کد خبر: ۴۷۰۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲
یکی از استراتژي‌هاي مهمی که در بسـیاري از کشـورهاي جهــــــان جهـت کسـب قدرت اقتصادي به کار می رود، استفاده و بهره گیـري از تجربیـات جهـانی در کسـب بازارهـاي منطقه اي و بین المللی است. بدیهی است جهش صادرات غیرنفتی و کاهش اتکــاي اقتصادملی به درآمدهاي حاصل از صادرات نفت و ایجاد اشتغال مولد در صـورتی امکـان پـذیراست که بتوان سهمی در کسب بازارهاي جهـانی بدسـت آورد، در غیـر اینصـورت بایـدمیدان رقابت را به دیگران واگذار نمود.

صدور خدمات فنی مهندسی پیشران تحقق سیاست های اقتصادی و تجاری کشور خواهد بود ..

یکی از استراتژي‌هاي مهمی که در بسـیاري از کشـورهاي جهــــــان جهـت کسـب قدرت اقتصادي به کار می رود، استفاده و بهره گیـري از تجربیـات جهـانی در کسـب بازارهـاي منطقه اي و بین المللی است. بدیهی است جهش صادرات غیرنفتی و کاهش اتکــاي اقتصادملی به درآمدهاي حاصل از صادرات نفت و ایجاد اشتغال مولد در صـورتی امکـان پـذیراست که بتوان سهمی در کسب بازارهاي جهـانی بدسـت آورد، در غیـر اینصـورت بایـدمیدان رقابت را به دیگران واگذار نمود                                                           .                            

صادرات خدمات فنی و مهندسی یکی از بهترین راه‌ها برای کم کردن سهم نفت از صادرات برای کشور‌هایی مانند ایران است. در واقع خدمات فنی و مهندسی یکی از ستون‌های اصلی توسعه اقتصادی کشور‌ها است و با صادرات آن می‌توان ارز آوری را افزایش داد و از طرفی هم رونق تولید را می‌توان در داخل مرز های کشورهای ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرد  حامدمیرزایی در گفتگو باخبرگزاری تجارت امروز اظهارداشت“یکی از اهداف و برنامه  توسعه صادرات گروه شرکت های آمود در بخش صدور خدمات فنی مهندسی، دستیابی به بازارهاي گسترده و موفقیت تجاري وحرکت به سوي اقتصاد بازبا به کارگیري استراتژي هاي توسعه بازار و نگاه مدبرانه وبلندمدت  خودبه نیازها و خواسته هاي مشتریان گوناگون در بازارهاي مختلف خارج از کشور می باشد. که دراین راستا این هلدینگ  توانـسته است با بهره گیری از بومی سازی ظرفیت ها و تجارب خود، همگام با مدل های جهانی برای اولین بار در صدور خدمات فنی مهندسی، موفق به اجرا و ساخت پروژه های ساختمانی می باشد که کلیه عملیات آن اعم از امکان سنجی، طراحی، تامین، ساخت، سرمایه گذاری، مالکیت و بهره برداری کامل را در تملک و مدیریت  خود انجام میدهد.                 

                                                                               

وی درادامه با معرفی بیشتر پروژه های این شرکت گفت:    

  گروه شرکت های آمود از سال 2017 وارد بازار کردستان عراق شد.این شرکت با آغاز تحریم ها علیه ایران، بررسی و مطالعه کشورهای منطقه، اقلیم کردستان را گزینه مناسب و پربازده برای فعالیت‌های خود در دستور کار قرار داد. که اساس انتخاب این منطقه به دلیل دارا بودن شرایط خاص مانند بعد نزدیکی مسافت، ظرفیت بالای بازرگانی، ساختمانی و اشتراکات فرهنگی و... می باشد.                                                                                             

این هلدینگ، در سال 2019 طی توافق با وزارت شهدا اقلیم کردستان عراق مطالعه‌ی سرمایه گذاری، ساخت واحداث اولین پروژه چند منظوره ساختمانی در اقلیم کردستان دردستور کاری مدیران این شرکت قرارگرفت.

 وی درتشریح بیشتر این پروژه ادامه داد این پروژه ها در سه فاز مختلف احداث خواهند شد که فاز اول این پروژه در زمینی به وسعت  27 هکتارد ر موقعیت سوق الجیشی محور ترانزیتی مرزبین المللی باشماق وبا زیربنایی بالغ بر160 هزارمترمربع  در حال احداث می‌باشد که شامل کاربری های مختلف از جمله ”واحدهای مسکونی ویلایی، واحدهای اداری، مجتمع تجاری، سالن های ورزشی، زمین فوتبال، مرکز درمانی، جایگاه سوخت، خدمات اتومبیل، مرکز آموزشی مهدکودک، دبستان و هایپرمارکت ایرانی و باغ و مجموعه گل و گیاه ایرانی می باشد. 

 رییس هیات مدیره گروه شرکت های آمود به یکی از کاربری های مهم دراین پروژه اشاره کرد و افزود: ایجاد و راه‌اندازی مرکز دایمی  بازرگانی، تامین و تجارت صنعت ساختمان و صنایع وابسته دراقلیم کردستان با رویکرد صادرات مجدد که یکی از کاربری های ضروری  این پروژه بزرگ می باشد که برای اولین بار در خاورمیانه، به منظور توسعه صنعت ساختمان ایران در بازاراقلیم کردستان عراق توسط هلدینگ بین المللی آمود تأسیس خواهدشد تا از این رهگذر با شناخت مناسـب تـر بـازار هـدف، موجبـات افـزایش تـوان رقـابتی کـالا و خـدمات بنگاههاي اقتصادي صنایع ساختمانی ایران را به طور مستمر فراهم نماید. و با هدایت و نظارت و کارشناسی  بیشتر ، موجبات صادرات مجدد به کشورهای ثالث ازجمله جنوب عراق، سوریه واردن و.... گردد.

این مرکزدایمی، جز توسعه بازارصنعت ساختمان ایران محسوب میشود و این فرصت را به صادرکنـــندگان و تولیدکنندگان صنعت ساختمان می دهد که  ضمن معرفی تولیدات و خدمات مشتریان بالقوه خود را شناسایی کنند. که به عنوان یکی از ابزارهاي اصلی اجراي برنامه ها وسیاست هاي مبادلاتی صنعت ساختمان وصدور خدمات فنی مهندسی ایران محسوب می شود. 

صدور خدمات فنی مهندسی پیشران تحقق سیاست های اقتصادی و تجاری کشور خواهد بود ..                                                                                      

 مهندس میرزایی درباسخ به علت انتخاب اقلیم کردستان در ایجاد و احداث این پروژه بزرگ اظهارداشت:پس از تجربه تلخ ازیک بن بست اقتصادی بخاطر حملات داعش درعراق  ومنطقه، اقلیم کردستان سعی در بازگشت به وضعیت سابق خود دربازار تجارت منطقه خاورمیانه می باشد باتوجه به محیط کسب وکار خوب وبازار تجاری این منطقه وهم چنین جمعیت روبه رشد و عدم توانایی در رفع نیازهای داخلی، اقلیم کردستان به عنوان مصرفی ترین بازار جذاب در خاورمیانه برای سرمایه گذاران، صادرکنندگان و صاحبان تولیدکرده است. درحقیقت بخش تجارت، یکی از محرک های اصلی رشد اقتصادی دراقلیم کردستان می باشد. و به لحاظ ثبات  اقتصادی وامنیت بسیار بالایی نسبت به جنوب عراق و حتی کشورهای اطراف برخوردار هست  و چرایی اهمیت بازار ساخت و ساز در اقلیم کردستان عراق، فراهم کردن مسکن و به طور کلی ساخت و ساز در حوزه‌های مختلف است.اگر بخواهیم تخصصی‌تر سخن بگوییم در حال حاضر این اقلیم، با کمبود 400هزار واحد مسکونی مواجه است و تقاضا به شدت رو به افزایش است فرصت ها و پتانسیل های بازار ساخت و ساز دراین منطقه مهم، عرصه رقابتی منحصر به فرد را بوجود آورده است و اگر شرکت های ایرانی غفلت کنیم این بازار را به کشورهای ترکیه و چین واگذار خواهیم کرد.                                                                                                

مدیر منطقه ای هلدینگ آمود در خاورمیانه در اشاره به برنامه های این گروه در اقلیم کردستان افزود: ما در چشم‌انداز کوتاه مدت تا سال 2025، با توجه به فاینانس بین المللی و ایجاد خط اعتباری بین المللی، ساخت5000 واحد مسکونی, احداث کارخانه سیمان ده هزار تنی، پتروپالایشگاه، ساخت بیمارستان ایرانی، مرکز مالی بین المللی اربیل، هتل و مراکز گردشگری و... در دستور کار داریم که مطالعات، مجوزات، حتی طراحی برخی از این پروژه‌ها انجام شده و یا در حال رایزنی‌ و توافقات نهایی با دولت محلی هستیم. وی رتبه اعتباری مالی اقلیم کردستان را مطلوب قلمداد کرد که این، نوید یک منطقه امن و پربازده و سودآور می دهد و چنانچه اقلیم کردستان از امنیت لازم برخوردار نبود، هیچ گاه چنین خط  اعتباری مالی  گشوده نمی‌شد. واکنون این آمادگی را داریم تا ظرفیت‌های خود را با شرکت های ایرانی و بین المللی، به اشتراک بگذاریم.                                                                                                                  

  درضمن جا دارد از حمایت های معاونت اقتصادی وزارت امورخارجه، وزارت سرمایه گذاری اقلیم کردستان عراق، و هم چنین تلاش بی وقفه و پشتیبانی کنسول گری محترم جمهوری اسلامی ایران در شهر سلیمانیه، مراتب تشکر قدردانی ویژه داشته باشیم.                                                                                       وی درپایان یاد آور شد  ”عدم شناخت فعالان اقتصادی کشور از بازار اقلیم کردستان عراق و حتی جنوب عراق و بازاریابی نادرست آنان، بزرگترین مشکل در توسعه صادرات به این کشور و منطقه می باشد شناخت نیازهای بازار اقلیم کردستان  و سوق تحرکات صادراتی به سوی آن، جهت تداوم حضور بازرگانان ایرانی در این بازار ضروری است، این در حالی است که عدم این شناخت, فعال نمودن شرکت های تخصصی بازاریابی ومرکز دایمی بازگانی از مهم ترین و اساسی ترین گام ها جهت رفع این معضل است . متاسفانه کشورما برای تجارت با عراق واقلیم کردستان  عراق، نقشه راه و برنامه ریزی مناسبی نداشتیه ایم که این منجر به تصاحب بخش بزرگی از این بازار توسط رقبای ما و پیشی گرفتن آنها از ما در صادرات به  این منطقه مهم واستراتژیک شده است .       

انتهای ییام                                                                                            

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری