کد خبر: ۴۶۷۸۵
تعداد بازدید: ۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
یک چهره سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در کشور باید یک صدا، فصل الخطاب کار اجرایی باشد.

به گزارش تجارت امروز : «اشرف بروجردی»، چهره سیاسی اصلاح‌طلب، در ارتباط با سخنان رییس جمهوری مبنی بر اینکه «براساس قانون اساسی خط مشی و برنامه در دولت از اختیارات خاص رئیس‌جمهور است و کسی نمی‌تواند برای دولت خط مشی و برنامه تعیین کند و مردم به برنامه رئیس جمهور رأی داده‌اند»، گفت: به یاد دارم که در پایان دوره خاتمی، سه لایحه به مجلس رفت. عنوان یکی از لایحه ها، افزایش اختیارات رییس جمهور بود مبنی بر اینکه رییس جمهور از جهت اجرا باید در تدوین و تمشیت امور کشور فصل الخطاب باشد نه از جهت سیاست گذاری کلی نظام. در جمهوری اسلامی ولی فقیه داریم و ولی فقیه به نوعی فصل الخطاب سیاست گذاری‌ها هستند اما از لحاظ اجرا فصل الخطاب رییس جمهور است.

او افزود: بنابراین اگر بخواهیم کارها به خوبی جلو رفته و به سامان بنشیند، مملکت هم آرامش داشته باشد و مردم بتوانند، زندگی خوبی را تجربه کنند لازمه اش این است که همه کمک کنند، اختیارات رییس جمهور به بار بنشیند. علاوه بر این، مداخله در دولت و در کار رییس جمهور، به نحوی می‌تواند آسیب رساننده انجام آن اقدامات اجرایی باشد. به هر حال هر کسی ممکن است خطایی هم داشته باشد اما این به معنای آن نیست که ناتوان است این یک نکته است.

بیشتر بخوانید : 

 

اشرف بروجردی ادامه داد: نکته دیگر اینکه، همواره این را در مصاحبه‌هایم گفته‌ام که از کشور باید یک صدا، فصل الخطاب کار اجرایی باشد. به بیانی دیگر وقتی تصمیمی گرفته می‌شود، باید اجرایی و عملیاتی شود و مشاورین هم باید کمک کنند تا تصمیمی درست، پخته و کارشناسی شده اتخاذ شود؛ از این رو طبیعتا رییس جمهور هم باید در این زمینه از همین رویه استفاده کنند که می‌کنند و طبق قانون، رییس جمهور یکسری اختیاراتی دارد که براساس شرایط فعلی جامعه، با دستگاه ها و کسانی که پاسخگو نیستند، سر به سر می شود.

این چهره سیاسی عنوان کرد: به هر حال رییس جمهور باید پاسخگو باشد و جواب مردم را بدهد؛ به عنوان مثال اگر خطایی رخ می‌دهد رییس جمهور باید پاسخگو باشد. به هر حال زمانی ما انتظار داریم که رییس جمهور پاسخگو باشد که همه ابزارهای لازم را در اختیارش قرار داده باشیم. به همین جهت فکر می کنم که این سخن کاملا درست است؛ همانطور که قبلا لایحه افزایش اختیارات رییس جمهوری به مجلس رفت اما هرگز تصویب نشد و پایان دوره مجلس یعنی دوره ریاست جمهوری دولت اصلاحات که همزمان با مجلس هفتم بود، این کار پیش نرفت و بر زمین ماند.


بروجردی بیان کرد: بنابراین اگر این شفاف سازی صورت بگیرد مبنی بر این که اختیارات رییس جمهور باید چگونه به سامان بنشیند و چه نهادهایی لازم است کمک کننده به او باشند، می تواند گام ارزنده ای در جهت رفع مشکلات مردم باشد، چون هم رییس جمهور و هم معاونین و وزرا، همه دغدغه شان این است که مشکلات مردم را حل کنند و پاسخگوی نیازهای مردم باشند و این موضوع زمانی می تواند، تحقق پیدا کند که همه ابزارهای لازم در اختیار رییس جمهور باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری