کد خبر: ۴۵۹۲۶
تعداد بازدید: ۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
مدیرکل بنادر و دریانوردی خرمشهر گفت: در حال حاضر 20 کشتی غرق شده در اروند باقی مانده است که 11 مورد آن در سمت اروند متعلق به ایران و 9 مورد در محدوده عراق قرار دارد و ایران برای تسهیل تردد شناورها آماده خارج کردن این شناورهاست، هرچند عراق خیلی تمایلی از خود نشان نمی دهد.

به گزارش تجارت امروز :  مدیرکل بنادر و دریانوردی خرمشهر در نشست خبری  ضمن اشاره به اینکه قبل از جنگ ظرفیت بندر خرمشهر 4 میلیون و 700 هزار تن بود، گفت: بعد از جنگ ظرفیت اسمی در بخش کانتینری به 10 میلیون تن رسید،اما ظرفیت واقعی بندیر همان 4 میلیون و 700 هزار تن است.

نورالله اسعدی با بیان اینکه سال گذشته عملکرد بندر خرمشهر 3 میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل تر آن 30 درصد افزایش داشته است، افزود: سال 98 در بندر خرمشهر 4 پروژه با سرمایه 230 میلیارد تومان اجرا شد که در راستای تخلیه و بارگیری بیشتر بود.

او با اشاره به اینکه یارد کانتینری به مساحت 15 هکتار به بندر خرمشهر اضافه شده است، تصریح کرد: در شرایط کنونی ظرفیت بندر خرمشهر به 400 هزار یو تی ام رسیده است. در شش ماهه سال جاری بارگیری کانتینری رشدی 71 درصدی داشته و در مجموع در بخش تخلیه و بارگیری که شامل 9840 کانتینر بوده نسبت به شش ماهه نخست 98 در سال جاری رشدی 17 درصدی داشته و دلیل این مساله این بودکه با شیوع کرونا صادرات فله ای که به کشور کویت انجام می شد به شکل بسته بندی و کانتینری تغییر وضعیت داد به همین دلیل آمار صادرات کانتینری بالا رفته است.

بیشتر بخوانید : 

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی خرمشهر با اشاره به اینکه در شش ماهه امسال یک میلیون و 590 هزار تن کالا در بندر خرمشهر تخلیه و بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 38 درصدی داشته است، اظهار کرد: در سال جاری برای افزایش تکمیل ظرفیت بندر خرمشهر 8 پروژه با سرمایه ای 22 میلیارد تومانی در دست اجرا داریم که شامل لایروبی، ارتقای اطفا حریق، سامانه تصویری، خارج سازی 6 فروند کشتی غرق شده در اروند، ساختمان مرجع دریایی و... است.

اسعدی  درباره اینکه میزان تغییرات خط تالوگ و اینکه خارج سازی شناورهای غرق شده چه مزینی برای کشور دارد، گفت: در شرایط کنونی خط تالوگ قدیم 10 درصد به سمت عراق تغییر کرده است. باید توجه داشت که بعد از زمان جنگ حدود 180 کشتی غرق شده در رودخانه اروند وجود داشت که تاکنون تعدادی از آنها از رودخانه خارج شده اند و تنها 20 عدد باقی مانده که از این تعداد 11 مورد در محدوده متعلق به ایران قرار دارد و 9 مورد در سمت عراق قرار دارد و ایران برای تسهیل تردد شناورها آمادگی خارج سازی آنها را دارد، اما عراق به دلیل اینکه سرمایه گذاری اصلی خود را روی بندر ام القصر قرار داده و از این محدوده فاصله دارد همکاری چندانی برای خارج سازی کشتی های غرق شده نمی کند. با این حال با توجه به اینکه ایران 20 پست اسکله و 15 هکتار انبار سرپوشیده در این منطقه دارد خارج سازی کشتی های غرق شده برای تسهیل حرکت شناورها اهمیت بالایی وجود دارد. از طرف دیگر بندر خرمشهر دارای مزیت بنادر آزاد است به همین دلیل کاهش ترافیک شناورها به نفع این منطقه است.

او با اشاره به هزینه های خارج سازی کشتی های غرق شده گفت: در حال حاضر با در نظر گرفتن خط تالوگ 1975 الجزایر منهای 9.5 در پایین ترین جز 3 هزار میلیارد تومان هزینه خارج سازی کشتی های غرق شده است.

اسعدی با بیان اینکه هم اکنون امکان تردد کشتی های تخت با ظرفیت 10 هزار تن در رودخانه اروند وجود دارد، گفت: هم اکنون کالاهای معدنی، کشاورزی، یخچالی، فولادی و... از بندر خرمشهر تخلیه و بارگیری می شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری