کد خبر: ۴۶۸۱۵
تعداد بازدید: ۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
حقوق صاحبان سهام، نشان دهنده علاقه و مالکیت سهامداران یک شرکت نسبت به دارایی‌های خالص آن شرکت است.
ببه گزارش تجارت امروز؛ سهامداران بازار سرمایه همچون سایر سرمایه گذاران پیش از سرمایه گذاری باید مجموعه ای از آموزش ها را فرا بگیرند. این روزها فعالیت در بورس بیش از هر زمان دیگری به دغدغه گروهی از افراد تبدیل شده است، به همین دلیل  قصد داریم شما را با یکی از مفاهیم بازار سرمایه آشنا کنیم.

حقوق صاحبان سهام (Shareholder Equity)، نشان دهنده علاقه و مالکیت سهامداران یک شرکت نسبت به دارایی های خالص آن شرکت است.

 حقوق صاحبان سهام یعنی میزانی از ارزش یک شرکت که به یک شخص حقیقی یا حقوقی تعلق دارد.

بدهی های شرکت - دارایی های شرکت = حقوق صاحبان سهام

 اگر یک شرکت منحل شود، بعد از کسر بدهی ها از دارایی های آن شرکت، حقوق صاحبان سهام از باقیمانده دارایی شرکت و بر اساس میزان سهم سهامداران به آنها  پرداخت می شود.

حقوق صاحبان سهام شامل چه مواردی می شود؟
سرمایه قانونی
افزایش سرمایه
صرف سهام
اندوخته قانونی
سایر اندوخته‌ها
سود و زیان انباشته
سهام خزانه
مازاد تجدید ارزیابی موجودی‌ها

بیشتر بخوانید:


سرمایه قانونی: آن قسمت از حقوق صاحبان سهام که به وسیله سهامداران شرکت پرداخت یا خریداری شده  یا از محل سود‌های بدست آمده از فعالیت‌های قبلی شرکت به صورت سود سهمی به مالکیت سهامداران  است
 
افزایش سرمایه: یکی از روش‌های تامین مالی شرکت هاست که انواع گوناگونی داره مثل: آورده نقدی، سود انباشته، صرف سهام، تجدید ارزیابی دارایی‌ها و…

اندوخته: سود سهمی که در پایان دوره مالی بین سهامداران توزیع نمی‌شود یعنی همون سود تقسیمی که در واقع بین سهامداران تقسیم نمی شود.

اندوخته قانونی: یک بیستم سود خالص هر سال به صورت پیشفرض به عنوان اندوخته قانونی در نظر گرفته می‌شود.

سود (زیان) انباشته: مبلغی از سود‌ها (زیان ها) یک شرکت سهامی، که به صورت سود (زیان) سهام، به سهام‌داران پرداخت نشده و در حسابی انباشته شده را سود (زیان) انباشته می‌گویند که در ترازنامه مالی شرکت‌ها در سایت کدال قابل مشاهده است:

حقوق صاحبان سهام رو از کجا می شود  پیدا کرد؟
کافی است به سایت کدال مراجعه کنید و صورت های مالی میان دوره ای و یا دوره ای را که  در قسمت ترازنامه شرکت قابل مشاهده هست ببینید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری