کد خبر: ۴۶۴۰۵
تعداد بازدید: ۱۷۰
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
قیمت گذاری دستوری زنجیره فولاد، نمی‌گذارد سود به جیب سهامداران تولید فولاد برود.

به گزارش تجارت امروز : عباسعلی حقانی نسب رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف ضمن انتقاد از سیاست های "صمت" در یاد داشتی نوشت:

قیمت‌گذاری دستوری فولاد منجر به شکل‌گیری چند نرخ می‌شود که در عمل فساد را ایجاد می‌کند. متاسفانه شرایط کشور به گونه‌ای است که مسئولان و سیاست‌گذاران یک اشتباه را چندین بار تکرار می‌کنند.

طراحان فکر می‌کنند که اقتصاد ایران بسته است و از طریق قیمت‌گذاری دستوری، جلوی ایجاد تورم گرفته می‌شود و محصول با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد؛ درحالی‌که از این طریق سود فولاد از جیب تولیدکنندگان به جیب دلالان وارد می‌شود.

بیشتر بخوانید: 

 

درواقع چنین تصمیمی موجب کاهش حجم عرضه‌ها خواهد شد و فرصت ویژه‌ای را در اختیار افراد محدودی که این محصولات را در اختیار می‌گیرند، می‌دهد تا با ارزش افزوده بیشتر و قیمت بسیار بالاتر آن را به فروش برسانند.

افزایش و یا کاهش قیمت‌ها به صورت دستوری در اقتصاد هیچ دستاوردی به جز ایجاد رانت نخواهد داشت. اگر قیمت گذاری برخلاف واقعیت‌های بازار صورت بگیرد، شرکت‌های تولیدکننده تضعیف می‌شوند و در شرایطی که تولیدکننده‌ها باید از نرخ واقعی سود ببرند، دلالان از وضعیت آشفته بازار منتفع می‌شوند.

وقتی شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که فساد در قالب قانون و یا عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی شکل می‌گیرد، هر نوع قیمت‌گذاری دستوری دو آثار منفی را در پی خواهد داشت؛ اول اینکه قیمت‌ها آدرس غلط به اقتصاد می‌دهند. ضمن اینکه تداوم قیمت‌گذاری دستوری در ذهن افراد تلاش برای انتفاع از تبصره‌های قانونی و شیوه‌های قیمت‌گذاری این‌چنینی را نهادینه می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری