کد خبر: ۴۶۱۸۶
تعداد بازدید: ۱۴۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه نماینده سابق مجلس در سرمقاله امروز روزنامه آرمان ملی نوشت: برآورد اکثر نظرسنجی‌ها احتمال ‏پیروزی جو بایدن را زیاد می‌داند و این درحالی است که در گذشته نظرسنجی‌ها معمولا با تردید نتیجه‌گیری می‌شد ولی الان ‏تردید‌ها کاهش یافته، چون تفاوت و اختلاف خیلی معنادار است؛ به‌ویژه اینکه به‌شدت ترامپ را به حالت تدافعی وادار کرده و از ‏طرف دیگر ترامپ، تمام انرژی خود را روی شخص خودش متمرکز کرده بود.

به گزارش تجارت امروز : حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه نماینده سابق مجلس در سرمقاله امروز روزنامه آرمان ملی نوشت: برآورد اکثر نظرسنجی‌ها احتمال ‏پیروزی جو بایدن را زیاد می‌داند و این درحالی است که در گذشته نظرسنجی‌ها معمولا با تردید نتیجه‌گیری می‌شد ولی الان ‏تردید‌ها کاهش یافته، چون تفاوت و اختلاف خیلی معنادار است؛ به‌ویژه اینکه به‌شدت ترامپ را به حالت تدافعی وادار کرده و از ‏طرف دیگر ترامپ، تمام انرژی خود را روی شخص خودش متمرکز کرده بود.

یعنی خودش عملا تنها بازیگر عرصه انتخابات ‏بود ولی دموکرات‌ها یک ساختار تشکیلاتی خیلی قوی انتخاباتی را شکل دادند و خانم هریس که معاون جو بایدن است، کاملا شفاف ‏با آمار و ارقام با مردم صحبت می‌کند و به جای اینکه وعده‌ها و ادعا‌های کلی ترامپ را تکرار کند با مطرح کردن برنامه‌های ‏اعتباری شفافی نظیر اینکه «کسانی که وضعیت معیشتی کمتری دارند از معافیت مالیاتی برخوردارند» خصوصا در میان افرادی ‏از مردم که حتی در انتخابات حضور هم پیدا نمی‌کردند، توانسته جایگاه و پایگاه رایی برای خودشان ایجاد کند. آرایی هم که تاکنون ‏به صندوق‌ها ریخته شده و میانگین کلی افرادی که رای داده‌اند، بیشتر به جو بایدن و دموکرات‌ها بوده است. به نظر می‌رسد اگر ‏اتفاق نادری شکل نگیرد، طبیعتا جو بایدن انتخاب می‌شود.

اما اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مشخصا در ایران، انتخابات آمریکا ‏معمولا مدنظر و توجه است و برخلاف خیلی از تحلیل‌هایی که گفته می‌شود جو بایدن و ترامپ هیچ تفاوتی ندارد، معتقدم اتفاقا ‏تفاوت وجود دارد و من به عنوان یک ایرانی امیدوارم که جو بایدن رای بیاورد. چون با اینکه در گذشته می‌توانستیم بگوییم تفاوت ‏معناداری بین دموکرات‌ها و جمهوریخواهان نیست ولی همانطور که در تحلیل قبلی اشاره کردم؛ اولا، ترامپ با اوباما خیلی فرق ‏داشت.

بیشتر بخوانید : 

 

درثانی، یک اتفاقی بین ایران و آمریکا و دیگر کشورها، که البته دو طرف اصلی ایران و آمریکا بودند، به اسم برجام شکل ‏گرفت که اثر محسوس و ملموسی در اقتصاد و دیگر حوزه‌ها داشت ولی تحلیل دیگری که باید بدان اشاره کنم این است که از این ‏نظر جو بایدن با ترامپ فرق دارد که ترامپ حتی از سیاست معمول ضدایرانی آمریکا خیلی فاصله گرفت.

یعنی یک انحراف ‏افراطی شدید در سیاست مقابله با ایران ایجاد کرد که در تاریخ تحولات بین ایران و آمریکا فقط یکبار به‌صورت مقطعی در زمان ‏رونالد ریگان و یکبار در ماجرای حمله به طبس در زمان کارتر شکل گرفت و یکبار هم در هفته‌های آخر جنگ با ورود مستقیم ‏آمریکا به جنگ صورت پذیرفت و هر سه آن موارد مقطعی بود ولی ترامپ چهارسال با سیاست فشار حداکثری حتی از سیاست ‏مهار ایران خیلی دور شد و به سیاست تقابل و تنش‌آفرینی با ایران رسید؛ لذا از این نظر جو بایدن با ترامپ برای ایران تفاوت دارد ‏که حتی اگر به میانگین مرسوم سیاست‌های آمریکا در قبال ایران بازگردد، سیاست آینده دولت آمریکا با ایران تفاوت پیدا می‌کند ‏نسبت به سیاستی که ترامپ داشت و این موضوع برای ما مهم است.

از زمان کارتر در شرایطی که احتمال باخت روسای جمهور ‏آمریکا وجود داشت، برخی مشاوران انتخاباتی خط‌هایی به روسای جمهور آمریکا می‌داد که اقداماتی صورت دهند که اثر جهشی ‏در انتخابات داشته باشد و به‌گونه‌ای عرق ملی آمریکایی‌ها را تحریک کنند. معتقدم ایران در حوزه میدانی با حمله به عین‌الاسد ‏سیاست خونخواهی سردار سلیمانی را مطرح کرد و آنچه الان مطرح می‌شود مبنی بر اینکه ایران قصد ترور در خاک آمریکا را ‏داشته باشد، به هیچ وجه واقعیت ندارد و بیشتر نشان‌دهنده نوعی کابوس شکست نزد اطرافیان ترامپ است. سیاست‌های ترامپ ‏به‌حدی در آمریکا واکنش‌های منفی برانگیخته که هیچ اتفاق دیگری نمی‌تواند اینگونه جایگاهش را تقویت کند، مگر اینکه اشتباهی ‏از طرف دموکرات‌ها و سازمان تبلیغاتی دموکرات‌ها شکل بگیرد. ‏

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری