کد خبر: ۴۶۰۹۹
تعداد بازدید: ۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
مغزی سیم بکسل در واقع بافت و یا الیافی است که استرند ها به دور آن قرار می گیرند که می تواند تک استرندی یا تک رشته و یا خود یک سیم بکسل باشد. انتخاب مغزی سیم بکسل نقش بسیار مهمی در مشخصات مکانیکی سیم بکسل ایفا می کند.

به گزارش تجارت امروز؛ سیم بکسل (طناب فولادی) که در زبان انگلیسی به Steel wire rope شناخته می شود از بافت مفتول های فلزی که یا از جنس فولادی و یا از جنس استیل هستند تولید می شود. در واقع از بافت مفتول ها ابتدا رشته و یا استرند و با بافت استرند ها در کنار یکدیگر در نهایت سیم بکسل حاصل می شود. مغزی سیم بکسل در واقع بافت و یا الیافی است که استرند ها به دور آن قرار می گیرند که می تواند تک استرندی یا تک رشته و یا خود یک سیم بکسل باشد. انتخاب مغزی سیم بکسل نقش بسیار مهمی در مشخصات مکانیکی سیم بکسل ایفا می کند.

در مغزی سیم بکسل ها یا از مفتول های بافته شده فولادی استفاده می شود که در آن صورت در شرح ساختار سیم بکسل از کد نوشته IWRC استفاده می شود و یا از الیاف غیر فلزی مانند الیاف کنفی با کد حروف FC مخفف Fiber core و یا الیاف مصنوعی پلی پروپیلن با کد حروف PP استفاده می شود. هر یک از سیم بکسل ها با مغزی های مختلف برای کاربری خاصی مناسب می باشند که انتخاب آنها نیاز به تجربه بالای کاری و شناخت کامل انواع سیم بکسل دارد.

سیم بکسل های مغز فولادی در واحد متر سنگین تر بوده دارای قابلیت های کششی بالاتری هستند و قیمت بالاتری نیز دارند. سیم بکسل های مغز PP سبکترین نوع سیم بکسل در واحد متر هستند که در تماس با آب نیز مانع از جذب آب شده و از این رو دارای کاربری های دریایی نیز هستند. نوعی دیگر از الیاف بکار گرفته شده در داخل سیم بکسل ها الیاف نخی سیزال می باشد که نوعی الیاف طبیعی با قابلیت بالا در تماس با آب خورنده دریا می باشد.

کاربری سیم بکسل مغز کنفی

در بسیاری از صنایع از سیم بکسل های مغز کنفی استفاده می کنند. انعطاف بسیار بالا، میزان خوردگی محدود در بین الیاف داخلی، وزن سبک تر در واحد متر و قیمت مناسب از ویژگی های سیم بکسل های مغز کنفی می باشد. برخی از ساختار های پر کاربرد سیم بکسل مغز کنفی به قرار زیر می باشند.

  1. سیم بکسل آسانسوری مغز کنفی که اغلب با ساختار 8X19S+FC شناخته می شود و برای اتصال کابین آسانسور ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. سیم بکسل حفاری مغز کنفی که علاوه بر حفاری از همین ساختار در جرثقیل ها نیز استفاده می شود. سیم بکسل حفاری مغز کنفی را در صنایع اغلب با ساختار 6X19S+FC می شناسند و بصورت آبکاری شده گالوانیزه بکار می برند.
  3. سیم بکسل هفت لا کنف که بخش عمده ای از ساختار کلی این سیم بکسل را الیاف کنفی تشکیل می دهند. سیم بکسل های هفت لا دارای قابلیت کششی بسیار محدودی بوده و بدین سبب به هیچ وجه برای کاربری لیفتینگ مورد استفاده قرار نمی گیرند. در صنایع مرغداری و برای گاورنر آسانسور ها که تحت بارگذاری اندکی هستند از سیم بکسل مغز کنفی هفت لا استفاده می شود. در مغزی هر استرند از این سیم بکسل نیز بصورت جداگانه از الیاف کنفی استفاده شده است.

کاربری سیم بکسل مغز فولادی

سیم بکسل مغز فولادی اغلب به سبب قابلیت های کششی بسیار بالایی که دارد در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. سیم بکسل های مغز فولادی دارای انعطاف اندکی هستند و میزان سایش بین لایه ای نیز در آنها بالاتر می باشد، دارای قیمت بالاتری بوده و وزن بیشتری نیز در واحد متر دارند. برخی از شرایط و کاربری های سیم بکسل مغز فولادی به قرار زیر می باشد.

  1. سیم بکسل نتاب تاور کرین یکی از عمده ترین نوع سیم بکسل های مغز فولادی با ساختار خاص است. تعداد رشته های این سیم بکسل بالا و در هر استرند از تعداد کمی مفتول استفاده می شود.
  2. سیم بکسل فولادی اسلینگ که از آن برای اتصالات جرثقیل و برای ایجاد اسلینگ های حمل بار استفاده می شود. در اغلب موارد این سیم بکسل ها بصورت دو سر پرس و یا دو سر بافته شده اسلینگ تولید می شوند و از یکی از ساختار های سیم بکسل فولادی 6X36, 6X37 برای آنها استفاده می شود.
  3. سیم بکسل آسانسوری مغز فولادی که اغلب در سایز های بین 8 الی 10 میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. سیم بکسل فولادی جرثقیل و حفاری که دارای کاربری محدودتری نسبت به سیم بکسل های مغز کنفی با همین ساختار هستند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری