کد خبر: ۴۷۰۱۷
تعداد بازدید: ۲۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
در اين ميان کشور ما هم همچنان درگير آن است و چون اين روزها آمار فوتي‌ها و مبتلايان کمتر شده است خوف آن مي‌رود که دوباره با کوچک‌ترين غفلت اوج بگيرد و زخم بزند و قرباني بگيرد.
به گزارش تجارت امروز؛ کرونا که بد بلايي براي انسان است وارد يک‌سالگي خود شده و هر روز افزون بر ستاندن جان‌ها ابعاد اقتصادي، سياسي و حتي فرهنگي و رواني هم پيدا مي‌کند.
در اين ميان کشور ما هم همچنان درگير آن است و چون اين روزها آمار فوتي‌ها و مبتلايان کمتر شده است خوف آن مي‌رود که دوباره با کوچک‌ترين غفلت اوج بگيرد و زخم بزند و قرباني بگيرد. متاسفانه از ابتدا برنامه‌اي جامع و کامل براي مبارزه با اين ويروس تدوين نشد و با آزمون خطا پيش رفتيم، درحالي‌که به نظر مي‌رسد به هر دليل شناخته يا ناشناخته اين ويروس حداقل تاکنون در ايران از قدرت طغيان کمتري برخوردار بوده است و با کمي سرعت و دقت و پشتکار مي‌شد در حد قابل قبولي آن را کنترل و زمين‌گير کرد.
مشکل ما با اپيدمي مذکور اين است که به‌جاي وضع محدوديت‌هاي ضدکرونايي خود دچار انواع محدوديت‌ها هستيم يا محدوديت ايجاد مي‌کنيم و با دستان باز به مبارزه با آن نمي‌پردازيم! اکنون کاملا روشن شده است که در آزاد گذاشتن نسبي مراسم محرم و چند تعطيلي متوالي اشتباه بزرگي مرتکب شده و آثار آن تا افزايش جهشي روزانه فوتي‌ها پيش رفت و سايه‌اي از وحشت سراسر کشور را فراگرفت.

بیشتر بخوانید:

هرچند مسئولان نزول آمارهاي کرونايي طي چند هفته اخير را نتيجه اقدامات خود مي‌دانند و تا حدي مي‌توان آن را پذيرفت ولي کاملا هويداست که ما طي يکي دوماه اخير مراسم و تجمعات خاص و گسترده‌اي نداشته‌ايم و اگر به هر دليل باز هم به تجمعات اجازه بروز و ظهور داده شود و محدوديت‌ها کمرنگ شوند باز هم بايد منتظر آمار درگذشتگان بالاي 400 نفر باشيم و رسيدن به اين عددهاي تلخ و ويرانگر تعارف‌بردار نيست.
اما در حال حاضر همانگونه که انتظار مي‌رفت بحث واکسن کرونا به‌شدت داغ شده است و درحالي‌که کشورهاي متعددي واکسيناسيون عمومي را آغاز کرده‌اند انتظاري کاملا بحق و طبيعي در مردم ايجاد شده که هرچه زودتر واکسن مذکور خريدار و تزريق عمومي آن آغاز شود و اين از وظايف قطعي حکومت است.
بديهي است که مردم توجه چنداني به جزئيات موضوع که واکسن از کجا وچگونه تهيه شود ندارند، آنان واکسني معتبر و موثر و تاييدشده خصوصا از سوي سازمان بهداشت جهاني و پزشکان خودمان مي‌خواهند که استفاده کنند و از انواع عوارض سهمگين اين بلاي سنگين رها شوند.
دولت محترم بايد توجه داشته باشد که ما تعطيلات سال نو را در پيش داريم و برخلاف برخي از افراد بسياري از خانواده‌ها بوده و هستند که حداکثر رعايت‌ها را کرده و بعضا ماه‌هاست که از ديدارهاي معمول خود را محروم ساخته‌اند، آنان حقيقتا دوران سختي را سپري کرده‌اند و اگر قرار باشد در نوروز هم گشايش نسبي حاصل نشود قطعا با تبعات سهمگين روحي و رواني روبه‌رو خواهند شد و چه بسا رعايت‌کنندگان خود بخش معترض جامعه شوند و راهي براي خلاصي از يک سال محدوديت جستجو کنند.
اگر فردا در کشورهاي دور و نزديک واکسن‌ها توزيع شوند و کشور ما از آن محروم باشد از طرفي هرکس تواني داشته باشد براي واکسن زدن راهي مي‌شود - البته ناگفته نبايد گذاشت که معمولا برخي از مسئولان و مديران در صف اول اين روندگان قرار خواهند گرفت؛ همانگونه که در شرايط عادي هم آقايان در تعطيلات از خارج رفتن صرف‌نظر نمي‌کنند، حتي اگر در حوزه مسئوليت‌شان سيل آمده باشد!
از طرف ديگر، قاچاق واکسن درست و تقلبي باب خواهد شد و در مجموع در اين رابطه ممکن است بلبشويي ايجاد شود و مثل هميشه آنان که سرشان بي‌کلاه مي‌ماند اقشار ضعيف جامعه‌اند. با اين مقدمات براي جلوگيري از بروز التهاب يا بحران هم که شده بايد در زمينه خريد واکسن معتبر و توزيع مناسب و با برنامه و سريع آن تمرکز ويژه‌اي صورت بگيرد و براي يکبار هم که شده علاج واقعه را قبل وقوع در دستورکار قرار دهيم. تزريق عمومي واکسن کرونا که مي‌تواند در يک محيط آرام و طبيعي انجام شود، مي‌تواند به سوژه‌اي براي بگومگوها و اختلافات تبديل شود و کام مردم را تلخ کند.
پشت ماسک‌هايي که مردم حدود يک سال است مي‌زنند خنده‌ها محو شده، ديدارها به حداقل رسيده يا همراه با ترس و نگراني صورت مي‌گيرد و از همه بدتر معيشت کثيري از مردم آسيب جدي ديده است و خستگي از سروکول کادر درمان بالا مي‌رود‌، اين شرايط هرچه باشد ذره‌اي بازي ‌بردار نيست، به شوخي شبيه نيست و از آن بوي بي‌صبري و کلافگي کاملا استشمام مي‌شود. دررفع يا کم کردن اين همه ناخوشي و فشار حتي يک لحظه درنگ و تامل بي‌مورد و دخالت دادن امور غيرضرور جايز نيست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری