کد خبر: ۴۷۰۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
میچ مک‌کانل شامگاه چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اگر کنگره و قوه مجریه هفت روز آینده را به طور کامل بر تسهیل مراسم تحلیف امن و انتقال منظم قدرت به دولت بایدن تمرکز کنند، بهترین خدمت به ملت ما خواهد بود.

به گزارش تجارت امروز؛ رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا پس از استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان گفت: محکمه این استیضاح تا پس از ۱۹ ژانویه آغاز نخواهد شد.

مک کانل یادآور شد: انتظار نمی‌رود سنا قبل از تاریخ برنامه‌ریزی بازگشت خود در ۱۹ ژانویه جلسه اضطراری تشکیل دهد.

وی افزود: مجلس نمایندگان به استیضاح رئیس جمهوری رای داده است. فرایند سنا اکنون در نخستین جلسه عادی ما پس از دریافت پرونده استیضاح از مجلس آغاز خواهد شد.

این سناتور جمهوری‌خواه که گفته می‌شود دل خوشی از ترامپ ندارد، یادآور شد: با توجه به قوانین، رویه‌ها و موارد قبلی سنا که حاکم بر محکمه‌های استیضاح ریاست جمهوری است، به سادگی هیچ فرصتی وجود ندارد که یک دادرسی عادلانه یا جدی بتواند قبل از تحلیف رئیس جمهوری بایدن در هفته آینده به نتیجه برسد.

مک‌کانل اظهار کرد: سنا سه محکمه استیضاح رئیس جمهوری برگزار کرده است. آنها به ترتیب ۸۳ روز ، ۳۷ روز و ۲۱ روز طول کشیده‌اند. حتی اگر روند سنا این هفته آغاز شود و به سرعت حرکت کند، تا پس از ترک رئیس جمهوری ترامپ، هیچ حکم نهایی صادر نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این تصمیمی نیست که من می‌گیرم. این یک واقعیت است. خود رئیس جمهوری منتخب هفته گذشته اظهار کرد که مراسم تحلیف وی در ۲۰ ژانویه "سریع‌ترین" راه برای هرگونه تغییر در ریاست جمهوری است.

جو بایدن چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا در یکم بهمن ماه، سوگند یاد خواهد کرد و قدرت را در دست می‌گیرد.

او در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال، ۳۰۶ رای گزینشگران را به خود اختصاص داد در حالیکه رقیب جمهوری‌خواه وی یعنی دونالد ترامپ ۲۳۲ رای را از آن خود کرد.

رئیس جمهوری فعلی آمریکا نتوانست این باخت را بپذیرد و با دمیدن در شیپور تقلب، به مدت ۲ ماه فضای دو قطبی شده آمریکا را ملتهب نگهداشت.

او در فراخوان روز ۱۷ دی‌ماه، به هواداران خود گفت به سمت کنگره حرکت کنند و صدای خود را به نمایندگان مجلس که در حال شمارش و تایید پیروزی بایدن بودند برسانند.

این مساله باعث شد تا هواداران ترامپ به ساختمان کنگره وارد شوند و در جریان آن، پنج نفر کشته و تعداد زیادی زخمی شدند.

 

بیشتر بخوانید:

سناتور چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنای فعلی اما در واکنش به استیضاح ترامپ، گفت: محکمه می‌تواند به سرعت برگزار شود اگر بتوانند با رهبر اکثریت جمهوری‌خواه برای تشکیل یک نشست اضطراری به توافق برسند.

وی افزود: در غیر این صورت برگزاری آن به پس از ۱۹ ژانویه موکول خواهد شد.

این سناتور دموکرات اظهار کرد: فراموش نکنید، محکمه استیضاح در سنای ایالات متحده؛ در مورد محکومیت رئیس جمهوری به دلیل جرایم بزرگ و تخطی از قانون اساسی رای گیری خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر رئیس جمهوری محکوم شود، رای منع حضور مجدد وی (در انتخابات) صادر خواهد شد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه درست یک هفته پس از شورش ۱۷ دی‌ماه هواداران رئیس جمهوری آمریکا و یورش آنها به کنگره این کشور، دونالد ترامپ را با ۲۳۲ رای موافق و ۱۹۷ رای مخالف استیضاح کرد.

۱۰ نفر از موافقان استیضاح را جمهوری‌خواهان تشکیل دادند و چهار نفر هم به طور کلی در رای‌گیری شرکت نکردند.

با این استیضاح، دونالد ترامپ تنها رئیس جمهوری تاریخ آمریکا تا کنون خواهد بود که در طی چهار سال، دو بار استیضاح شده است.

سنای آمریکا برای رسیدگی به این پرونده، به ریاست رئیس دیوان عالی آمریکا تشکیل جلسه خواهد داد و پس از استماع نظرات موافق و مخالف، رای‌گیری خواهد کرد.

در صورتی که دو سوم سنا با استیضاح ترامپ همراهی کنند، او به عنوان رئیس جمهوری مخلوع شناخته خواهد شد. پس از آن، سناتورها در نظر دارند قطعنامه‌ای ارائه دهند که ترامپ را از حضور در هرگونه انتخابات بعدی این کشور، منع خواهد کرد.

رای به استیضاح در سنا باعث می‌شود، ترامپ بسیاری از مزایایی که به رئیسان جمهوری تعلق می‌گیرد را از دست بدهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری