کد خبر: ۴۷۰۶۲
تعداد بازدید: ۳۱۶
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
در پروژه‌های لوله کشی صنعتی از قطعات و لوازم ضروری مثل لوله ها، اتصالات و شیرآلات استفاده می‌کنند. هر کدام از این قطعات به نوبه خود لازم بوده و کاربرد خاص خود را خواهند داشت. در این قسمت قصد داریم در مورد شیرآلات صنعتی صحبت کنیم و دو نوع از شیرهای کاربردی را به شما معرفی کنیم.

در پروژه‌های لوله کشی صنعتی از قطعات و لوازم ضروری مثل لوله ها، اتصالات و شیرآلات استفاده می‌کنند. هر کدام از این قطعات به نوبه خود لازم بوده و کاربرد خاص خود را خواهند داشت. در این قسمت قصد داریم در مورد شیرآلات صنعتی صحبت کنیم و دو نوع از شیرهای کاربردی را به شما معرفی کنیم.

شیرآلات صنعتی در حقیقیت برای کنترل میزان عبور سیالات از لوله‌ها استفاده می‌شوند. می‌توان با استفاده از انواع شیرآلات مشخص کرد که چه موقع ورود مواد درون لوله‌ها شروع شده و چه موقع تمام شود. همچنین می توان تنظیم کرد که میزان عبور مواد و سیالات درون لوله‌ها با توجه به نیاز کم یا زیاد شود. به همین دلیل می توان گفت که شیرآلات صنعتی همواره کاربرد بسیار مهمی در تمام پروژه‌های لوله کشی صنعتی خواهند داشت.

با توجه به نوع استفاده و کاربرد هر کدام از شیرآلات می‌توان آنها را به انواع مختلفی دسته‌بندی کرده و از آنها با توجه به کاربردی که دارند در موارد مورد نیاز استفاده کرد. بر همین اساس در واقع شیرآلات به انواع مختلفی مثل شیرهای کشویی، شیرهای توپی، شیر سوزنی، شیر سماوری، شیر پروانه‌ای و .... دسته‌بندی می‌شوند. در این محتوا قصد داریم به معرفی شیر سماوری و پروانه‌ای بپردازیم.

آشنایی با شیر پروانهای

شیر ‌پروانه‌ای از جمله مهمترین و کاربردی ترین شیرهای صنعتی است که می‌توان گفت تقریبا در اکثر پروژه‌های لوله کشی صنعتی از آنها استفاده می‌شود. این نوع شیرها تاریخچه بسیار غنی دارند و از زمان‌های خیلی دور تا به امروز برای کاربردهای خاصی از آنها استفاده می‌کردند. برای مثال در این مورد می‌توان به استفاده از شیر پروانه‌ای در نمونه‌های اولیه موتور بخار اشاره کرد.

شیرهای پروانه‌ای کاربردی همانند شیرهای توپی دارند. به این صورت که می‌توان خیلی سریع آنها را بست و برای قطع جریان از آنها استفاده کرد. با توجه به قیمت کمتر شیرهای پروانه‌ای و وزن نسبتا کمی که در مقایسه با سایر شیرهای صنعتی دارند، محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر شیرها پیدا کرده‌اند و همواره خیلی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طراحی ساخت شیر پروانه‌ای به این صورت است که خود شیر در مرکز لوله قرار می‌گیرد. یک میله از درون شیر عبور داده می‌شود و به یک سیستم محرک در خارج از شیر متصل می‌شود. محرک به صورت چرخشی حرکت می کند و این سبب می‌شود شیر پروانه‌ای هم به صورت چرخشی کار کند. برخلاف شیرهای توپی که کاربرد مشابهی دارند، شیر پروانه‌ای همواره در درون جریان قرار دارد. به همین دلیل حتی در زمانی که باز باشد می‌تواند افت فشار ایجاد کند. با توجه به کاربرد و طراحی ساختی که دارند از این شیر های برای قطع و وصل جریان استفاده می‌شود و می‌توان با چرخش نود درجه یا یک چهارم شیر را به صورت کامل باز کرد یا بست.

معرفی شیر پروانه‌ای و سماوری

آشنایی با شیر سماوری

از دیگر شیرهای کاربردی و مهم صنعتی می‌توان به شیر سماوری اشاره کرد. این نوع از شیرهای صنعتی با توجه به ظاهر استوانه‌ای یا مخروطی شکلی که دارند به این نام شناخته می‌شوند و از آنها برای کنترل جریان درون سیالات استفاده می‌شود. به دلیل سهولت حرکت جریان درون شیرها، این نوع شیرهای صنعتی بیش از یک مجرای حفره‌ای دارند. می‌توان شیر های سماوری را در انواع مختلفی پیدا کرد که نوع متداول آنها دارای دو عدد خروجی باز و بسته شو دارند که این خروجی‌ها در دو طرف شیر سماوری تعبیه شده است.

همچنین مشاهده شده است که در طراحی ساخت شیر سماوری البته نه تمام موارد، از شیرهای ربع گرد استفاده می‌شود. به این صورت می‌توان زمان‌هایی که نیاز به عکس العمل سریع داریم از این نوع شیرها استفاده کنیم. در این حالت با یک چرخش کوچک می‌توان به صورت کنترلی از این نوع شیرها استفاده کرد. سرهای شیر سماوری می‌توانند از نوع فلنج یا جوشی باشند و این با توجه به کاربرد مورد نظر انتخاب می‌شود.

شیر سماوری با توجه به کاربردی که دارد در انواع مختلفی ساخته شده و استفاده می شود. متداول ترین نوع شیرهای سماوری به صورت سرویس مستقیم و دوراهی است. در این حالت سازه‌ای که برای بستن شیرها استفاده می‌شود در قسمت میانه بدنه آن طراحی شده است.

کاربرد شیر سماوری

شیرهای سماوری با توجه به طراحی ساختی که دارند می‌توانند در کاربردهای متفاوتی استفاده شوند. در اینجا به برخی از این کاربردها اشاره خواهیم کرد.

معرفی شیر پروانه‌ای و سماوری

  • استفاده در تاسیسات با دما و فشار پایین ولیکن در برخی از موارد که طراحی ساخت متفاوتی دارند می توان از آنها در دما و فشار بالا نیز استفاده کرد
  • جهت کنترل جریان هدایتی در سامانه‌هایی با وکیوم متوسط
  • برای جا به جا کردن گاز و سوخت مایع
  • جهت جا به جا کردن جریان‌هایی با بیشترین بالاترین دما مانند دیگ بخار و محصول میعان
  • استفاده برای تنظیم جریان مایعاتی که حاوی جامدات معلق هستند

جهت خرید شیر سماوری، شیر پروانه‌ای یا سایر شیر آلات صنعتی می‌توانید از طریق پتروسا، واردکننده  و تامین کننده تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی اقدام کنید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری