کد خبر: ۴۵۷۷۶
تعداد بازدید: ۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
عضو هیات نمایندگان و رییس کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق بازرگانی اعلام کرد که بانک های عامل استان میزان سرمایه در گردش صنایع البرز را در سال جاری پنج برابر سال گذشته افزایش دادند.
به گزارش تجارت امروز؛ شاهین ظهوری  گفت:  سال گذشته میزان سرمایه در گردش صنایع استان البرز حدود پنج میلیارد تومان بود که امسال به حدود ۲۶ میلیارد تومان رسیده است.
وی بیان داشت : ابزارها و بازارهای مالی به عنوان یکی از مهم ترین زیرساخت های توسعه صنعتی نقش موثری در رونق و شکوفایی تولید دارند.
ظهوری گفت : هرچند فعالیت های صنعتی با سرمایه های بخش خصوصی توسعه می یابد، اما تامین کنندگان مالی می توانند در شتاب صنایع استان نقش اهرمی را ایفا کنند.
 
بیشتر بخوانید:


 وی با ذکر این نکته که تامین کنندگان سرمایه های خرد و متوسط در طرح های بزرگ صنعتی می توانند بستر مناسبی را در  توسعه استان فراهم کنند، افزود: با آنکه استان البرز یکی از قطب های مهم صنعتی کشور به شمار می آید، ولی نهادهای مالی استان، با سرعت کمتری توسعه یافته و هنوز جایگاه لازم را در توسعه کسب نکرده اند. 
وی به تلاش وافر اتاق بازرگانی استان در توسعه مالی صنعت استان اشاره کرد و گفت: سعی ما بر این است تا برنامه های توسعه مالی را به عنوان یکی از ارکان توسعه صنعت دنبال کنیم. بخش مهمی از تمرکز گرایی و تامین مالی از طریق دفاتر مرکزی بانک ها در شهر تهران باز می گردد، اما توسعه مالی، پیش نیازهای دیگری هم دارد و در این راستا اتاق البرز برنامه های مناسبی را با هدف ایجاد  تحول در صنعت استان در دست بررسی و  اجراء دارد.
وی به اقدامات موثر کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق بازرگانی البرز در پوشش عملکرد پانزده ماهه دوره سوم فعالیت این نهاد اشاره کرد و گفت: در این زمینه گام های مناسبی در بهبود شیوه های تامین مالی صنایع استان انجام شده است.
ظهوری به جلسات مستمر با پنج بانک مهم استان در مسیر تحول در صنعت اشاره کرد و افزود: تفاهم نامه ای مبتنی بر گشایش ال سی LC داخلی با بانک رفاه برای پروژه های صنعتی از جمله این اقدامات است و این تفاهمنامه هم اکنون در آستانه نهایی شدن قرار دارد.
وی ادامه داد: گسترش و تسهیل ارتباط بین سرمایه گذاران استان و فرصت های سرمایه گذاری از طریق سامانه تخصصی، یکی دیگر از برنامه های در دست اجرای اتاق بازرگانی استان است.
ظهوری به نقش موثر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در پیگیری اهداف اتاق بازرگانی اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه، افزایش سقف اعتباری دفاتر سرپرستی بانک های استان از طریق شورای گفتگوی استان‌ پیگیری شد که نتایج خوبی را به همراه داشته است.  
وی اظهار داشت: میزان اعتبارات در بانک های استان برای سرمایه در گردش و سرمایه ثابت حدود پنج میلیارد تومان بود که رفع نیاز صنایعاستان را تامین نمی کرد و اکنون بانک ها این رقم را به حدود ۲۳ تا ۲۶ میلیارد تومان افزایش داده اند.
وی تصریح کرد: با توجه به روندافزایش شدید قیمت نهاده های بخش تولید، انتظار می رود این رقم نیز تعدیل جدی شود.
ظهوری گفت: با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور، تقاضای تسهیلات برای خرید ماشین آلات جدید به شدت کم شده و صنایع مختلف استان، عمدتا در زمینه تامین سرمایه در گردش، نیازمند حمایت های اعتباری و بانکی هستند.
 وی افزود: در این خصوص کمیته مشترک فنی با مشارکت فعالان اقتصادی و مدیران بانک ها در حال بررسی است و نتایج حاصل  از این بررسی جهت تعیین سقف بیشتر تسهیلات برای تصویب در نشست شورای گفتگوی استان مطرح خواهد شد.
وی نیاز سرمایه در گردش شرکت های صنعتی استان با توجه به تورم نهاده های تولید را بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان عنوان کرد.
به گفته ظهوری، اکنون صنعتگران استان می توانند با استفاده از عقد خرید دین از سیستم بانکی نیز برای تامین مالی استفاده کنند که این روش، موجب کاهش هزینه ها و تسهیل فرایندهای تأمین سرمایه در گردش خواهد شد.
رییس کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق البرز در ادامه، اخذ سپرده در قبال ارایه تسهیلات را یکی از روش های نامناسب در نظام تامین مالی بانکی دانست و افزود: این مساله موجب افزایش قیمت تمام شده خدمات مالی در بنگاه های صنعتی می شود، لذا کمیسیون در حال پیگیری جهت حذف این روش، از شبکه بانکی استان البرز است.
وی دریافت مجوز تأسیس صندوق پژوهش و فنآوری در خرداد ماه سال جاری را از دیگر دستاوردهای مهم کمیسیون دانست و گفت: این صندوق در راستای تامین سرمایه برای طرح ها و بنگاه های خطرپذیر و دانش بنیان فعالیت میکند و در تاسیس آن از حمایت پارک علم و فناوری و استانداری البرز برخورداریم.
ظهوری یکی از دلایل مهم موفقیت کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق البرز را فعال بودن کمیته های وابسته با کمیسیون سرمایه گذاری اتاق البرر دانست و افزود: در این کمیسیون، ۵ کمیته فرعی تعریف شده است که ۴ کمیته آن فعال تر هستند و امیدواریم شاهد افزایش مشارکت اعضا در فرایندهای تصمیم سازی و تولید بسته های مشورتی باشیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری