کد خبر: ۴۶۹۳۸
تعداد بازدید: ۲۶۹
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
در سالهای نه چندان دور سفره روستاییان همیشه بوی عطر نان تازه، کره محلی، سرشیر، روغن حیوانی، ماست و دوغ خوشمزه را داشت، اگر برای کاری گذرت به روستا می افتاد، پذیرایی ساده و بی‌ریای روستاییان با لبنیات تازه محلی دست ساخته زنان روستا بود.
به گزارش تجارت امروز؛ با ماشینی شدن زندگی در روستاها و فعال شدن کارخانه های تولید لبنیات در شهرهای مختلف و جمع آوری شیر تولیدی روستاها توسط این واحدها گرچه تولید لبنیات تازه محلی توسط بانوان کاهش یافته اما در برخی از روستاها این تولیدات هنوز به قوت خود باقی است.
واژه روستا همیشه یادآور طراوت و سرسبزی و بوی خوش عطر محصولات تازه لبنی زنانی است که با دستان خود شیر را می دوشند و سرشیر خوش طعم آن را می گیرند و با بستن ماستی چرب و خوش عطر و طعم، دوغ و کره تازه را برای مصرف اهل خانه به ارمغان می آورند تا همچنان سفره بابرکت روستاییان سرشار از تازگی و عطر محصولات لبنی باشد.
در روستای جواد آباد شهرستان سلسله، کدبانویی هنرمند با بهره گیری از امکانات روز، سعی کرده است زنجیره تولید محصولات لبنی محلی را با همت و یاری سایر اعضای خانواده همچنان پررونق نگه دارد.
در خانه زینب کولیوند هنوز هم بوی عطر نان تازه می آید و تمامی محصولات لبنی با دستان هنرمند بانوان خانه فراهم می شوند، تخم مرغ محلی، نان تازه، ماست خوش طعم، پنیر محلی پرخاصیت، کشک پرکلسیم، کره خوشمزه، دوغ گوارا و سرشیر چرب و خوشگوار تماما حاصل زحمت اهل این خانه است.
در این خانه بانوان علاوه بر دامداری و پرورش طیور تمامی توان خود را برای ایجاد زنجیره تولید لبنیات محلی تازه به کار گرفته اند تا زنجیره تولید لبنیات همچنان تازه بماند.
کولیوند که خود مدیرعامل صندوق خرد زنان روستا نیز هست و توانسته است با بهره مندی از تسهیلات این صندوق کسب و کار خود را توسعه دهد، با بیان اینکه زندگی در روستا اکنون به واسطه برخورداری از امکانات بسیار بهتر از قبل شده است، اظهار داشت: زنان روستایی و عشایر را می توان تلاشگران بی‌نام و نشان عرصه تولید محسوب کرد.
وی  افزود: این زنان فعال و سخت‌کوش دوشادوش همسران خویش در تکاپو و جنب و جوش‌اند و همه روزه پابه‌پای مردان و حتی فراتر از آنان در عرصه‌های مختلف زندگی شبانه‌روز مشغول فعالیت‌ هستند و با هنر دستان توانمند خود در امر معیشت اقتصادی کمک حال زندگی خانواده هستند.

بیشتر بخوانید:
  •  

کولیوند با اشاره به فعالیت مادر و خواهران خود در امر تولید محصولات لبنی محلی، عنوان کرد: همه اعضای خانواده ما به نوعی در تولید محصولات لبنیات تازه مشارکت دارند.
وی ادامه داد: ما در هفته ۲ پوست پنیر محلی تازه، سرشیر، کره، روغن حیوانی، ماست، دوغ و کشک با طعم های نعنایی، گردویی کشمشی و معمولی هم تولید و روانه بازارهای فروش می کنیم. 
این بانوی تولیدگر با اشاره به تولید گوشت قرمز و سفید، عنوان کرد: ما علاوه بر پرورش دام سبک و سنگین به پرورش بوقلمون، غاز و مرغ بومی هم مشغول هستیم و علاوه بر تولید گوشت سفید و قرمز، تخم مرغ ارگانیک هم روانه بازارهای فروش می کنیم.
وی با اشاره به تولید سالانه ۳۰ تن شیر در این کارگاه محلی ، افزود: علاوه بر زنجیره تولید گوشت و لبنیات، ما تولید محصولات پرطرفداری همچون انواع سبزی خشک، گندم شیره و ترخینه را هم در برنامه های خود داریم.
کولیوند تصریح کرد: زنان روستایی در فرآیند توسعه و تولید نقش مهمی به عهده دارند و بیکاری به آن مفهوم در جامعه روستایی معنا ندارد زیرا همه اعضای خانواده به نوعی مشغول کار و تلاش هستند.
این بانوی تلاشگر و خوش سلیقه روستایی که مدیرعامل صندوق خرد زنان روستا نیز هست، در این باره نیز گفت: در حال حاضر ۲۵ نفر از زنان روستا عضو این صندوق هستند.
وی با اشاره به اینکه سرمایه اولیه این صندوق پنج میلیون تومان بوده است، ادامه داد: این سرمایه در حال حاضر با حمایت های دولت به بیش از ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته و زنان عضو توانسته اند با موجودی این صندوق همه به کار و تولید در زمینه های دامداری و پرورش طیور مشغول شوند.
اکنون بنا برگفته مسوولان شهرستان ۱۱ صندوق خرد زنان روستایی فعال در سلسله وجود دارد.
مدیر جهاد کشاورزی سلسله با اشاره به وجود ۱۱ صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در شهرستان سلسله به ایرنا  گفت: ۳۵۳ نفر عضو این صندوق هستند و عمده فعالیت آنها در زمینه های صنایع کوچک تبدیلی، فرآورده های لبنی پرورش قارچ، بوقلمون، زنبورعسل، کشت گیاهان دارویی از جمله زعفران، سیاه دانه، بابونه و آویشن، دامپروری سنتی و کشت محصول سالم با ایجاد باغچه های خانگی است.
مسعود غلامی،با اشاره به اینکه چهار صندوق دیگر نیز در شهرستان در دست تشکیل است، افزود: همچنین در نظر داریم که ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس و طرح توسعه زنبورداری با فرآوری فراورده های جانبی زنبورعسل را نیز در این صندوق ها برای بانوان توسعه دهیم. 
وی خاطرنشان کرد: مشارکت زنان در تمامی فعالیت‌های مختلف، زمینه جلوگیری از مهاجرت از روستاها، کاهش آسیب‌های اجتماعی، ارتقای سطح دانش و مهارت زنان، تقویت روحیه نشاط و خودباوری در زنان روستایی و غیره از جمله اهداف این طرح است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری