کد خبر: ۴۷۱۸۰
تعداد بازدید: ۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
«تاگس‌شاو» وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان ضمن انتشار خبر فوق، گزارش داد، بودجه‌ای که دولت فدرال به دفتر مرکزی ناتو در بروکسل اعلام کرده ‌اندکی بیش از ۵۳ میلیارد یورو است. به این ترتیب هزینه نظامی آلمان امسال به نسبت سال گذشته که ۵۱ میلیارد و ۳۹۰ میلیون یورو بود ۳،۲ درصد افزایش پیدا می‌کند.
به گزارش تجارت امروز؛ بودجه نظامی آلمان مورد مناقشه در ناتو بوده ‌اما همین بودجه سال جاری به رکورد جدیدی رسیده و بیش از ۵۳ میلیارد یورو است. هزینه نظامی آلمان در سال ۲۰۲۱ به نسبت سال پیش حدود سه میلیارد یورو افزایش یافته است.
بودجه نظامی آلمان مورد مناقشه در ناتو بوده ‌اما همین بودجه سال جاری به رکورد جدیدی رسیده و بیش از ۵۳ میلیارد یورو است. هزینه نظامی آلمان در سال ۲۰۲۱ به نسبت سال پیش حدود سه میلیارد یورو افزایش یافته است.
دولت فدرال آلمان بودجه دفاعی سال ۲۰۲۱ را به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش داد و این تصمیم را به اطلاع سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) رساند.
مقام‌های ارشد دفتر مرکزی ناتو ابراز امیدواری می‌کنند که افزایش بودجه دفاعی کشورهایی مانند آلمان مناقشه فراآتلانتیکی بر سر تقسیم عادلانه هزینه‌ها میان اعضای این پیمان دفاعی را کاهش دهد.
ینس ‌اشتولتنبرگ، دبیرکل ناتو بارها تاکید کرده که او گمان می‌کند با آغاز به کار جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید ایالات متحده باید روی ادامه فشارهای واشنگتن در این زمینه حساب کرد.

بیشتر بخوانید:

او در گفت‌وگویی با خبرگزاری آلمان به مناسبت آغاز سال میلادی جدید گفته بود روسای جمهوری آمریکا طی چند دهه برای افزایش بودجه نظامی کشورهای اروپایی تلاش کرده‌اند و جو بایدن هم حتی پیش از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده از کشورهای اروپایی خواسته بود، در حوزه دفاعی بیشتر سرمایه‌گذاری کنند.
وزارت دفاع و ارتش آلمان تلاش می‌کنند در بودجه‌ریزی سال آینده دولت فدرال وضعیت بهتری داشته باشند. هفته‌نامه «اشپیگل» در گزارشی می‌گوید بر همین اساس در یک سند داخلی وزارت دفاع موسوم به «تحلیل بودجه مورد نیاز سال ۲۰۲۲» تلاش می‌شود تصویری از نیروهای نظامی ارائه شود که به طور مزمن دچار کمبود منابع مالی است.
رکوردشکنی بودجه نظامی آلمان در حالی است که این کشور در سال‌های اخیر در میان ۹ کشور اول دنیا از نظر بیشترین بودجه نظامی قرار داشته است.
یادآور می‌شود مرحوم هاشمی چهار سال قبل در نشست مدیران آموزش و پرورش به غلط و در اثر مشورت‌های گمراه‌کننده برخی مشاوران ادعا کرده بود: «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، اینها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند محروم شدند... نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و از این رو با این اقدام پول‌های‌شان آزاد شد و به‌دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند، لذا دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است»!
بر خلاف این ادعا و طبق اعلام موسسه تحقیقات صلح استکهلم، آلمان و ژاپن در همان سال در رده بالای اختصاص بودجه نظامی در جهان بودند. ژاپن با اختصاص ۴۰.۹ میلیارد دلار (طبق اعلام موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک) در سال ۲۰۱۵ در رتبه هشتمین کشوری قرار گرفت که بیشترین بودجه نظامی را در جهان دارد. پس از ژاپن نیز، کشور آلمان با اختصاص ۳۶.۷ میلیارد دلار در رتبه نهم قرار گرفته که حدوداً ۴ برابر بیشتر از بودجه دفاعی ایران (قبل از کاهش فعلی بودجه دفاعی کشورمان به نصف!) قرار گرفته بود. و جالب اینکه بودجه نظامی امسال آلمان نسبت به همان سال، ۱۸ میلیارد دلار دیگر افزایش داشته است که افزایش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری