کد خبر: ۴۶۳۹۳
تعداد بازدید: ۱۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
رئیس مجلس با بیان اینکه هرگاه مردم را در کارها دخیل دادیم در هر عرصه‌ای موفق شدیم، گفت: در عرصه محرومیت زدایی تا مردم پای کار نیایند، نیروهای رسمی و دولتی توان قدم برداشتن ندارند.

به گزارش تجارت امروز ، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پیام تصویری خود به مناسبت هفته بسیج امروز ( یکشنبه، 2 آذر ) در آیین اختتامیه دومین جشنواره نجم ( نهضت جوانان مسله محور ) با قرائت آیه‌ای از سوره مبارکه الاحزاب با مضمون مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا، گفت: آغاز هفته بسیج را به تمامی بسیجیان مخلص و خدمت‌گذاری که در 40 سال اخیر همواره برای فداکاری در راه آرمان‌های انقلاب اسلامی و برداشتن بار مشکلات از دوش مردم آماده بودند را تبریک می‌گویم.

وی با بیان اینکه امروز بسیج مستضعفان مصداق واقعی شجره طیبه است، افزود: ریشه بسیج در فرهنگ قرآنی، اهل بیت است و ریشه در آرمان های انقلاب اسلامی است و ثمرات آن از جمله محرومیت زدایی و دفع تهدیدات دشمن در دوران های گوناگون که دفاع مقدس چه در عرصه علمی، فرهنگی و اجتماعی و محرومیت زدایی بوده است.

رئیس مجلس ادامه داد: رهبر معظم انقلاب بسیج را مکتبی‌ترین و مردمی ترین نیروی مقاومت جهانی نامیدند زیرا آنها باور به خدا و باور مردم را باور کردند و این اساس تشکیل‌دهنده بسیج است و منطق حاکم بر همه نیروهایی که در انقلاب اسلامی در حقیقت پیش قراول هستند و این موضوع بر تمام پیروزی هایی که انقلاب اسلامی به دست آورد حاکم است.

بیشتر بخوانید : 

 

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم یادآور شد: ما در تمامی سال‌های انقلاب اسلامی به عینه دیدیم که هر گاه مردم را به معنای واقعی در کارها دخیل دادیم و از نیروهای مردمی برای حل مشکل استفاده کردیم در هر عرصه‌ای موفق شدیم.

وی افزود: در دفاع مقدس خداباوری در کنار باور واقعی امام راحل به نیروهای مردمی بود و این بود که در دوران دفاع مقدس پیروزی را برای ما رقم زد؛ امروز در عرصه‌های محرومیت زدایی مشاهده می کنیم تا مردم در سیل پای کار نیایند نیروهای رسمی و دولتی و نهادها توان قدم برداشتن ندارند همین طور که در دوران دفاع مقدس تا بسیج به میان نیامد نتوانستند و اتفاقات کم نظیر در عرصه های مختلف اتفاق نیفتاد.

قالیباف یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در ابتدای بیانیه گام دوم انقلاب تاکید کردند که انقلاب اسلامی آغازگر عصر جدیدی در جهان است و انقلاب ما به رهبری حضرت امام نظام حاکم و تصمیم گیر جهان را به چالش کشید و مسیر جدیدی را آغاز کرد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه جوان ایرانی به ویژه جوان بسیجی باید امروز خودش را در مرکز عالم بداند، گفت: در این صورت است که تلاش ها و مجاهدت ها و وظیفه ای که بر دوش داریم معنای دیگری پیدا می‌کند؛ آن جوانی که در سال‌های دفاع مقدس از خانه، خانواده، درس و آرامش خود گذشت و در مقابل دشمن ایستاد تنها از یک شهر و چند کیلومتر خاک، سرزمین و وطنش دفاع نکرد بلکه از خودگذشتگی و ایثاری را که نشان داد در مدار مجاهدتی حرکت کرد که در نهایت به شکل‌گیری تمدن ایرانی و اسلامی در جهان منجر خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز نیر ایثار و فداکاری هر یک از ما را به جریان جهانی وصل می کند و در مقابل آن انفعال، بی خیالی و وادادگی در مقابل دشمنان ما را در شمار یاری رسانندگان به جریان باطل قرار خواهد داد؛ امروز همان جوانی که در گوشه ای از کشور عضوی از جریان مردمی و حرکت های جهادی و بخشی از مسیر محرومیت زدایی محسوب می شود مجاهدت هایی انجام می دهد که به صورت دقیق همتراز با آنچه که مجاهدان فی سبیل الله در دوران دفاع مقدس می کردند؛ انقلاب اسلامی نه با جریان های گسترده مالی و یا پیوند با قدرت های استکباری که دقیقا با پیروی از سنت های الهی و اتکا به نیروهای مردمی و دو رکن مهمی که برخاسته از فرهنگ قرآنی و اهل بیت است پیش رفته و کار را تا امروز به جلو برده و این همان مسیری است که انبیا الهی در پیش می گرفتند.

وی یادآور شد: امروز شما جوانان بسیجی که در تشکل‌های دانشجویی یا در مسجد و گروه‌های جهادی مشغول فعالیت هستید در واقع به ساختمانی شکل می‌دهید که می‌توان از آن به عنوان مستحکم‌ترین دژ دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی و بزرگترین سد در مقابل نقشه های مستکبران نام برد؛ ما تا نگاه تمدنی به فعالیت های خود نداشته باشیم علاوه بر اینکه با کمترین تهدیدات رنگ می‌بازیم و تسلیم می‌شویم انگیزه‌ای هم برای فعالیت نخواهیم داشت از سویی با سستی و کوتاهی ما به ویژه جوانان عزیز و پیش قراولان جوانان که نیروهای بسیجی و انقلابی این حرکت هستند اساس حرکت رو به جلو پیش می‌برند و با شدت گرفتن فعالیت های جوانان در سطح جامعه و افزایش تاثیرگذاری آنها این حرکت روز به روز قوی تر و منسجم تر خواهد بود؛ هیچ وقت خودتان را در حاشیه تحولات و تاثیرپذیر از اتفاق ندانید هر کدام از شما فردی بسیار موثر در تحقق اهداف نهایی انقلاب اسلامی و رساندن هست ها به یادها هستید و همه ما در هر جایگاهی که هستیم وظیفه داریم نشان دهیم دین و نظام اسلامی به عنوان مظهر تحقق سیاسی دین اسلام در اداره حکومت کارآمد است و در حقیقت وظیفه همه ما اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه است.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم با یادآوری اینکه سوء‌مدیریت و ناکارآمدی به اندازه بی اعتقادی و وادادگی و التقاط فکری آسیب‌زا است، گفت: این موضوع می‌تواند در مسیر پیشرفت انقلاب اسلامی مانع ایجاد کند؛ ماموریت امروز همه جوانان ما در سراسر کشور شکستن حلقه‌های تو در توی سوء مدیریت در کشور است و بیگمان موتور تمامی حرکت‌های مردمی جوانان ایران زمین هستند و در بسیج نیز جوانان حزب الهی در همه این سال‌ها پای کار بودند و پیشرفت حقیقی را رقم زدند؛ جوانان بسیجی سراسر کشور وظیفه‌ای بر عهده دارند و آن هم رفع مشکلات مردم در راستای اهداف انقلاب اسلامی و تبدیل شدن به موتور پیشران هستند و بدون پرده پوشی باید گفت امروز نظام بروکراسی و اداری در کشور حتی بیشتر از دشمن خارجی یعنی آمریکای جنایتکار مانع پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی است جوانان حزب الهی باید منطق خداباوری و مردم باوری را به تمام عرصه‌های اداره جامعه بیاورند و همانطور که ما توانستیم نشان دهیم که چگونه این منطق به حفظ امنیت مردم در کشور خودمان و در سراسر منطقه کمک می کند چگونه خواهد توانست در معیشت مردم نیز موثر باشد و همین منطق اگر وارد عرصه محرومیت زدایی هم می شود کاری می کند که نظام های جهانی آن را باور نخواهند کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز جوانان ما همانگونه که درمقابل زیاده خواهی‌ها، ظلم و خوی استکباری آمریکا ایستاده‌اند، همانطور که در آرمان مقدس فلسطین قدمی عقب ننشسته‌اند و با تمام توان در مقابل غده سرطانی رژیم صهیونیستی قد علم کرده‌اند باید برای تغییر نظام بروکراسی حاکم بر کشور نیز خود را در خط مقدم قرار دهند. باید برای احصای نظام مسائل کشور نیز پیشقراول اول باشند. شما ماموران تحقق اهداف گام دوم انقلاب اسلامی هستید، ما می‌دانیم و مطمئنیم که راهکارهای متعددی برای پیشرفت کشور وجود دارد به شرط آن که هم انگیزه عمل کردن به آنها وجود داشته باشد و هم بتوانیم با جلب مشارکت‌های مردمی مانند سال‌های دفاع مقدس تحقق عملی آنها را در سطح جامعه ممکن سازیم.

قالیباف ادامه داد: ما در مجلس از همه جوانان عزیز به ویژه از جوانان بسیجی و حزب الهی سراسر کشور خواهشمندیم تا به ما برای تحقق چهار هدف اصلی مجلس که همان شفاف‌سازی، مردمی‌سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی است کمک کنند، سازوکارهای جلب مشارکت نیازمند تدوین است و ساختار مجلس و سایر نهادهای تصمیمی گیر در کشور باید از وضعیت بسته فعلی تغییر پیدا کنند و جوانان هستند که به طورعملیاتی پیشبرد این امور موثر واقع می‌شوند مخصوصا با حرکت‌های دانش بنیاد که امروز در محیط جوانان و دانشگاه فراهم شده است.

وی عنوان کرد: جوانان باید بدانند راه را باید باز کنند، همانگونه که تاثیر گذار هستند خودشان مسیر و محیط اطراف را تغییر دهند با همه مشکلاتی که وجود دارد و همه فشارها و موانعی که ممکن است بر سر راه شما ایجاد کنند. ما همین مشکلات را در دوران جوانی و در سال‌های دفاع مقدس به خصوص در سال‌های ابتدایی که مدیریت جنگ در دستان بنی صدر به عنوان فرمانده کل قوا بود، اینگونه بود، آنها حتی به ما فشنگ نمی‌دادند، اجازه ورود به خط مقدم جبهه را به ما نمی‌دادند، آن زمان هم جوان‌ها را از در بیرون می‌کردند آنها از پنجره وارد می‌شدند. برای تاثیر گذاری، جنگیدن، مطالبه‌گری و نقش آفرینی، برای جلوگیری از تعمیق روش‌های مدیریتی مقایر با آرمان‌ها و باورهای انقلاب اسلامی، ما نباید منتظر کسی شویم و نباید تردید به در خودمان راه بدهیم و یا حضور خودمان را بی تاثیر بدانیم، نا امیدی سم کار تشکیلاتی است و مخدر از کار انداختن توان مطالبه‌گری و تاثیرگذاری جوانان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به جوانان کشور افزود: شما تاثیر گذارترین قشر در زیست بوم انقلاب اسلامی هستید، تک تک شما مهم هستید و ارزش کار خودتان و اثرگذاریتان را دست کم نگیرید. نقش آفرین امروز بسیج دانشجویی در نهضت مسئله محوری و نقش آفرینی تخصصی شما حرکت بسیار درخشان و قابل تقدیری است، هسته‌های مسئله محور بسیج دانشجویی نشانگر آن است که بسیج در تلاش خواهد بود تا در حل مسائل جامعه نقش آفرینی کند و جوان بسیجی طلایه دار و پیش‌قراول و پیش آهنگ این حرکت در کشور است.

قالیباف تصریح کرد: امروز بیش از 2 هزار هسته ی مسئله محور شما فعال است در صورتی که این هسته ها با نهادهای سیاست گذاری مرتبط شوند و با واقعیت روز جامعه عجین باشند و در نهایت بتوانند در الگوی مدیریت جهادی در عمل برای رفع مشکلات مردم به خصوص مشکلات محرومان و مستضعفان که ولی نعمتان ما هستند فعال شوند، نهضتی به بزرگی دفاع مقدس را نسل امروز جوان ان‌شاءالله رقم خواهد زد.

وی ادامه داد: ما در مجلس تمام ظرفیت خودمان را برای تسریع این حرکت به میدان آورده‌ایم و مطمئنیم که با نقش آفرینی هرچه بیشتر جوانان ایران زمین، تخصص‌گرایی و علم گرایی آنها در کنار روحیه جهادی حل هر مشکلی را ممکن خواهند کرد. همان‌طوری که روزی بر هم زدن نقشه‌های دشمن در کشور و در منطقه به نظر غیر ممکن می‌رسید، همانطور که روزی موفقیت در دروان دفاع مقدس غیر ممکن به نظر می‌رسید امروز نیز با اطمینان به شما می‌گویم که تامین منطق سنت‌های الهی و رویکرد مردم باوری ان‌شاءالله مشکلات اقتصادی نیز قابل مدیریت و حل شدن است و این می‌تواند ما را قوی‌تر کند، ایران را قوی کند، اگر ایران را قوی کند یعنی تک تک مردم ایران قوی شوند و این مقدمات تشکیل تمدن اسلامی با همین فعالیت‌ها و با همین رویکردها را فراهم خواهد کرد. برای همه شما آرزوی موفقیت توام با شادابی و نشاط و عاقبت بخیری دارم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری