کد خبر: ۴۶۲۸۱
تعداد بازدید: ۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
اقتصاد منطقه حوزه یورو خیلی بهتر از برآوردها در مسیر بهبود حرکت می‌کرد که موج دوم شیوع کرونا آن را متوقف کرد. در حالی که اقتصاد کشورهای حوزه یورو در تابستان بیش از ۱۲ درصد رشد کرد چشم‌انداز سه ماه آخر سال تاریک است.

به گزارش تجارت امروز : موج اول پاندمی کرونا در بهار امسال اقتصاد همه کشورهای حوزه یورو را با تفاوت‌هایی به رکود کشاند و انتظار می‌رود این وضعیت، اگر نه با آن شدت، در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۰ تکرار شود.خبرگزاری رویترز جمعه ۱۳ نوامبر (۲۳ آبان) با اشاره به اعمال دوباره محدودیت‌های شدید در بسیاری از کشورهای اروپایی برآورد کرده که این مسئله مانع ادامه رشد و احیای اقتصادی در پائیز ‌شود.بر پایه اعلام اداره آمار کشورهای اروپایی، تولید ناخالص داخلی در منطقه یورو، در فاصله ماه‌های ژوئیه و سپتامبر به طور میانگین ۱۲ و شش دهم درصد رشد کرده و این میزان فقط یک دهم درصد کمتر از برآوردها بوده است.

احیای اقتصادی پس از موج اول کرونا

در پی اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه در موج اول بحران کرونا در بهار، تولید ناخالص داخلی منطقه یورو به طور متوسط ۱۲ و هشت دهم درصد کاهش یافته بود و بر این اساس در تابستان روند احیای اقتصاد به خوبی پیش رفته استبا این حال پیش‌بینی می‌شود که با اوج گرفتن موج دوم پاندمی و افزایش شدید موارد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ که اعمال محدودیت‌های تازه‌ای را اجتناب‌ناپذیر کرده، جلوی ادامه رشد تولید ناخالص داخلی گرفته شود.پابلو هرناندز، رئیس بانک مرکزی اسپانیا و عضو شورای بانک مرکزی اروپا از این حرکت می‌کند که این بانک در ماه دسامبر پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی منطقه یورو را کاهش دهد.در موج اول شیوع کرونا، میزان کاهش تولید ناخالص داخلی در کشورهای مختلف حوزه یورو متفاوت بود و بر همین اساس افزایش آن در تابستان نیز یک‌سان نبود.در تابستان تولید ناخالص داخلی در آلمان اندکی بیش از هشت درصد و در فرانسه کمی بیشتر از ۱۸ درصد رشد کرد. این میزان در ایتالیا حدود ۱۶ درصد و در اسپانیا ۱۶ و هفت دهم درصد بوده است.از ابتدای ماه اکتبر در همه این کشورها و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی موج دوم پاندمی با افزایش شدید موارد ابتلا آغاز شده و محدودیت‌ها بار دیگر اعمال شده‌اند.این وضعیت فعالان اقتصادی و مصرف‌کنندگان منطقه یورو را بی‌اطمینان کرده و تولید ناخالص داخلی را با خطر رکود مجدد روبرو می‌کند.

بیشتر بخوانید : 

 

موج دوم و شدیدتر شیوع کرونا

در آلمان طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۳ هزار و ۵۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شد. این روند در روزهای گذشته نیز تکرار شده و موارد جدید ابتلای روزانه به بالاترین میزان از آغاز شیوع کرونا در این کشور رسید.با این همه دولت ائتلافی آلمان برآورد می‌کند که محدودیت‌های اعمال شده که قرار است در ماه نوامبر تشدید شوند، رشد اقتصادی را بسیار کاهش دهد اما باعث توقف کامل ان نشود.وزارت اقتصاد آلمان در گزارش ماهانه خود می‌گوید محدودیت‌ها، به خصوص در حوزه مصرف، مانند رستوران و کافه، روند افزایشی تولید ناخالص داخلی در تابستان را کند می‌کنداین وزارت‌خانه می‌گوید چنانچه تدبیرهای محدود کننده افزایش چشمگیری پیدا نکنند، شواهد کمی حکایت از توقف کامل روند احیای اقتصاد در سه ماهه چهارم سال دارد.روند بهبود وضعیت اقتصادی در آلمان در ماه اکتبر همچنان ادامه داشته، گرچه به دلیل اوج‌گیری پاندمی در داخل و خارج از کشور بسیار کند شده است. برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند تولید ناخالص داخلی در آلمان در سه ماهه آخر سال به میزان اندکی کاهش یابد.

احتمال تمدید محدودیت‌های شدید

در ماه نوامبر رستوران، کافه، سینما، تئاتر و امثال آنها در آلمان بسته می‌ماننند اما هنوز مشخص نیست که محدودیت‌های ارتباط‌های اجتماعی و تعطیلی کسب و کارها تا چه زمان ادامه یابدقرار است آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز دوشنبه با نخست‌وزیران دولت‌های ایالتی درباره سیاست‌های مقابله با شیوع کرونا بحث و گفت‌وگو کند.اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان می‌گوید با توجه به وضعیت موجود نمی‌توان انتظار تعدیلی در سیاست‌های محدود کننده را داشت.

تا روز جمعه ۷۶۶ هزار و ۴۵۵ مبتلا به بیماری کووید۱۹ در آلمان شناسایی شده و ۱۲ هزار و ۲۲۸ مبتلا جان خود را از دست داده‌اند.فرانسه با حدود یک میلیون و ۹۱۵ هزار و ایتالیا با بیش از یک میلیون و ۶۶ هزار مبتلا درگیرترین کشورهای حوزه یورو با بحران کرونا به شمار می‌روند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری