کد خبر: ۴۶۳۳۷
تعداد بازدید: ۱۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
چند ماه دیگر زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری است و طبق پیش‌بینی‌ها، خبری از پایان کرونا نیست و همین امر سبب نگرانی‌ها درباره برگزاری انتخابات شده است.

به گزارش تجارت امروز : چند ماه دیگر زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری است و طبق پیش‌بینی‌ها، خبری از پایان کرونا نیست و همین امر سبب نگرانی‌ها درباره برگزاری انتخابات شده است.

در کشور آمریکا که درگیر انتخابات ۲۰۲۰ بود، روش رأی‌دادن پستی به کمک برگزارکنندگان انتخابات آمد؛ اما در ایران برای شرایط بحرانی این‌چنین قانون جایگزینی وجود ندارد. هرچند بحث انتخابات الکترونیک مطرح شده اما مسئله این است که نه قانون آن تصویب شده، نه شورای نگهبان موافقت خود را اعلام کرده و نه بستر انجام چنین کاری تاکنون فراهم شده است.

ازاین‌رو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: باید تدابیر لازم نسبت به برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی اندیشیده شود.

شهریار حیدری به لزوم تمهیداتی برای روند اجرائی انتخابات ریاست‌جمهوری در شرایط کرونایی اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر فاصله زمانی چندماهه‌ای تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری وجود دارد و براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته تا اردیبهشت‌ سال جاری، واکسن کرونا ساخته می‌شود و اگر چنین اتفاقی صورت بپذیرد، در یک شرایط مناسب انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود؛ اما اگر شیوع کرونا به همین شکل در سطح جامعه استمرار داشته باشد، باید یک تصمیم حاکمیتی در این رابطه گرفته شود.

بیشتر بخوانید : 

 

نماینده مردم گیلانغرب، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی افزود: باید انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ مقرر برگزار شود و اگر بخواهد خارج از این روند باشد، باید قانون اصلاح شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید دولت و حاکمیت به اقتضائات برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی ورود کنند تا مشخص شود به چه شکلی انتخابات‌ها در سال 1400 برگزار می‌شود، اگرچه درحال‌حاضر برای ورودکردن به این موضوعات زود است، اما باید تصمیمی دراین‌باره نیز اتخاذ شود.

پیش از این جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور، درباره تمهیدات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات 1400 متناسب با شرایط کرونایی، گفت: تجربه نخستین ما دراین‌باره مربوط به اسفند 98 است که در آن مقطع به مسئولان وزارت بهداشت اعلام کردیم هر نوع شیوه‌نامه‌ای را که ارائه کنند، مبنا قرار می‌دهیم که طبق شیوه‌نامه‌های آن دوره اقدام کردیم.

براساس اظهارات کدخدایی، شورای نگهبان هنوز نتوانسته‌ است با مسئولان وزارت کشور به یک مرحله‌ مشخصی برسد که این اطمینان از جهت تضمین امنیت آرا ایجاد شود و اگر این اطمینان برای آنان پدید آید که امکان مخدوش‌شدن آرا به حداقل می‌رسد، قطعا شورای نگهبان آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را خواهد داشت. دراین‌باره عضو هیئت‌رئیسه مجلس نیز گفته است: یکی از راه‌های مناسب برگزاری انتخابات، الکترونیکی‌شدن آن است، اما باید ملزومات و اطمینان‌های لازم برای اجراشدن آن در نظر گرفته شود. از همین حالا تا موعد انتخابات فرصت مناسبی وجود دارد که تدابیر لازم درباره آن اندیشیده شود.

روح‌الله متفکرآزاد افزود: اگر وزارت کشور بتواند دغدغه‌ها و نگرانی‌های شورای نگهبان را درباره برگزاری صحیح روند انتخابات الکترونیکی رفع کند، دیگر مانع و نگرانی جدی برای برگزاری انتخابات الکترونیکی وجود نخواهد داشت. وزارت کشور باید امنیت فضای انتخابات الکترونیکی را تأمین کند و باگ‌های امنیتی آن را در نظر داشته باشد تا امکان نفوذ در شبکه مسدود شود؛ دراین‌صورت می‌توان روی برگزاری الکترونیکی انتخابات حساب ویژه‌ای باز کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری