کد خبر: ۴۵۷۳۳
تعداد بازدید: ۳۱۶
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۲
وزیر نفت در شرایطی از تایید صلاحیت طرح های پالایشگاهی با مجموع ظرفیت 5/1میلیون بشکه در روز خبر داده که مجلس در اعتراض به طرح نفتی دولت، بر اصلاح این طرح از طریق «پیش فروش نفت با تضمین خرید از سوی پالایشگاه های داخلی» تاکید کرده بود. موضوعی که یکی از پیش زمینه های آن، افزایش ظرفیت پالایشی کشور است.
به گزارش تجارت امروز؛ وزیر نفت در شرایطی از تایید صلاحیت طرح های پالایشگاهی با مجموع ظرفیت 5/1میلیون بشکه در روز خبر داده که مجلس در اعتراض به طرح نفتی دولت، بر اصلاح این طرح از طریق «پیش فروش نفت با تضمین خرید از سوی پالایشگاه های داخلی» تاکید کرده بود. موضوعی که یکی از پیش زمینه های آن، افزایش ظرفیت پالایشی کشور است.
 در طرح گشایش اقتصادی، دولت قصد داشت نفت را با استفاده از اوراق سلف با سود تضمین شده پیش فروش کند. موضوعی که انتقادات زیادی از جمله مجلس را بر انگیخت که شاه بیت آن، آینده فروشی درآمدهای دولت بود. در این حال، مجلس طبق اظهارات پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، اصلاحاتی را در طرح پیشنهاد کرده است که بر اساس آن، پیش فروش نفت به تحویل قطعی به پالایشگاه ها تبدیل و فروش فراورده های نفتی به جای نفت انجام شود.موضوعی که از یک سو به کاهش آثار تحریم های نفتی منجر خواهد شد چرا که به گواه کارشناسان و فعالان اقتصادی، صادرات فراورده های نفتی بسیار آسان تر از نفت و تحریم ناپذیرتر از آن است و از سوی دیگر امکان استفاده از ارزش افزوده این فراورده ها، آن هم در شرایطی که کشورمان از دارندگان منابع عظیم نفتی در دنیا ست، فراهم خواهد شد.

بیشتر بخوانید:
 
با این حال، طبیعی است که پیش نیاز این اصلاحات، افزایش ظرفیت پالایشی کشور است. در این زمینه اظهارات وزیر نفت، هفته گذشته حاکی از برداشتن قدم هایی در این مسیر است. به گزارش فارس، زنگنه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری پنج شنبه شب، با اشاره به تسهیلاتی که برای احداث کنندگان پالایشگاه در کشور در نظر گرفته شده است، گفت: یکی از امتیازات ویژه‌ای که در طرح احداث پالایشگاه‌ها در نظر گرفته شده تنفس خوراک است.
بدین صورت اگر کسی پتروپالایشگاه ساخت بعد از بهره‌برداری طرح می‌تواند به اندازه تمام هزینه‌هایش از سهم صندوق توسعه ملی خوراک دریافت و پول این خوراک را به صورت اقساط در سال‌های آینده پرداخت کند. بدین صورت مدت زمان بازگشت سرمایه و سود در این پروژه افزایش خواهد یافت و در سال اول بهره‌برداری تمام هزینه‌ها در قالب تنفس خوراک پوشش داده می‌شود.
زنگنه ادامه داد: ما شرکت‌هایی را که برای ساخت پالایشگاه اقدام کرده بودند ، از لحاظ مالی مورد بررسی قرار دادیم و طرح‌هایی با مجموع ظرفیت 5/1 میلیون بشکه تأیید صلاحیت شدند که 22/1میلیون بشکه آن نفت خام است و 240 هزار بشکه آن نیز میعانات گازی است. همچنین طبق این قانون به طرح‌های به سازی و نوسازی پالایشگاه‌های موجود نیز مجوز تنفس خوراک داده می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری