزایش مجدد قیمت طلا خواهند بود. او در این باره گفت تا زمانی که مردم از طلا برای پوشش ریسک و ضمانت حفظ ارزش دارایی‌های خود استفاده می‌کنند، قیمت این فلز مدنظر آنها نخواهد بود و به همین دلیل تقاضا برای آن وجود خواهد داشت. این اتفاق سبب خواهد شد که همچنان ارزش اونس به طرز قابل‌توجهی افزایش پیدا کند.
کاهش احتمالی ارزش دلار
بر اساس نظر بسیاری از تحلیلگران، یکی دیگر از عواملی که سبب حمایت از قیمت طلا در آینده کوتاه‌مدت خواهد شد تضعیف مجدد ارزش دلار آمریکاست. به نظر می‌رسد ارزش شاخص دلار آمریکا در برابر سبد ارزهای همتای خود، مجددا وارد روندی نزولی شده است. در حقیقت با توجه به اینکه انتظار می‌رود به دلیل وخامت اوضاع همه‌گیری کرونا در برخی از ایالت‌های آمریکا، فدرال رزرو و کاخ سفید مجبور به اعمال برنامه‌های جدید حمایتی کنند، فشار بر ارزش دلار افزایش خواهد یافت. برنامه خرید دارایی توسط فدرال رزرو و تزریق نقدینگی در نهایت سبب افزایش نرخ تورم این کشور و کاهش ارزش دلار خواهد شد. کاهش ارزش اسکناس پشت سبز، هزینه دلاری نگهداری طلا برای سرمایه‌گذاران دیگر کشورها را کاهش خواهد داد و از همین رو فلز زرد با افزایش تقاضا مواجه خواهد شد. چارلی ندوس استراتژیست ارشد بازارها در  LaSalle Futures Group در این باره عنوان کرد: تا زمانی که تزریق پول به اقتصاد ادامه پیدا کند، روند قیمتی طلا همچنان افزایشی خواهد بود.
 
تصحیح قیمتی طلا
در کنار فضای صعودی تحلیلگران بازار طلا، بخشی از کارشناسان متذکر شده‌اند که تصحیح قیمتی طلا برای جذب جریان سرمایه‌های جدید اتفاق دور از ذهنی نخواهد بود. اوله هانسن رئیس بخش استراتژی بازارها در Saxo Bank در این مورد گفت: یک تصحیح قیمتی و احتمالا بازگشت به زیر مرز روانی برای جذب تقاضای جدید برای طلا ضروری به نظر می‌رسد. او در ادامه گفت با اینکه به طور کلی روند قیمتی طلا را صعودی پیش‌بینی می‌کند، اما در هفته آینده و در افق کوتاه‌مدت قیمت طلا احتمالا با یک تصحیح و افت مواجه خواهد شد. کالین شیزنسکی استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management اما نظر متفاوتی نسبت به روند قیمت فلز زرد دارد. پیش‌بینی او درباره ارزش اونس عدم نوسان زیاد و ایست آن در اطراف مرز ۱۸۰۰ دلاری است. استدلال شیزنسکی در حقیقت بر این واقعیت تکیه دارد که طلا احتمالا در انتظار کاتالیزور های جدید در بازار خواهد ماند. او در این مورد گفت پس از آنکه در روزهای اخیر سه بانک مرکزی ژاپن، بانک مرکزی اروپا و کانادا سیاست‌های پولی خود را بدون تغییر باقی گذاشتند، محرک جدیدی برای قیمت طلا در بازارها وجود ندارد.
 
تقویم بازارها
یکی از مهم‌ترین مواردی که مورد رصد سرمایه‌گذاران خواهد بود، بسته حمایتی جدید کاخ سفید برای مقابله با کروناست که به احتمال زیاد در هفته‌های آتی سرنوشت آن مشخص خواهد شد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، اخیرا اعلام کرده است که قبل از تعطیلات ماه آگوست نمایندگان کنگره، به دنبال تصویب بسته حمایتی جدیدی خواهد بود. در هفته آینده نیز، روز چهارشنبه را می‌توان شلوغ‌ترین روز از لحاظ انتشار آمارهای اقتصادی دانست. در این روز شاخص قیمت مسکن ایالات متحده و همچنین آمار فروش املاک موجود این کشور منتشر خواهد شد. روز پنج‌شنبه نیز گزارش مدعیان بیمه بیکاری و در روز جمعه نیز شاخص مدیران خرید بخش صنعتی آمریکا منتشر خواهد شد.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما