کد خبر: ۴۶۷۹۱
تعداد بازدید: ۳۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
این شهر مدیران زیادی در دامان خود پرورش داده و در عرصه سیاسی  و انقلاب، شهر مهاباد در منطقه پیشتاز بوده و اولین شهید 15خرداد 1342 بنام مصیب مهابادی رقم زده شده است.

به گزارش تجارت امروز و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی تلنگر؛ مهاباد یکی از شهر‌های عجیب ایران است. شهری که جوانان آن در دوره جنگ تحمیلی هم پای دیگر نقاط کشور به دفاع از خاک و ناموس پرداخت؛ اما این دیار همچنان در حال خون دادن پای درخت پر بار انقلاب است. آخرین شهید این شهر، دکتر محسن فخری زاده مهابادی دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی که ایران و مهاباد در سوگش به عزا نشست.
 
ترور محسن فخری‌زاده مهابادی ، معاون وزیر دفاع،رییس سازمان پژوهش و نوآوری‌های وزارت دفاع و از سرداران غیور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آبسرد دماوند در ۷ آذر ۱۳۹۹ اتفاق افتاد. فخری‌زاده در جریان این ترور، مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان، بر اثر شدت جراحات به شهادت رسید.
 
طرح ترور شهید فخری زاده از سال‌ها قبل توسط موساد در دست اقدام بود و در برخی موارد به صورت ناکام نیز اجرا شده‌است.
 
زمان ترور محسن فخری‌زاده بعد از ظهر روز جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ در آبسرد دماوند اتفاق افتاد. 
 
نیویورک تایمز در گزارش ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ خود راجع به ترور فخری‌زاده از قول سه مقام آمریکایی (یک مقام رسمی و دو افسر اطلاعاتی) نقل کرد: «اسرائیل پشت حمله به  دانشمند بوده». هر چند معلوم نیست که آمریکا چقدر در جریان این عملیات بوده ‌است ولی آمریکا و اسرائیل در تبادل اطلاعات راجع به ایران همکاری نزدیک دارند و کاخ سفید و سی‌آی‌ای از ابراز نظر در این مورد خودداری کرده‌اند.
 
وطن شهید فخری زاده
مهاباد یکی از شهرهای مرکزی ایران است که در مسیر شمال به جنوب جاده کاشان-یزد و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری اصفهان و ۹۰ کیلومتری کاشان قرار گرفته و از توابع استان اصفهان می باشد. منقول است که این شهر به دستور ماه بانونوه رستم (پهلوان ایران باستان)ساخته شده و در تاریخ پیشدادی ایران زمین بعنوان اولین پایتخت این مرز و بوم معرفی شده است. در کتاب "مهاباد در گذر زمان" آمده و آنچه که معلوم است مهاباد مرکب از دو کلمه مه یا ماه و آباد، بنابر قول اول (مه آباد ) به معنی بزرگتر و آباد هم به معنی معمور است و به این ترتیب معنای آن آباد کرده بزرگی و بر فرض دوم (ماه آباد) هر دو احتمال دارد، یکی این ماه به معنای آن شهر آباد خواهد بود و احتمال دیگر اینکه نام بانی، ماه بوده است.
 
از منظر قدمت  این شهر دارای قدمتی نزدیک به 7 هزار سال دارد که برخی آثار به جا مانده از گذشتگان نظیر خندق بزرگی در کنار یک آتشکده باستانی و در فاصله ای دورتر یخچال قدیمی از جنس خاک، بازارهای صنفی مربوط به آن دوره ، کاروانسرا و آب انبارهای قدیمی می باشد.
 
مشاهیر و شهدای مهاباد
این شهر مدیران زیادی در دامان خود پرورش داده و در عرصه سیاسی  و انقلاب، شهر مهاباد در منطقه پیشتاز بوده و اولین شهید 15خرداد 1342 بنام مصیب مهابادی رقم زده شده است. در عرصه ایثار و شهادت در هشت سال دفاع مقدس با تقدیم شهدای والا مقامی بخصوص سرداران شهید: سردار علیرضا غلامی بعنوان فرمانده واحد تعاون و فرمانده گروه تفحص لشکر14امام حسین علیه السلام اصفهان، سردار رضا فولادی، از فرماندهان لشکر 14 امام حسین علیه السلام و امیر سرلشکر رضا کریمی دین خود را به میهن اسلامی اداء نموده و در عرصه علمی نام آورانی  در علوم حوزوی مانند مرحوم آیت الله میرزا عباس مهابادی ،مرحوم آقا بزرگ که دارای کرامات خاص بود. 
 
در علوم دانشگاهی نیز این شهر دارای اساتید بزرگی در گذشته و حال  است که سرآمد و فخر آنها شهید دانشمند هسته ای دکتر محسن فخری زاده مهابادی است که در راه ایفای وظیفه از هیچ تلاشی دریغ ننمود. 
 
این شهر به تعبیری  « مروارید سبزی در کویر» با شرایط محیطی و جمعیتی توانسته بیش از آنچه که هست خود را نشان دهد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری