کد خبر: ۴۷۰۱۴
تعداد بازدید: ۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
هر چه به انتخابات نزدیکتر می‌شویم حواشی انتخاباتی و گمانه زنی در خصوص افراد و برنامه‌هایشان بیشتر می‌شود. در این میان تحرکات محسوس برخی مسئولان نیز به این حواشی دامن می‌زند.

به گزارش تجارت امروز؛ روزنامه‌ها و افراد مختلف نظرات متفاوتی می‌دهند و تلاش می‌کنند تا آنچه که تحلیل شرایط سیاسی می‌نامند را به مخاطبان خود ارائه دهند.
 
شرق در سرمقاله خود در این خصوص نوشت: اصلاح‌طلبان بهتر از هرکسی می‌دانند حضور یک چهره نظامی در رأس دولت سرنوشتی متفاوت از رؤسای جمهور دیگر نخواهد داشت. اگر این گفته درست باشد، اصلاح‌طلبان بدشان نمی‌آید تا این بار چهره‌ نظامی بر صدر بنشیند و آزمون سیاسی‌اش را پس بدهد. با این اوصاف تکلیف این بناپارتیسم از پیش معلوم است. جامعه ایران، جامعه‌ پیچیده‌ای است که با ساده‌سازی از این دست نمی‌توان به عمق آن پی برد.
 
نویسنده این سر مقاله اعتقاد دارد که تجربه یک چهره نظامی سیستم را به ستم بناپارتیسم نمی‌برد. اما این روزنامه هیچ اشاره‌ای به دولت احمدی‌ نژاد و تمامیت خواهی‌های این رئیس جمهور در کشور که با حمایت مجلس و سران قدرت همراه بود نکرده است.
 
سایت خبری رویداد 24 نیز از آخرین گزینه‌ اصولگرایان برای 1400 رونمایی کرده است. این سایت با ادعای اینکه رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با شو آف ترزیق واکسن به دخترش به دنبال مطرح کردن خود در انتخابات ریاست جمهوری است نوشت: نام محمد مخبر با موضوع واکسن کرونا گره خورده و تیم تبلیغاتی او نیز بسیار روی این ماجرا مانور می‌دهند همه امیدشان فعلا به تولید واکسن کروناست اما نکته مهمی که تیم محمد مخبر در ستاد اجرایی فرمان امام به آن توجه نکرده، این است که آیا روند در پیش گرفته برای تولید واکسن ایرانی آنقدر شفاف بوده که بتواند هم اطمینان مردم را جلب کند و هم به برگ برنده مخبر برای انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شود؟
 
این سایت در ادامه آورده است: در شرایط مشابه در کشورهای خارجی اطلاعات لحظه به لحظه از مراحل آزمایش و ساخت واکسن کرونا به مردم داده شده است، اما آیا در ایران نیز چنین شرایطی وجود داشته است؟ آنهم در حالی که تا یک روز قبل تمام بحث بر سر این بود که چگونه برای خرید واکسن خارجی باید تحریم‌ها را دور زد.
 
سیدعزت الله ضرغامی نیر که رسما اعلام کرده است برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید می‌شود و عضو شورای عالی فضای مجازی است در توییتر نوشت: دولت جوان انقلابی، یعنی ترکیبی از نیروی جوانی و تجربه.ابتدای انقلاب، نیروی جوانی برتری داشت و به تدریج تجربه جای آن را گرفت.امروز رهبر انقلاب به دنبال تعادل میان این دو مزیت هستند.
 
حمیدرضا ترقی از اصولگریان و عضو ضو شورای مرکزی حزب موتلفه در مصاحبه‌ای از عدم حضور رئیسی در انتخابات گفته است و بیان داشته: رخی آقای رئیسی را به عنوان نامزد مطلوب مطرح می‌کنند، چون مورد توافق ائتلاف‌های مختلف است. اما ایشان تا الان قبول نکرده‌اند و استدلالشان هم این است که ماموریتی دارند و باید آن را به انجام برسانند.
 
هرچند این سخنان را نمی‌توان خیلی جدی گرفت. به دو دلیل؛ اول آنکه سفرهای استانی رئیس قوه قضائیه بوی انتخاباتی می‌دهد و دوم آنکه رئیسی در زمانی که او را کاندیدای انتخابات پیشین نیز می‌خواندند در مورد کارش به عنوان تولیت حرم امام رضا(ع) گفته بود و اعلام کرده بود حاضر نیست جایگاهی که دارد را با مسئولیت دیگری تعویض کند.
 
محمد رضا باهنر نیز در مصاحبه‌ای که با خبرآنلاین داشته است با انتقاد از تعداد بالای کاندیداهای احتمالی برای انتخابات در حمع اصولگرایان گفته است: من بعد از ده، پانزده سال حضور در مجلس مسلط شده بودم. اما مساله ریاست جمهوری جدا است ما در همین مجلس پنج شش نفر کاندیدای بالقوه ریاست جمهوری داریم که موضوع بسیار بدی است  بیرون از مجلس هم که کاندیدا الی ماشاالله داریم. من یکبار با یکی از خبرنگاران شوخی کردم و گفتم باید تعدادی از این کاندیداها را صادر کنیم. یکی از اشکالات این مجلس، سایه اندازی انتخابات ۱۴۰۰ بر مجلس است که موجب ناکارآمدی شده است.
 
عباس سلیمی نمین نیز در مصاحبه‌ای که با خبرآنلاین داشته گفته است: اصولگرایان که پس از انتخابات مجلس ۹۸، گام‌های خود را برای رفتن به پاستور محکم‌تر برداشته و خود را پیروز زودهنگام انتخابات ۱۴۰۰ می‌دانند اکنون با اختلافات جدی درون جریانی مواجهند؛ اختلافاتی که برخی آن را انکار، برخی آن را علنی و برخی از آن اظهار بی‌اطلاعی می‎‌کنند اما آنچه مثل روز روشن است این است که اصولگرایان یک مینی بوس نامزد دارند که نمی‌دانند با آن چه کنند. برخی آن را موجب شکست اصولگرایان و برخی آن را موجب رغبت مردم به مشارکت در انتخابات تلقی می‌کنند.
 
این فعال اصولگرا و نزدیک به محمد باقر قالیباف در ادامه صحبت‌های خود با کنایه بدون اعلام اسم قالیباف گفته است: بعضی از این افراد با وجود داشتن جایگاه بالا و رأی آوری بالا، بعضا به نفع دیگری کنار رفتند که همین مسئله در اذهان عمومی یک امتیاز مثبت برایشان تلقی می‌شود یعنی چسبندگی آنها به جاه و مقام به گونه‌ای نبوده که بر ماندن در جایگاه نامزدی ریاست جمهوری اصرار کنند. در حالی که ما بعضا افرادی را داشتیم که به اندازه رأی باطله هم، رأی نداشتند اما با وجود اینکه تعهد داشتند کنار بروند اما کنار نکشیدند.
 
روزنامه آرمان ملی نیز از عزم جزم قالیباف برای رسیدن به صندلی پاستور گفته سفرهای استانی او را صرفا جهت رسیدن به اهدافش برای رسیدن به صندلی مورد علاقه‌اش دانسته و نوشته است: سوال آنجاست که امروز مصلحت نظام و مردم پرداختن به مسائل کلان و حل مسائل سياست خارجي است يا سفرهاي اينچنيني و مخاطره‌آفرين استاني به دليل وجود کرونا. بسي جاي شگفتي است که چگونه تصميمات گرفته مي‌شود. ستاد ملي و استاني مبارزه با کرونا به درستي بر لزوم ايجاد محدوديت‌هاي گسترده کرونايي در سطوح مختلف اصرار مي‌ورزد‌، مراسم ملي و مذهبي، نمازهاي جمعه و جماعات تعطيل مي‌شوند، مردم از برگزاري مراسم براي عزيزان‌شان منع مي‌شوند، دورهمي‌هاي خانوادگي به حداقل مي‌رسند، اما زمينه‌سازي براي سفري که چندان لزومي حضوري را طلب نمي‌کرد!! جاي‌بسي شگفتي است که وقتي رئيس محترم دولت به‌خاطر مصوبات ستاد کرونا در جلسه سه نفره سران قوا شرکت نمي‌کنند، چگونه همين ستاد ملي اجازه مي‌دهد يکي از همين روساي قوا به راحتي به سفر استاني برود. آيا ستاد ملي مصوبه‌اي در اين زمينه داشته و نقض شده است، يا اين قوانين فقط مختص ديگران است! يا اينکه سفر برخلاف مصوبات اين ستاد صورت گرفته است؟
 
فرارو نیز از ترکیب لاریجانی- ظریف گفته و نوشته است: ظاهراً حامیان آقای لاریجانی و ظریف مشغول فعالیت، تشکیل ستاد، جمع‌آوری و جذب نیرو هستند، اما در بین اصلاح‌طلبان هنوز به طور جدی شخص یا اشخاص خاصی خود را مطرح نکردند. تا زمانی هم که اصلاح‌طلبان نامزد‌های خود را مطرح نکنند نمی‌شود اظهارنظر کرد. اما اگر قرار باشد آقای لاریجانی انتخاب اصلاح‌طلبان باشد یعنی دیگر جدال اصول‌گرا و اصلاح‌طلب تمام شده است و دیگر هیچ کدام هویت اصلی خود را در مطرح کردن مسائل سیاسی ندارند.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری