کد خبر: ۴۶۴۱۸
تعداد بازدید: ۸۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از حضور ظریف وزیر امور خارجه در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در ژنو خبر داد.
به گزارش تجارت امروز؛ سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) از حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در ژنو خبر داد.
خطیب زاده افزود: کنفرانس های ژنو برای افغانستان هر چهار‌ سال یک‌ بار برگزار می شود و محور اصلی مباحث آن تعهد کشورها برای برقراری صلح و ثبات و توسعه در افغانستان است.
لازم به ذکر است کنفرانس سالجاری با حضور ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین المللی به جهت محدودیت های ناشی از کرونا به صورت مجازی برگزار می شود.
کنفرانس کشورهای حامی مالی افغانستان، در روزهای دوشنبه و سه شنبه سوم و چهارم آذر (۲۳ و ۲۴ نوامبر) برگزار می‌شود. این کنفرانس میزان تعهدات مالی کشورهای کمک کننده برای چهار سال آینده را مشخص می‌کند. بروکسل و توکیو به ترتیب در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۲ میزبان این کنفرانس بودند.
اصلی کنفرانس در روز ۲۴ نوامبر است و روز ۲۳ نوامبر نیز برنامه‌های جانبی در نظر گرفته شده است. نشست‌های دو روز به صورت مجازی برگزار می‌شود اما امور تدارکاتی، تنظیم و ترجمه همزمان از هتل پلس دنیشن ژنو انجام می‌شود. 

بیشتر بخوانید:

نشست اصلی در روز ۲۴ نوامبر (چهارم آذر) با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد افتتاح می‌شود. 
ریاست نشست را «پیکا اویستو» وزیر خارجه فنلاند، «محمد حنیف اتمر» وزیر خارجه افغانستان و «دبوره لیونز» نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان برعهده دارند.
گفتنی است، معاون وزیر امور خارجه افغانستان که ۲۵ آبان ماه در سفری دو‌‌ روزه برای شرکت در پنجمین دور مذاکرات سند جامع همکاری‌های راهبردی ایران و افغانستان به تهران سفر کرده بود، با ظریف دیدار کرد و با اشاره به اهمیت کنفرانس ژنو برای افغانستان گفت که خواهان حضور فعال ایران در این کنفرانس است و ظریف هم اعلام کرد که ایران در سطح عالی در کنفرانس مزبور شرکت خواهد کرد.
به گزارش فارس، پنجمین دور مذاکرات سند جامع همکاری‌های راهبردی ایران و افغانستان از روز (یکشنبه) ۲۵ آبان ۱۳۹۹ به مدت دو روز در تهران بین هیأت‌های دو طرف به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و «میرویس ناب» معاون وزیر امور خارجه افغانستان برگزار شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری