کد خبر: ۴۶۱۴۸
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۷
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی افراد سودجو با واردات، اقتصاد کشور را به سمت عدم پویایی حرکت می‌دهند.
به گزارش تجارت امروز؛ محمد رشیدی، با اشاره به اینکه اقتصاد دانش‌بنیان و قوانین آن سال 89 تصویب شده است و سال 88 معاونت فناوری در زمان ریاست جمهوری دولت نهم  ایجاد شد و تا سال 99 هنوز این قوانین اجرایی نشده است اظهار داشت: چرا در برابر این قوانین مانع ایجاد می‌شود؟ به نظر می‌رسد در صورت اجرای این قوانین بازار وارداتی‌ها تعطیل شود زیرا اقتصاد دانش‌بنیان ما را به سمت صادرات و حرکت پیش می‌برد و علاج بیکاری و حل مشکلات اقتصادی اجرایی کردن اقتصاد دانش‌بنیان است.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی افراد سودجو با واردات، اقتصاد کشور را به سمت عدم پویایی حرکت می‌دهند بیان کرد: کار پژوهشی نباید به دانشگاه داده شود باید به پژوهشگر واگذار شود و باید مجلس در این زمینه ورود پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه پژوهش خودبه‌خود تبدیل به محصول نمی‌شود و باید پژوهش از دانشگاه بیرون بیاید و ما آن را احیا و کمک کنیم تا به تولید تبدیل شود عنوان کرد: اکنون آرام‌آرام در حال آزادسازی این پژوهش و تبدیل آن به محصول هستیم.

بیشتر بخوانید:


رشیدی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات در سر راه اقتصاد دانش‌بنیان ریسک پذیر بودن آن است و چون ریسک دارد کمتر سرمایه‌گذار به سمت آن می‌رود گفت: از طرفی افراد به سمت اقتصاد دانش‌بنیان می‌آیند ولی چندان از بازار و موانع پیش‌رو آگاهی ندارند و زمانی که با مشکلات مواجه می‌شوند شاهد عقب‌نشینی آنها هستیم و فرار مغزها انجام می‌شود و این موضوع بسیار خطرناک است.
وی با بیان اینکه اگر راه علاجی برای فرار مغزها پیدا نکنیم به اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان نمی‌رسیم گفت: متأسفانه مراحل تولید در کشور ما بسیار سخت است و هزینه تولید در کشور ما بالا است.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به اینکه همواره مقام معظم رهبری بر رفع موانع تولید در کشور تأکید دارند و اتفاقات خوبی برای از بین بردن موانع تولید در حال انجام است عنوان کرد: طرح جهش اقتصاد دانش‌بنیان باید به زودی اجرایی شود و به صورت جدی با کارشناسان در این رابطه در حال تبادل جدی اطلاعات هستیم.
وی با اشاره به اینکه بخشی از موانع بر سر راه اقتصاد دانش‌بنیان به دلیل حضور مافیاها و انحصارگران است عنوان کرد: تلاش‌ها برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان تاکنون جدی نبوده است و مجلس انقلابی باید کمک کند اقتصاد دانش‌بنیان به طور ویژه در کشور دیده شود.
رشیدی با اشاره به اینکه اکنون نزدیک به 6000 شرکت دانش‌بنیان داریم و توانایی و فناوری لازم برای تحقق این نوع اقتصاد را دارند گفت: اما با قوانین موجود اقتصاد دانش‌بنیان متوقف شده است.
وی با بیان اینکه تحریم می‌تواند به اقتضای دانش‌بنیان کمک کند و ما در شرایط تحریم فرصت‌های زیادی برای ما فراهم آمده است و تحریم برای کشور ما یک فرصت شده است افزود: اکنون 14 میلیارد دلار نهاده‌ها مانند نهاده‌های دامی وارد کشور می‌شود و شرکت‌های دانش‌بنیان در کشاورزی در بحث اصلاح نژاد، کود و بذر و امنیت غذایی خیلی می‌توانند موثر باشند و می‌توانیم در صورت تحقق اقتصاد دانش‌بنیان از یک هکتار زمین 12 تن محصول برداشت کنیم.
بیشتر بخوانیدرئیس کمیته امداد: استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها برای اشتغالزایی/200 هزار شغل تا پایان امسال ایجاد می‌شود
البرز| فعالیت‌های دانش‌بنیان در حوزه وقف سبب نوآوری و اشتغال‌زایی می‌شود
موفقیت یک شرکت‌ دانش‌بنیان در تولید قطعات خودرویی


نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید اولویت بازارهای خرید را به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان پیش ببریم بیان کرد: دولت باید اقتصاد دانش‌بنیان را تقویت کند و پژوهش باید داخل بنگاه‌های اقتصادی باشد تا رشد کنیم و اقتصاد دانش‌بنیان به راحتی محقق می‌شود.
وی با اشاره به اینکه نظارت بر تحقق مبانی اقتصاد دانش‌بنیان وظیفه اساسی نمایندگان مجلس انقلابی است عنوان کرد: گره کور خیلی از مسائل اقتصادی کشور تنها با تحقق اقتصاد دانش‌بنیان برطرف می‌شود و مقام معظم رهبری به صورت جدی در بیانیه گام دوم انقلاب به این موضوع اشاره اکید داشته است.
رشیدی با بیان اینکه در این راستا یکی از کارهای خوب و موفق راه‌اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی فناوری بوده است عنوان کرد: طرح جهش اقتصاد دانش‌بنیان باید به زودی اجرایی شود و کمیسیون‌های مربوطه مختلفی در رابطه با این طرح تلاش می‌کنند و با مرکز پژوهش‌ها در حال تبادل اطلاعات هستند و کمتر از سه ماه دیگر این طرح با رأی بسیار بالایی به تصویب می‌رسد و امیدواریم تا پایان سال این طرح محقق شود.
وی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در اقتصاد دانش‌بنیان باید بسیار مورد تأکید قرار بگیرد امنیت غذایی است و از اولویت‌های در دستور کار کمیسیون کشاورزی است بیان کرد: در کشاورزی هنوز نتوانستیم اکوسیستم دانش‌بنیان ایجاد کنیم و یکی از نقاط ضعف ما است زیرا امنیت غذایی برای ما بسیار مهم و ضروری است و در شرایط تحریم این موضوع امنیت غذایی اهمیت دوچندان پیدا می‌کند.
رشیدی با اشاره به اینکه اکوسیستم بحث کمرگ، بیمه دانش‌بنیان، حمایت از شرکت‌های خصوصی برای سرمایه‌گذاری، حمایت از دانشگاه برای خارج شدن از رکود است و بخش دولتی نباید در این حوزه ورود پیدا کند عنوان کرد: باید به دانشگاه‌ها بیاموزیم که علم در دانشگاه به محصول تبدیل شود و دانشگاه نباید متوقف بماند.
وی با بیان اینکه خیلی از سرمایه‌گذاران به دلیل ضعیف بودن و یا عدم بیمه اقتصاد دانش‌بنیان در این عرصه وارد نمی‌شوند بیان کرد: باید پژوهشگر و سرمایه‌گذاران اقتصاد دانش‌بنیان از هر جهتی احساس امنیت داشته باشند و صندوق شکوفایی نوآوری و فناوری باید از لحاظ مالی تقویت شود.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متأسفانه مدیریت اجرایی استان هیچ حمایتی از سرمایه‌گذاران در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان ندارد گفت: باید از تولیدکنندگان حمایت کامل به عمل بیاید و مسئولان به جای دادن شعار به وعده‌های خود عمل کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری