کد خبر: ۴۷۰۶۶
تعداد بازدید: ۲۴۸
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
مطابق با ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صلاحیت و حدود اختیارات دیوان به انواع مختلفی تقسیم شده است.
به گزارش تجارت امروز؛ بر اساس قانون دیوان عدالت اداری، دارای صلاحیت هایی است که در قانون ذکر شده است.

بر اساس قانون رسیدگی به شکایات و تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از وظایف دیوان عدالت اداری است و تصمیمات و اقدامات واحد‌های دولتی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات، شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها، سازمان تأمین اجتماعی، تشکیلات و نهاد‌های انقلابی و مؤسسات وابسته به آنها را دیوان عدالت اداری بررسی می‌کند. 
علاوه بر آن تصمیمات و اقدامات مأموران واحد‌های مذکور در بند «الف» در امور راجع به وظایف آنها هم از جمله دیگر وظایف دیوان عدالت اداری است. 
مطابق با قانون رسیدگی به اعتراضات و شکایات از آراء و تصمیمات قطعی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون‌هایی مانند کمیسیون‌های مالیاتی، هیأت حل اختلاف کارگر و کارفرما، کمیسیون موضوع ماده (۱۰۰) قانون شهرداری‌ها منحصراً از حیث نقض قوانین و مقررات یا مخالفت با آن‌ها را دیوان عدالت اداری رسیدگی می‌کند. 
رسیدگی به شکایات قضات و مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر مستخدمان واحد‌ها و مؤسسات مذکور در بند (۱) و مستخدمان مؤسساتی که شمول این قانون نسبت به آن‌ها محتاج ذکر نام است اعم از لشکری و کشوری از حیث تضییع حقوق استخدامی هم از دیگر وظایف دیوان عدالت اداری است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری