کد خبر: ۴۵۸۸۲
تعداد بازدید: ۱۰۹
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۷
پیش‌بینی برنامه بانک مرکزی برای نرخ ارز/ چرخ اقتصاد ایران با دلار 26 هزار تومانی می‌چرخد؟

بانک مرکزی پس از نوسانات بازار پر تلاطم ارز، برای ساماندهی نرخ ارز تصمیماتی اتخاذ کرد که به گفته کارشناسان باعث افزایش عرضه و کاهش قیمت دلار و سایر ارزها خواهد شد؛ برخی هم آن را در راستای تک نرخی شدن ارز عنوان کردند؛ با این حال افزایش قیمت با توجه به اثرگذاریش در تورم و معیشت خانوارها و به رسمیت شناخت دلار 26 هزار تومانی، آیا چرخ اقتصاد کشور با آن می‌چرخد.
به گزارش تجارت امروز : نرخ دلار به عنوان شاخص بازار ارز در روند صعودی یک سال گذشته از قیمت 11 هزار و 346 تومان در روز نخست مهر ماه سال گذشته هم‌اکنون به حدود 26 هزار و 450 تومان رسیده است.

نرخ دلار در ابتدای سال جاری حدود 14 هزار و 896 تومان بود که در این 6 ماه نخست امسال بیش از 77 درصد رشد قیمتی داشته و این نسبت با توجه به قیمت روز نخست مهر ماه سال گذشته حدود 133 درصد رشد را ثبت کرده است.

نرخ ارز در حالی روند صعودی را طی کرده بوده که سیاست‌های بانک مرکز تا حدودی موثر بود ولی نتوانست جلی این روند صعودی را بگیرد.

نرخ ارز پس از اینکه تا مهر ماه سال 96 از یک ثبات نسبی برخوردار بود، با تغییراتی در بانک مرکزی و حذف ارز دانشجویی و مسافری در آن زمان روند صعودی در پیش گرفت؛ هر چند این روند تا پایان همان سال زیاد نبود اما در نیمه نخست سال 97 و بخصوص در فصل بهار نرخ دلار به عنوان شاخص بازار ارز جهش چند برابری قیمت را طی کرد.

دولت و بانک مرکزی که پس از که نتوانستند مانع رشد قیمت شوند؛ از ارز 4200 تومانی یا همان دلار جهانگیری و پس از آن نرخ سامان نیمایی رونمایی کردند. هر چند این تصمیمات هم نتوانست جلوی روند صعودی قیمت را بگیرد اما باعث چند نرخی شدن ارز و فساد زا شدن وضعیت ارزی شد که نمونه آن را در ارز 4200 تومانی جهانگیری مشاهده کردیم که دلار با این قیمت برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده می‌شد اما این دلارها در بازار آزاد به فروش می‌رفت.

بیشتر بخوانید:

 

سیاست‌های دولت که روزی خودش منتقد دولت قبلی به جهت افزایش نرخ ارز بود، باعث ایجاد 5 نرخ ارز در بازار شد؛ ارز 4200 تومانی، ارز نیمایی، ارز سنا، ارز بانکی و ارز بازار آزاد (دلار سلیمانیه، هرات و...) که هر کدام برای خودشان بازاری داشتند.

دولت برای افزایش عرضه جلوگیری از افزایش قیمت ارز در سال جاری تا پایان تیرماه به صادرکنندگان مهلت داد تا ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند. براساس آمار در سال 97 و 98 حدود 72 میلیارد دلار صادرات انجام شده بود که 45 میلیارد دلار آن به کشور بازگشته اما 27 میلیارد دلار دیگر هنوز برنگشته و صادرکنندگان می‌بایست تا پایان تیرماه ارز خود بازگردانند؛ البته این مهلت در کنار تنبیهات دیگر تا پایان شهریور ماه تمدید شد.

هر چند تاکنون اعلام نشده است که چه میزان از این ارزها به کشور بازگشته و آیا بانک مرکزی بر سر وعده خود که انتشار اسامی متخلفان در رسانه‌ها هست می‌ماند یا نه. بانک مرکزی سقف قیمت دلار در سامانه نیما را برداشت و روز دوشنبه هفته گذشته در اقدامی ناگهان نرخ ارز بانکی (23500 تومان) را حذف و با افزایش بیش از 3200 تومانی، نرخ بازار آزاد (26500 تومان) را جایگزین آن کرد. این اقدام در حالی بود که هفته قبل از آن فروش ارز سهمیه‌ای با کارت ملی که 2000 دلار بود را متوقف کرده بود.

ارز تک نرخی می‌شود؟

همتی: نرخ‌های ارز در بازار، اقتصادی نیستند و دوام نخواهند داشت

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی هم در آخرین یادداشت اینستاگرامی خود با عنوان چند نکته در خصوص بازار ارز نوشت: همانگونه که قبلا گفتم ثبات بازار برای بانک مرکزی اولویت دارد و لذا در حاشیه نرخ بازار نسبت به عرضه سنگین اقدام و اجازه آربیتراژ و نوسان گیری نخواهد داد.
وی اعلام کرد: بانک مرکزی ضمن افزایش عرضه در بازار ثانویه (نیما)، در راستای تسهیل و تسریع تامین ارز وارد ‌کنندگان در این بازار به پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها اعلام کرد که آنها نیز می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را علاوه بر صرافی‌های بانکی، مستقیماً به صرافی‌های مجاز جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند.

همتی تاکید کرد: قبلا هم گفتم، نرخ‌های ارز در بازار، نرخ های اقتصادی نیستند و دوام نخواهند داشت. امیدوارم مردم عزیز دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند.

پس این اینکه بانک مرکزی نرخ ارز را در بازار آزاد (نقدی) به رسمیت شناخت، دوباره قرار شد ارز سهمیه‌ای به افراد و با قیمت جدید داده شود.

کارشناسان این تصمیم بانک مرکزی را در راستای تشویق صادرکنندگان و افرادی که ارز دارند می‌دانند تا دلارهای خود را روانه بازار کنند و آن را موثر می‌دانند و معتقدند با این اقدام قیمت ارز نیز کاهش (حتی شدید) خواهد داشت؛ از سوی دیگر براساس اعلام همتی به پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها اجازه داده شد ارز حاصل از صادرات خود را علاوه بر صرافی‌های بانکی، مستقیماً به صرافی‌های مجاز بفروشند.

برخی دیگر هم این اقدام را در راستای تک نرخی شدن نرخ ارز آن هم در واپسین روزهای عمر دولت تدبیر و امید عنوان کردند که خود باعث ایجاد چند نرخی شدن، شده بود.
نتیجه تصمیمات چه خواهد شد؟

برنامه ساختمان شیشه‌ای میرداماد هنوز مشخص نیست که چرا یکباره نرخ ارز بازار آزاد را جایگزین نرخ بانکی کرد و عمل یک یک در این بازار پر تلاطم را حذف کرد.

اگر قصد بانک مرکزی تحریک صادرکنندگان و دارندگان ارز با دادن امتیاز است تا ارز خود را روانه بازار کنند باید مراقبت‌های لازم هم انجام دهد تا این ارزها صرف واردات کالای قاچاق نشود. هر چند کارشناسان این تصمیمات را در راستای کنترل بازار ارز و قیمت می‌دانند و معتقدند قیمت ارز روند کاهشی خواهد داشت.

البته تاکید می‌شود که آیا اقتصاد ایران می‌تواند با نرخ ارز کنونی ( دلار 26500 تومانی) کار کند یا نه. امروز حدود 85 درصد کالاهای وارداتی، واسطه‌ای و سرمایه است و در تولید استفاده می‌شود که اگر این واردکنندگان بخواهند کالای خود را با دلار 26 هزار و 500 تومانی واردکنند قطعا قیمت تمام شده تولید هم بالا خواهد رفت و منجر به تورم خواهد شد؛ مگر اینکه بانک مرکزی برنامه‌ای در این مورد داشته باشد.

از سوی دیگر اگذ تصمیم بانک مرکزی در راستای تک نرخی شدن ارز باشد و نرخ کنونی در بازار آزاد مدنظر قرار گیرد، ارزی که کالاهای اساسی و ... با آن وارد می‌شود که امروز 4200 تومانی (براساس قانون بودجه99) است حذف خواهد شد و این کالاها دچار افزایش قیمت شدید خواهند شد.

به هر حال این مهم باید مدنظر بانک مرکزی قرار گیرد که آیا چرخ اقتصاد ایران و تولیدکنندگانی که به واردات (نرخ ارز) وابسته هستند و... یا واردات کالاهای اساسی؛ در این وضعیت رکودی با دلار 26 هزار و 500 تومان می‌چرخد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری