کد خبر: ۴۵۶۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
سیدحسین میرظفرجویان - مشاور مدیرعامل و مسئول کمیته فنی و معماری اکسپوی ۲۰۲۰ دوبی
به گزارش تجارت امروز؛ با توقف غیرمنتظره برگزاری نمایشگاه های تخصصی که یکی از مهم ترین ابزارهای توسعه تجارت، افزایش تولید و توسعه صادرات غیر نفتی که در شرایط کنونی بسیار حائز اهمیت و ضروری هستند و همچنین در راستای نامگذاری سال مبنی بر جهش تولید، باید اذعان داشت بدون ایجاد بسترهای مذاکره و فروش کالا و خدمات در سطح کلان، افزایش تولید اتفاق نخواهد افتاد. بدین سبب به ایجاد این بستر در حوزه بازاریابی نیاز است و برگزاری نمایشگاه های بین المللی علی‌الخصوص تخصصی، راهگشای این امر خواهد بود.
علاوه بر آنکه شوک های ناگهانی و بدون برنامه ریزی و یکباره، باعث آن می شود که صنعت نمایشگاهی که در سال های اخیر و با تلاش همه دست اندرکاران، در پی آن بود که به جایگاه واقعی خود در عرصه بین الملل و منطقه، دست یابد، فرصت رقابت مناسب با رقبای قدرتمند منطقه ای را از دست بدهد و توان برنامه ریزی برای سال های آتی را نیز دستخوش چالش های جدی نماید.

بیشتر بخوانید:


برگزاری نمایشگاه یک فرایند بلند مدت و با برنامه ریزی حداقل ۹ ماهه انجام می پذیرد و مشاغل متعدد و بیش از یکصد فعالیت را درگیر خود می نماید و به ازای هر مترمربع برگزاری، چندین نفر مشغول فعالیت خواهند شد که در شرایط کنونی و نامطلوب اقتصادی و وضعیت درآمدی افراد، علی الخصوص درحوزه های ساخت و ساز غرفه های نمایشگاهی، حمل و نقل، چاپ و انتشارات و خدمات نمایشگاهی و... بسیار تاثیر گذار است.
 باید توجه جدی داشت تا دست اندرکاران این حوزه ها بتوانند با برنامه ریزی درست برای شاغلین و فعالین برگزاری نمایشگاه ها، امنیت شغلی قابل قبولی را بوجود بیاورند و این امنیت، خود سبب کاهش استرس، افزایش امید به آینده و کسب درآمد برای زندگی آبرومندانه، خصوصاً برای افرادی که در حوزه های خدمات نمایشگاهی و کسب در آمدهای حداقلی هستند را دوچندان می نماید.
 از سوی دیگر اکثر مراکز نمایشگاهی در کشور و در راس آنها محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با داشتن فضای بسیار وسیع، سالن های بزرگ و امکانات ویژه نسبت به دیگر مشاغل فعال در سطح جامعه و دارای تجمع های زیاد، شرایط مناسب و بهتر برای پیشگیری از بیماری و رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی از سوی ستاد ملی و استانی جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و حتی فراتر از آن را داشته و تاکنون انجام داده و خواهند داد و قاعدتاً نباید مشکلی برای برگزاری نمایشگاه های تخصصی داشته باشند که این موضوع مورد تایید ستاد ملی قرار گرفته بود و نیاز است که مجدداً مورد تاکید قرار گرفته و اجازه دهند چشم انداز مناسبی پیش روی فعالان اقتصادی صنعت نمایشگاهی قرار گیرد و از بیکاری خیل عظیمی از شاغلین این حوزه و همچنین بروز اتفاقات جبران ناپذیر در حوزه های اجتماعی و اقتصادی جلوگیری گردد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری