کد خبر: ۴۶۹۸۸
تعداد بازدید: ۲۴۵
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «رویترز» به  غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در ایران واکنش نشان داد و مدعی شد که این تصمیم تهران تلاشی آشکار برای «باج‌گیری هسته‌ای» است.
به گزارش تجارت امروز؛ وزارت خارجه ایالات متحده در اولین واکنش خود به اعلام افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران، مدعی شد که این تصمیم ایران «باج گیری هسته‌ای» است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «رویترز» به  غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در ایران واکنش نشان داد و مدعی شد که این تصمیم تهران تلاشی آشکار برای «باج‌گیری هسته‌ای» است.آغاز غنی‌سازی 20درصدی در تأسیسات فردو به‌دنبال نامه مورخ 11 دی ماه ایران به آژانس صورت گرفت. در این نامه که طی گزارشی از سوی آژانس به اطلاع کشورهای عضو نیز رسیده، آمده است: «مطابق مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی و به‌منظور پایبندی به این مصوبه، سازمان انرژی اتمی قصد دارد اورانیوم تا غنای 20 درصد را در کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو تولید نماید».

بیشتر بخوانید:
از سوی دیگر، «کاظم غریب‌آبادی» نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اعلام کرد که آغاز غنی‌سازی 20درصدی در تأسیسات فردو در حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته است و مدیرکل آژانس نیز طی گزارشی آغاز تولید اورانیوم تا غنای 20 درصد را تأیید کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرگزارش رویترز همچنین از ایران خواست تا نفت‌کشی را که با پرچم کره جنوبی توقیف کرده، هر چه سریعتر آزاد کند.
وی در ادامه اتهام‌زنی‌های خود علیه ایران مدعی شد که «تهران برای رهایی از فشار تحریم‌ها، آزادی‌های تردد دریایی را در معرض خطر قرار می‌دهد».
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که به نام وی اشاره نشده است، تأکید کرد که آمریکا و جامعه جهانی رفتارهای ایران را مورد ارزیابی قرار خواهند داد.
این در حالی است که «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به توقیف یک فروند کشتی تحت پرچم کره‌جنوبی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرده که توقیف کشتی کره‌ای یک موضوع کاملاً فنی بوده و این کشتی به‌دلیل ایجاد آلودگی و با حکم دستگاه قضائی توقیف شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری