کد خبر: ۴۶۰۳۹
تعداد بازدید: ۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
نخستین جلسه رسیدگی به پرونده محمد امامی آغاز شد.

به گزارش تجارت امروز؛  نخستین  جلسه  رسیدگی  به پرونده  محمد امامی امروز دوشنبه  در شعبه سوم دادگاه  ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد.
محمد امامی یکی از متهمان اصلی فساد بانک سرمایه و صندوق بازنشستگی فرهنگیان است؛ حجم ریالی فساد صورت گرفته در این پرونده بنابر روایت‌های مختلف از ۸ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

بیشتر بخوانید:
قاضی اسدالله مسعودی مقام ضمن سفارش به متهمان، وکلا و مقامات رسیدگی کننده به پرونده به تقوایی الهی از نماینده دادستان خواست برای قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار گیرد.
نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: اقدامات مجرمانه شبکه فساد در بانک سرمایه مشتمل بر  اتهامات انتسابی به ۳۴ نفر از متهمان است و این اقدامات با محوریت سید محمد امامی و امیررضا فرزان راداز طریق نفوذ در مدیران بانک سرمایه، صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکتهای وابسته بوده است. 
امید فولادی ادامه داد: متهمان از طریق نفوذ در مدیران بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان سهامدار عمده در بانک سرمایه نقش های مجرمانه خود را در بستر بانک سرمایه و شرکت‌های وابسته به نهاد مزبور پیاده‌سازی کردند و از مجرای پرداخت رشوه‌های کلان به مدیران و کارکنان و بعضاً کارشناسان رسمی دادگستری بیش از هزار میلیارد تومان را در پوشش دریافت تسهیلات و ضمانت نامه های بانکی از طریق غیرقانونی و تودیع وثایق ناچیز از بانک سرمایه و شرکت های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان خارج کردند.
نماینده دادستان اضافه کرد: همچنین این متهمان بخشی از اقدامات مجرمانه را در پوشش تهاتر املاک و گران نمایی انجام داده اند.
وی اقدامات مجرمانه این شبکه فساد در بانک سرمایه را حول چهار موضوع عنوان کرد و افزود: اخذ تسهیلات کلان در قالب عقد مشارکت مدنی در مجموع به مبلغ ۲۲۵ میلیارد تومان بوده به این شرح است که نامبردگان با شرکت‌های الگو تجارت جهان توسعه تجارت تأمین پوشش قشم و سواحل قشم به شکل کاملاً غیرقانونی و شرایط نامتعارف پس از مدت زمان کوتاهی از تاریخ افتتاح حساب با ارائه درخواست برای دریافت تسهیلات اقدام کردند و از طریق ارتباط گیری با مسئولان و مدیران بانک سرمایه موفق به اخذ مصوبه شدند.
فولادی ادامه داد: اخذ ٢۶ فقره ضمانت نامه های بانکی بالغ بر ۵۹۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان توسط نامبردگان که در سال ٩۴ ضمانتنامه های بانک سرمایه را با تاسیس شرکت های صوری به مدیرعاملی افرادی که هیچ سابقه‌ای نداشتند بدون تودیع وثیقه به دست آورند و در ادامه با تولیدکنندگان غلات و نهاده‌های دامی از جمله شرکت پشتیبانی امور دام تهران وارد معامله شدند و بدون پرداخت وجه صرفاً با ارائه ضمانتنامه ها موفق به خرید در حجم کل شدند و کالاهای خریداری شده را در بازارهای داخلی و خارجی به فروش رساندند و پس از وصول چک های کالا و تبدیل آنها به ارز ، مبالغ را به خارج از کشور منتقل کردند.
نماینده دادستان افزود: متهم امامی بخشی از وجوه کالاها را با هدف عدم کشف منشأ پول در شرکت‌های خود واریز می کرده و گزارش سازمان اطلاعات سپاه هم به دادگاه داده شده است اجمالاً فرایند دریافت ضمانت ها توسط شرکت ها حتی اصول اولیه را هم رعایت نمی شده است.
وی گفت: با توجه به وثایق ناچیز می توان گفت هیچگونه وثیقه قابل قبولی از شرکت‌ها اخذ نمی شده و نکته قابل توجه این است که تسهیلات و ضمانت نامه های بانکی در کمتر از یک ماه و چند روز بعد از افتتاح حساب توسط شرکت‌ها مورد تصدیق قرار گرفته است.
نماینده دادستان درباره دلایل کاغذی بودن شرکت‌ها گفت: تمامی شرکت ها در زمان منتهی به پایان سال ۹۴ اقدام به افتتاح حساب و درخواست به شعبه اسکان بانک سرمایه کرده‌اند و هیئت مدیره و موضوع شرکت خود را در یک زمان تغییر داده‌اند.
خرج کردن تسهیلات غیرقانونی در سینما و شبکه نمایش خانگی
فولادی اظهار داشت: تسهیلاتی که باید در حوزه قراردادهای منعقده برای امور بازرگانی و تولید اقتصادی مصرف می‌شد توسط متهم امامی و افراد وابسته به او عمدتا با هدف از بین بردن منشا پول، در حوزه سینما و شبکه نمایش خانگی و پرداخت به هنرمندان و سلبریتی‌ها و خرید املاک و آپارتمان شده است و بخشی از وجوه جهت سهولت در اقدامات مجرمانه به برخی اشخاص دارای نفوذ پرداخت شده است.
وی ادامه داد: همچنین مبالغی از این وجوه تبدیل به سپرده‌های بلند مدت به نام اقوام متهمان از جمله خواهر و مادر محمد امامی شده است.
به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، به گزارش ایرنا، ٢٧ مرداد ماه نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ۳۲ متهم دیگر به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. در این جلسه قهرمانی نماینده دادستان به قرائت بخش اول کیفرخواست ۲۴۰ صفحه ای متهمان و دلایل انتساب جرم پرداخت. پس از قرائت بخش اول کیفرخواست از سوی نماینده دادستان، قاضی مسعودی مقام با اعلام ختم جلسه گفت: جلسه بعدی دادگاه متعاقباً اعلام خواهد شد.
سیدمحمد امامی تهیه کننده سریال «شهرزاد» است که نامش از سوی نماینده دادستان تهران و برخی متهمان پرونده بانک سرمایه در دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی مطرح شد.
رسول امیرقهرمانی نماینده دادستان تهران در یکی از جلسات دادگاه بانک سرمایه گفت: سیدمحمد امامی و دلاویز (متهم ردیف دوم پرونده) در بانک سرمایه همه کاره بودند و در اعطای تسهیلات به خود و سایرین دخالت می‌کردند. امامی بازیگر اصلی میدان تهاترها با بانک سرمایه بوده است و از طریق ارتباط با دلاویز و فردی که از بستگان رضوی و مدیر شرکت توسعه ساختمان بانک سرمایه بوده ملک خریده و ۳۰ میلیارد گران‌تر به شرکت توسعه می‌فروختند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری