کد خبر: ۴۶۶۸۴
تعداد بازدید: ۸۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰
معاون سابق بانک مرکزی با بیان اینکه با حذف 4 صفر از پول ملی شرایط اقتصادی هیچ تغییری نمی‌کند و در قدرت خرید مردم هم هیچ تاثیری ندارد بلکه این امر تنها جنبه روانی خواهد داشت، عنوان کرد: قبل از حذف 4 صفر از پول ملی، اقتصاد کشور باید دو ویژگی را پذیرا باشد تا این طرح بتواند موفق عمل کند؛ اول اینکه تورم کاهش یابد و دوم اینکه اقتصاد در تعادل قرار بگیرد، یعنی بازار‌های اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار گیرند.

به گزارش تجارت امروز ، بر اساس یکی از تصمیم‌های مهم اقتصادی دولت دوازدهم که در تاریخ 15 اردیبهشت 1399 تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و با حذف چهار صفر از پول ملی، مقرر شد تا «ریال» به «تومان» تغییر کند. بر اساس لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور هرتومان معادل 10 ٫ 000 ریال واَضعاف آن «قران» خواهد بود و هر تومان معادل 100 قران می‌شود. بر اساس گفته مسئولان ارشد بانک مرکزی تومان و قران همزمان با پول فعلی در کل کشور جاری شده و تدریجاً جایگزین اسکناس‌ها و مسکوکات فعلی می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد مدت زمان مورد نیاز برای اجرای این طرح از 2 تا 5 سال بسته به شرایط آماده سازی آن طول خواهد کشید.
در همین رابطه حیدر مستخدمین حسینی معاون سابق بانک مرکزی با بیان اینکه حذف صفر از پول ملی در ردیف رفرم پولی است، افزود: در واقع پیشنهاد بانک مرکزی برای حذف 4 صفر از واحد پول ملی در ردیف رفرم پولی است و بحث تازه‌ای نیست. به عبارتی بیش از 10 سال از گفتمان آن گذشته، اما شرایط اجرای آن مهیا نبوده است و در حال حاضر هم شرایط اجرای آن فراهم نیست.
وی با تاکید بر اینکه حذف صفر در این شرایط حساس هزینه‌هایی را بر دوش دولت خواهد گذاشت، اظهار کرد: اگر از دیدگاه منطق اقتصادی به بررسی و تحلیل آن بپردازیم متوجه خواهیم شد که حذف 4 صفر یک تصمیم اقتصادی نیست به عبارتی دیگر هزینه‌های حذف صفر بسیار فراتر از منافعی است که عاید اقتصاد ملی می‌شود. هزینه‌های حذف صفر چه در حد یک صفر چه چند صفر هزینه ثابتی دارد و، اما منافع ناشی از آن به تعداد صفر‌هایی که قرار است حذف شود، بستگی دارد.

بیشتر بخوانید : 


دو پیش شرط حذف صفر از پول ملی
مستخدمین حسینی اضافه کرد: قبل از حذف 4 صفر از پول ملی، اقتصاد کشور باید دو ویژگی را پذیرا باشد تا این طرح بتواند موفق عمل کند؛ اول اینکه تورم کاهش یابد و دوم اینکه اقتصاد در تعادل قرار بگیرد، یعنی بازار‌های اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار گیرند. این در حالی است که مردم شاهد افزایش قیمت‌ها هستند و وضعیت نقدینگی موجود در کشور حدود 1800 میلیارد تومان است. از سویی هنوز تعیین تکلیف نشده که نقدینگی در کشور باید به کدام سمت حرکت کند.
وی خاطرنشان کرد: قبل از سیاست صفرزدایی باید اقداماتی از جمله ایجاد فضای رقابتی، عمیق‌تر کردن بازارها، محدود کردن قدرت قیمت‌گذاری عوامل اقتصادی، انضباط و شفافیت در بودجه دولت، محدود کردن رفتار‌های نامولد، تثبیت نسبت مبادلات به تولید ناخالصی داخلی کشور و کنترل خلق پول صورت گیرد.
معاون سابق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تاکنون اصلاح ساختار اقتصادی در حوزه‌های کلیدی مانند بانک‌ها صورت نگرفته است، بیان کرد: وقتی ما در سرمایه‌گذاری‌هایمان در پایین‌ترین رده قرار داریم و فضای کسب و کار با محدودیت‌های شدیدی مواجه است، با چه منطق اقتصادی به سمت حذف 4 صفر حرکت خواهیم کرد؟
مستخدمین حسینی افزود: سهولت معاملات برای مردم در میانه راه تنها نفعی است که حذف 4 صفر در این مقطع می‌تواند داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه قبل از حذف 4 صفر قوانین باید اصلاح شوند، ادامه داد: در حال حاضر واحد پول ملی به ریال است و اکنون ریال بر اساس قانون پولی و بانکی کشور مورد استناد بانک مرکزی است. مشخص نیست که با حذف 4 صفر ، ریال واحد پول ملی می‌ماند یا تغییر می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری