کد خبر: ۴۵۸۲۰
تعداد بازدید: ۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
یک فعال رسانه‌ای از گفت‌وگوی رئیس جمهوری و رئیس دولت اصلاحات در شب عید غدیر خبر داد.
به گزارش تجارت امروز؛ یک فعال رسانه‌ای از گفت‌وگوی رئیس جمهوری و رئیس دولت اصلاحات در شب عید غدیر خبر داد.
مصطفی فقیهی مدیر مسئول سایت انتخاب در توئیتی نوشت:«روحانی شب عید غدیر، با ‎خاتمی تماس گرفته و ضمن تبریک عید، گلایه می‌کند که اطرافیانت، به دولت تهاجم می‌کنند. خاتمی اما سفره‌ دلش باز شده و نیم ساعت، تند و تیز علیه دولت و اقدامات رئیس‌‌‌ جمهور سخن می‌گوید.» فقیهی گفته مخلص کلام خاتمی این بوده «تو هر چه خواستی، بی‌مشورت کردی، دیگر از ما چه می‌خواهی».
این خبر در حالی منتشر می‌شود که در سال‌های اخیر به‌ویژه در دولت دوم روحانی رابطه سیدمحمد خاتمی و روحانی به نظر می‌رسید دچار چالش شده است. برخی می‌‌‌گویند روحانی از اصلاحات و به‌ویژه سیدمحمد خاتمی فاصله گرفته است. در تفسیر این اتفاق هم عدم به کارگیری اصلاح‌طلبان را در مناصب دولتی دخیل می‌‌‌دانند و هم می‌‌‌‌‌‌گویند که روحانی نتوانسته به وعده‌‌‌های اصلاح‌‌‌طلبانه‌‌‌ای که قبل از انتخابات داده بوده عمل کند. با این حال خاتمی نقش مهمی در روی کار آمدن حسن روحانی بازی کرده است. دور اول پیروزی روحانی در حالی شکل گرفت که محمدرضا عارف دیگر کاندیدای مطرح آن روزها در سال 92به توصیه خاتمی از میدان کنار رفت و همه نیروهای سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان در حمایت از روحانی و به توصیه خاتمی اجماع کردند.

بیشتر بخوانید:


این روند حمایت خاتمی از روحانی و جریان‌های سیاسی نزدیک به او در ادوار بعدی انتخابات ادامه پیدا کرد. نقش‌آفرینی خاتمی در انتخابات‌های مجلس دهم و شورای شهر و مجلس خبرگان رهبری باعث شد که تحولات جدیدی در این انتخابات‌ها رخ دهد و چهر‌‌‌ه‌‌‌های جدیدی وارد عرصه شوند. اما وقتی سخن از حضور مجدد روحانی در انتخابات ریاست جمهوری شد، برخی به او انتقاد کردند و گفتند که آن چنان که باید به اصلاح‌طلبان وفادار نمانده است با این حال محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات، حمایت قاطعانه خود از حسن روحانی را اعلام کرد و گفت: «انتقادهای روزهای اخیر از آقای روحانی دسیسه است. ما نه تنها از حمایت و رای به آقای روحانی پشیمان نیستیم که همچنان قاطعانه از ایشان حمایت می‌کنیم و ایشان را موفق می‌دانیم.» حتی خاتمی حمایت دوباره خود از حسن روحانی را در دیدار با اعضای مجمع روحانیون مبارز کاشان اعلام کرد.
اما با شروع به کار دولت دوم روحانی انتقادات به او بیشتر شد. از جمله عبدالله نوری، وزیر کشور دولت اصلاحات در انتقاد به دولت روحانی در دیدار با برخی اعضای مجمع زنان اصلاح‌طلب گفته بود:‌ «برخی افراد با نردبان اصلاحات بالا می‌روند و با آبروی اصلاحات بازی می‌کنند.» حزب کارگزاران هم در بیانیه‌ای در سال 97 در انتقاد به روحانی، دولت او را در عرصه اقتصادی و سیاست خارجی «سرگشته» خواند.
همچنین علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت، در جلسه اصلاح‌طلبان و اعضای دولت گفته بود:«رابطه ما با دولت قطع است و اکنون این اصلاحات به خاطر دولت فحش می‌خورد.» با این حال شنیده‌ها حاکی از این است که خاتمی تأکید دارد که با وجود گلایه‌ها باید از دولت حمایت کرد. مرداد ماه 99 طیبه سیاوشی نماینده مجلس دهم به ایرنا گفته بود: «آقای خاتمی از مواضع تندی که برخی اصلاح‌طلبان علیه دولت و شخص آقای روحانی می‌گیرند گله‌مند بود و به صراحت گفتند باید همچنان از آقای روحانی و دولتش حمایت کرد.»
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری