کد خبر: ۴۶۵۶۳
تعداد بازدید: ۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که سمینار دیپلماتیک "اقدامات زورمدارانه یکجانبه در چارچوب کرونا"، از سوی ایران، کوبا و ونزوئلا و با شرکت بیش از ۳۸ کشور به طور مجازی برگزار شد.
به گزارش تجارت امروز؛ کاظم غریب آبادی ادامه داد: در این سمینار، سفرا و نمایندگان دائم ۱۶ کشور و همچنین گزارشگر ویژه اقدامات زورمدارانه یکجانبه و تأثیر آن ها بر بهره مندی از حقوق بشر و رئیس مرکز همکاری های جنوب، به ایراد سخنرانی پرداختند.
غریب آبادی اظهار کرد: سخنرانان، تحریم های یکجانبه و اقدامات غیرقانونی آمریکا را در این راستا محکوم کردند و خواستار لغو آن ها، به ویژه در شرایط کنونی ناشی از بیماری کرونا شدند.
نماینده دائم کشورمان همچنین گفت: در پایان این سمینار، بیانیه مشترکی از سوی ۱۹ کشور صادر شد. متن این بیانیه و فهرست حامیان آن به شرح زیر می باشد:
اقدامات زورمدارانه یکجانبه و پیامدهای آن در چارچوب همه گیری کرونا
(وین، ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰)
جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، آفریقای جنوبی، پاکستان، نیکاراگوئه، کوبا، ونزوئلا، میانمار، سوریه، نامیبیا، فلسطین، بلاروس، کره شمالی، زیمبابوه، بولیوی، بروندی، اریتره، لائوس
همه گیری کرونا کماکان بر همه ملت ها، به ویژه کشورهای در حال توسعه، شدیداً تأثیر می گذارد. علیرغم این حقیقت که پاسخ به کرونا و تدابیر جبرانی مستلزم همبستگی جهانی و همکاری بین المللی می باشد، اما همچنان شاهد استفاده از اقدامات زومدارانه یکجانبه، به ویژه اِعمال آن ها به طور ثانویه و فراسرزمینی هستیم که نقض آشکار اهداف و اصول اساسی منشور ملل متحد، حقوق بین الملل، و حقوق بشر بین المللی بوده و همچنین، در تناقض مطلق با اصول تثبیت شده چندجانبه گرایی و هنجارهای اساسی روابط بین الملل و دیپلماسی می باشد.

بیشتر بخوانید:

همه گیری کرونا امروزه تمامی افراد را تحت تأثیر قرار داده و آثار منفی اقدامات زورمدارانه یکجانبه در حوزه های بشردوستانه را آشکارتر کرده است. این اقدامات، تأثیرات انکارناپذیری بر حقوق بشر به ویژه حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند، چرا که مانع تحقق کامل توسعه اجتماعی و اقتصادی شده و رفاه مردم در کشورهای هدف، به ویژه زنان، کودکان، نوجوانان، سالخوردگان و افراد دارای ناتوانی را با اختلال مواجه می کند. اقدامات زورمدارانه یکجانبه سبب می شود که از جمله: حق حیات، حق آموزش، حق غذا، حق شغل مناسب، دسترسی به اطلاعات و استاندارد اساسی زندگی به مخاطره بیافتد. این اقدامات، به ویژه مانع تحقق حق سلامت می شوند، چرا که دسترسی به داروها، فناوری ها، تجهیزات و ملزومات پزشکی را سد می کنند. این موضوع به ویژه در رابطه با بیماری همه گیر کرونا، که این اقدامات حتی انتقال کمک ها برای مبارزه با کرونا را با مشکل روبرو کرده اند، بسیار حائز اهمیت است. اقدامات زورمدارانه یکجانبه، همچنین حقوق جمعی مردم از جمله حق تعیین سرنوشت، حق توسعه و حق محیط زیست را تضعیف می کنند.
در این زمان بلاتکلیفی جهانی، در کنار آثار فاجعه بار فزاینده همه گیری کرونا، ما همبستگی خود را با تمامی کشورها، در حالی که با اثرات آن مبارزه می کنیم، ابراز می کنیم. ما به خاطر از دست دادن جان افراد، ناراحت هستیم و به خانواده های آنانی که عزیزان خود را از دست داده اند، صمیمانه تسلیت می گوییم. ما همچنین برای افرادی که دچار این بیماری شده اند و با چالش هایی به ظاهر غیر قابل عبور روبرو هستند، آرزوی بهبودی سریع و کامل می کنیم. ما به متخصصان فداکار و سخت کوش حوزه درمان و سلامت، محققان پزشکی که برای تولید واکسن ها و روش های درمانی در حال رقابت هستند، و سایر کارکنان در خط مقدم در سراسر جهان که بار مسئولیت پاسخگویی به این بحران بهداشتی را به دوش می کشند، درود می فرستیم.
ما به ویژه درخصوص آثار فوری و طولانی مدت این بیماری بر کشورهای در حال توسعه نگران هستیم و آن دسته از شرکا و موسسات اهدا کننده کمک که اقدامات ویژه ای را برای کمک به کشورهای در حال توسعه در تلاش هایشان برای مبارزه با این بیماری همه گیر آغاز کرده اند، تحسین می کنیم. ما همچنین همبستگی و همکاری میان کشورهای در حال توسعه در چارچوب همکاری های جنوب-جنوب، برای کمک به تلاش ها در جهت مقابله با همه گیری را می ستائیم.
ما از سازمان بهداشت جهانی به دلیل نقش پیشگامانه آن در هماهنگ کردن آمادگی و پاسخ به همه گیری قدردانی می کنیم و آن را تشویق می کنیم تا نقش پیشتاز خود را در توسعه یک راهبرد برای تضمین اینکه دولت ها از تجهیزات کافی و ضروری پزشکی برای مهار گسترش کرونا و کاهش آثار آن برخوردار هستند، ایفاء کند. ما همچنین از کارهایی که سایر سازمان های بین المللی در مبارزه با کرونا انجام داده اند، به ویژه حمایت از کشورهایی که در معرض اقدامات زورمدارانه یکجانبه هستند، قدردانی می کنیم.
در همین راستا، ما از درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد در ۲۶ مارس ۲۰۲۰ برای معافیت از تحریم هایی که ظرفیت کشورها را برای پاسخ به بیماری کرونا تضعیف می کند، و همچنین بیانیه کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ۳۰ مارس ۲۰۲۰ در رابطه با لزوم تخفیف یا تعلیق تحریم های بخشی با توجه به آثار فلج کننده آن ها بر بخش سلامت و حقوق بشر، و ضرورت جلوگیری از فروپاشی نظام پزشکی کشورها، استقبال می کنیم.
ما کار گزارشگر ویژه "آثار منفی اقدامات زورمدارانه یکجانبه بر بهره مندی از حقوق بشر" را مدنظر قرار می دهیم و از گزارش ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ وی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد تأثیر تحریم های یکجانبه بر توانایی کشورهای هدف در پاسخگویی به کرونا و اجرای برنامه های واکنش ملی که در آن وی از کشورها، سازمان های بین المللی و سایر بازیگران مرتبط خواست تا کل دامنه تحریم های یکجانبه را بازنگری و به حداقل رسانده تا تضمین نمایند که معافیت های بشردوستانه، با این هدف که کشورهای تحت تحریم بتوانند از جمعیت خود در برابر کرونا محافظت کنند، موثر، کارآمد و کافی می باشند، استقبال می کنیم. 
ما همچنین بیانیه گروه ۷۷ و چین که خواستار اتخاذ اقدامات فوری و موثر برای حذف استفاده از اقدامات زورمدارانه اقتصادی یکجانبه علیه کشورهای در حال توسعه گردیده، و اعلامیه جنبش عدم تعهد در محکوم کردن اقدامات زورمدارانه یکجانبه و درخواست حذف آنها برای تضمین اثربخشی پاسخ های ملی به بیماری همه گیر کرونا را مورد تأکید مجدد قرار می دهیم. حفظ صلح باید فوری ترین هدف ما با توجه به شرایط فعلی جهانی باشد.
ما همچنین از قطعنامه های مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد تحت عناوین "پاسخ متحد در برابر تهدیدهای بهداشتی جهانی: مبارزه با کرونا مورخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰" ، "پاسخ جامع و هماهنگ به پاندمی  بیماری ویروس کرونا مورخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰"، "همکاری بین المللی برای تضمین دسترسی جهانی به داروها، واکسن ها و تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا مورخ ۲۰ آوریل ۲۰۲۰ و "همبستگی جهانی برای مبارزه با بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ مورخ ۲ آوریل ۲۰۲۰"، و همچنین قطعنامه ۱/۷۳ مورخ ۱۵ می ۲۰۲۰ مجمع جهانی بهداشت در مورد "پاسخ به کرونا" استقبال می کنیم. این قطعنامه ها از جمله: در مورد خطرات جدی برای همه کشورها، به ویژه کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته، و مشخصا کشورهای آفریقایی و کشورهای جزیره ای کوچک در حال توسعه ابراز نگرانی عمیق می کنند؛ برسمیت می شناسند که همه گیری کرونا نیاز به یک پاسخ جهانی مبتنی بر وحدت، همبستگی و همکاری تجدید شده چندجانبه دارد؛ بر ضرورت اقدامات کوتاه مدت فوری برای تحویل سریع تجهیزات پزشکی، به ویژه ابزارهای تشخیصی، درمانی، داروها و واکسن ها تأکید می کنند؛ قویا از کشورها می خواهند از اِعمال و کاربرد هرگونه اقدامات یکجانبه اقتصادی، مالی یا تجاری مغایر با حقوق بین المللی و منشور ملل متحد که مانع دستیابی کامل به توسعه اقتصادی و اجتماعی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه می شود، خودداری کنند. 
ما از بازیگران بین المللی و منطقه ای مربوطه می خواهیم تا فورا تولید و تقویت زنجیره های تامین را با هدف دسترسی و توزیع منصفانه، شفاف، برابر، موثر و به موقع ابزارهای پیشگیری، تست های آزمایشگاهی، اقلام پشتیبانی، تجهیزات پزشکی ضروری، تشخیص های جدید، دارو، و واکسن کرونا، به گونه ای که در اختیار همه نیازمندان، به ویژه در کشورهای تحت تحریم و کشورهای در حال توسعه قرار گیرد، ارتقاء دهند. 
کشورها باید از اتخاذ اقدامات زورمدارانه، که نقض تعهدات حقوق بشری آنها تحت حقوق بین الملل مبتنی بر معاهده یا عرف است، خودداری کنند و اقدامات لازم را برای تضمین این که از عرضه های ضروری مانند دارو و غذا به عنوان ابزاری برای فشار سیاسی استفاده نمی شود اتخاذ کنند، چرا که این امر جنایت علیه بشریت محسوب می شود. ما فرصت را مغتنم شمرده و خواستار لغو کامل و فوری اقدامات زورمدارانه یکجانبه به منظور تضمین به پاسخ کامل، موثر و کارآمد تمامی اعضای جامعه بین المللی هستیم. همبستگی جهانی و همکاری بین المللی، قوی ترین سلاح در مبارزه و غلبه بر کرونا می باشند.
تهدیدها و چالش های جهانی، مستلزم پاسخ های جهانی و قوی هستند. در مواجهه با این ویروس، ما باید همبستگی را افزایش دهیم و با هم از این مشکل عبور کنیم. ما از تمامی طرف ها می خواهیم تا اختلافات را کنار بگذارند و بر مقابله با شرایط اضطراری و عواقب جدی آن متمرکز شوند.
ما باید از چندجانبه گرایی و نظام بین المللی که سازمان ملل در محوریت آن قرار دارد، محافظت کنیم. حاکمیت جهانی باید بر اساس اصل مشاوره گسترده، مشارکت و منافع مشترک باشد تا اطمینان حاصل شود که تمامی کشورها از حقوق و فرصت های برابر، برخوردار بوده و از این قواعد پیروی می کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری