کد خبر: ۴۶۷۸۶
تعداد بازدید: ۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
در ادامه به بررسی پیش بینی های وضعیت بازار های مالی جهانی می پردازیم.

به گزارش تجارت امروز : با توجه به انتشار اخباری در خصوص اقتصاد چین، افزایش مبتلایان به کرونا و آغاز واکسیناسیون، سرمایه‌گذاران باید تا حدی به افت بازار های جهانی مثل بیت کوین و طلاو... عادت کنند.

 تا ظهر چهارشنبه ۱۹ آذر، بیت‌کوین و طلا هر دو روندی کاهشی داشتند. بیت‌کوین کاهش ۵ درصدی را تجربه کرد آنهم در شرایطی که بازار هفته گذشته این مقدار افت را شاهد بود.

روند افزایشی طلا همچنان ادامه دارد. در هفته جاری اونس جهانی طی دو روز ۵۰ دلار افزایش قیمت داشت. به گفته تحلیلگران، افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و امید به محرک های بیشتر اقتصادی، می توانند نقش پشتیبان را برای فلز گرانبها ایفا کنند.

تا این لحظه از بازارهای جهانی، معاملات آتی طلای فوریه با 1848 دلار معامله شد و 0.48 افزایش را به ثبت رساند.

با وجود ناتوانی کوتاه مدت طلا برای حرکت به مرز 1880 دلار ، طلا در ماه دسامبر پس از افت به سطح 1800 دلار در هر اونس ، چرخش قابل توجهی ایجاد کرده است.

در حال حاضر قیمت نقدی طلا هزار و ۸۵۸ دلار و ۴۰ سنت است که نسبت به آخرین قیمت روز گذشته ۲۰ دلار کاهش داشته است.

روز گذشته، بازار سهام بالاتر بسته شد و طلا حدود نیم درصد افت کرد. فلز زرد در اروپا امروز با 1860 دلار در هر اونس معامله می شود در حالی که نقره با کاهش 1 درصد در معاملات، 24.30 دلار عرضه شد. پس از تحویل مثبت آمریکا، نیک‌کی ۲۲۵( یکی از شاخص‌های بازار سهام توکیو)، ۱.۳۳درصد و ASX( بورس اوراق بهادار استرالیا) ۰.۶۱ درصد افزایش داشت. این دو معامله خوبی داشتند اما شاخص شانگهای 1.12 درصد به سمت قرمز تغییر کرد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی، اداره ملی آمار چین روز چهارشنبه اعلام کرد شاخص قیمت مصرف‌کننده چین ۰.۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافته است. این شاخص معیاری برای تورم است و قیمت‌های سبدی از کالاهای مصرفی و خدمات را دنبال می‌کند.

این اولین بار از اکتبر ۲۰۰۹ تا کنون است که این شاخص افت می‌کند.انتشار این آمار بازارها را تکان داد.

براساس گزارش کوین‌دسک، امروز قیمت اولین ارز رمزنگاری شده در جهان از 18،770 دلار به حدود 18،031 دلار کاهش یافت. بر این اساس شاخص قیمت بیت کوین ، پس از آن کمی تحت فشار قرار گرفت تا لحظه انتشار این خبر به 18200 دلار رسید.

آخرین قیمت بیت کوین امروز با (BTC ، -5.22٪) افت همراه بود، این میزان افت قیمت افت در تاریخ 1 دسامبر( ۱۱آذر) پس از آنکه ارز رمزنگاری شده «بل‌ودر» به بالاترین حد خود در حدود 19،920 دلار رسید، تجربه شده بود. در حال حاضر قیمت بیت‌کوین به ۱۸ هزار و ۲۳۳ دلار است.

بر اساس گزارش اویل پراس، انستیتوی نفت آمریکا (API) روز سه شنبه از افزایش ذخایر نفت خام به 1.141 میلیون بشکه برای هفته منتهی به 4 دسامبر(۱۴آذر) خبر داد.

تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که میزان موجودی کالا 1.514 میلیون بشکه برای هفته باشد.

نفت خام برنت بعد از ظهر سه شنبه قبل از انتشار اطلاعات اندکی افزایش یافت ، اما وست تگزاس اینترمدییت در حال نزول بود. قیمت نفت به دلیل محدودیت‌های کرونا در نقاط آمریکا تحت فشارهای زیاد است و در آستانه انتشار داده های سه شنبه WTI با 0.09 دلار نزدیک به (-0.20٪) کاهش یافت و به 45.67 دلار رسید که نسبت به هفته گذشته تقریبا 1 دلار کاهش در هر بشکه بود. همچنین نفت خام برنت 0.20٪ افزایش داشت و به 48.89 دلار در روز رسید.

در حال حاضر قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس ۴۶ دلار و ۲۰ سنت، نفت برنت ۴۹ دلار و ۳۹ سنت است.

بیشتر بخوانید : 

 


 در روز گذشته ۱۹ آذر قیمت بیت کوین و طلا روندی کاهشی داشتند، همچنین بازار نفت نیز با روندی آرامی روز را سپری کرد. تحلیلگران در خصوص آینده دور این بازارها پیش‌بینی‌های غیرمنتظره‌ای را ارائه کردند. درحالی‌که برخی مشتاق رسیدن قیمت طلا به سطح دو هزار دلار هستند برخی از پایان رونق بازار طلا و نفت صحبت می‌کنند. گزارش ها نشان می دهد پول ها از صندوق سرمایه گذاری طلا خارج شده و در مقابل صندوق های سرمایه گذاری در بیت کوین جذب پول داشته اند.

نگاه خوش‌بین به صعود قیمت طلا
بر اساس گزارش کیتکو، بازارهای مالی در انبساط نقدینگی غرق‌شده‌اند و به گفته تحلیلگران ولز فارگو(شرکت هلدینگ خدمات مالی و بانکداری آمریکایی) ، سرمایه‌گذاران نباید انتظار داشته باشند که سال 2021 سالی باشد که آن‌ها بتوانند از این باتلاق بیرون آیند. این بانک افزود: در این شرایط ، فلزات گران‌بها به‌خوبی عمل می‌کنند.

روز سه‌شنبه ، در وبینار چشم‌انداز 2021 ، تحلیلگران Wells Fargo گفتند که آن‌ها زمینه‌ای صعودی را برای بازارهای مالی می‌بینند که منجر به ریسک‌پذیری بیشتر افراد می‌شود. انتظار می‌رود که بانک به دنبال واکسن‌های ویروس COVID-19 ، بهبود اقتصادی خوبی را در آینده شاهد باشد.

در چشم‌انداز خود ، این بانک سال آینده رشد 5.2 درصدی اقتصاد جهانی را مطرح کرد که بیشترین رشد آن در نیمه دوم سال آینده خواهد بود. زیرا دنیا شروع به عبور از تأثیر مخرب همه‌گیری می‌کند.

درحالی‌که این بانک از رشد جهانی صعودی سخن گفته، آن‌ها همچنان ظرفیت بالایی برای افزایش قیمت طلا در سال آینده را می‌بینند. این بانک گفت که قیمت طلا تا پایان سال آینده به 2100 و 2200 دلار می‌رسد.

طلای نقدی در ۹ دسامبر (۱۹ آذر) در ساعات پایانی باقیمت ۱۸۳۸دلار و ۳۰ سنت در بازار عرضه شد. این در حالی است که در روز جاری بیشترین قیمتی که تجربه کرد ۱۸۶۶ دلار و ۹۰ سنت بود. طلای تحویل فوری روز جاری با نوسان ۱.۶۹ درصدی رو به شد. درمجموع در بازار دیروز قیمت طلا 31 دلار افت کرد.

قیمت طلا چگونه ۵۰ درصد افت خواهد داشت؟

لوبو تیگر، از دلالان مستقل به کیتکو گفت: بعید می‌دانم افت قیمت برای طلا اتفاق بیفتد ، سرمایه‌گذاران نباید چشم‌بسته سرمایه‌گذاری کنند و نباید از احتمال‌هایی در سیاست‌های مالی و پولی ، که باعث کاهش قیمت طلا می‌شود ، چشم‌پوشی کنند.

او ادامه داد: این چیزی نیست که من را نگران کند. این چیزی است که باید به آن فکر کرد. این اتفاق ترسناکی است ، [قیمت طلا] می‌تواند بسیار کم شود. او با یادآوری تجربه 1970 طلا که در مسیر صعودی قرار داشت گفت اگر به آن مقطع توجه شود بازار ناگهان دچار اصلاح بزرگی شد و قیمت طلا ناگهان 50٪ افت کرد.او معتقد است با توجه به روند اقتصاد جهانی ، به‌طور بالقوه می‌توان کاهش در طلا را برای چند ماه ، شاید حتی سال‌ها مشاهده کرد.

 غول بانکداری سرمایه‌گذاری JPMorgan اعتقاد دارند: طلا در درازمدت درخشش خود را از دست دهد زیرا سرمایه‌گذاران نهادی، بیت کوین را بیشتر ترجیح می‌دهند.

استراتژیست ها و مدیرعامل بانک جی پی مورگان در یادداشت خود در بلومبرگ نوشتند: "پذیرش بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران نهادی تازه آغازشده است ، در مقابل برای طلا روند معکوس بوده است.

تحقیقات بانک سرمایه‌گذاری نشان داده است که از ماه اکتبر 7 میلیارد دلار از صندوق‌های قابل معامله در بورس طلا (ETF) خارج‌شده است ، درحالی‌که صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل،

در همین بازه زمانی 2 میلیارد دلار ورودی داشته است. دارایی Grayscale برای اولین بار بیش از 10 میلیارد دلار افزایش یافت. Grayscale متعلق به گروه ارز دیجیتالی است. البته در ۲۴ ساعت اخیر بیت کوین ۲.۴۶ درصد کاهش داشته و به ۱۸،۲۷۰.۹۷ دلار رسیده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت نفتی مستقل «رایستاد» اعلام کرده به دلیل تقاضای کمتر نفت در آینده به دلیل همه‌گیری کووید۱۹ و سرعت انتقال انرژی، جهان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با تولید کافی نفت برای تأمین نیازهای خود است ، مگر اینکه اکتشاف به‌طور چشمگیری سرعت بگیرد و هزینه سرمایه حداقل 3 تریلیون دلار برای استخراج در نظر گرفته شود.

برای تأمین تقاضای جهانی طی 30 سال آینده ، همراه با منابع توسعه‌نیافته و کشف نشده درمجموع 313 میلیارد بشکه نفت باید به میزان در حال تولید کنونی اضافه شود. Rystad Energy محاسبه می‌کند که برای مطابقت با این نیاز ، برنامه‌های اکتشافی باید تا سال 2050 منبعی مناسب برای توسعه 139 میلیارد بشکه مایعات جدید کشف کنند ، اگر در سطح پایین فعالیت اکتشاف این دهه ادامه یابد ،رسیدن به چنین میزان اکتشافی یک کار غیرممکن است. به همین دلیل امکان دارد تا سال ۲۰۵۰ نفت‌های تولیدی به میزان نیاز جامعه نرسد و جهان به سمت استفاده از انرژی‌های جایگزین برود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری