کد خبر: ۴۷۲۱۳
تعداد بازدید: ۲۲۸
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
در حالی‌که تنها یک ماه روز به پایان سال باقی مانده است اما متاسفانه همچنان 500 هزار تن سیب باغداران در سایه بی‌تدبیری مسئولان در گیرودار مسیرهای پرپیچ و خم صادراتی در سردخانه‌ها ذخیره شده است.
به گزارش تجارت امروز؛ ۵۰۰ هزار تن سیب باغداران آذربایجان‌غربی در سایه بی‌تدبیری مسئولان کشور و استانی در گیرودار مسیرهای پرپیچ و خم صادراتی در سردخانه‌ها ذخیره شده است.
 در حالی‌که تنها یک ماه روز به پایان سال باقی مانده است اما متاسفانه همچنان 500 هزار تن سیب باغداران در سایه بی‌تدبیری مسئولان در گیرودار مسیرهای پرپیچ و خم صادراتی در سردخانه‌ها ذخیره شده است.
نبود برنامه مشخص و الگوی مناسب کشت، نبود سورت و بسته ‌بندی نامناسب محصول، منطقی نبودن قیمت‌ها با توجه به هزینه تولید، گران بودن هزینه‌های حمل و نقل به همراه خودداری باغداران از فروش سیب‌های تولیدی، دست به دست هم داده تا مشکل بازار سیب آشفته‌تر از سال‌های قبل کرده است.
در حالی‌که وزیر جهاد کشاورزی دی ماه امسال در سخنان خود به کشاورزان ابراز امیدواری کرده بود که هیچ مشکلی بابت سیب و صادرات آن وجود ندارد و در حال حاضر صادر کنندگان و باغداران استان پس از گذشت یک ماه در حالی این شرایط بحرانی را به نظاره نشسته‌اند و هیچ گشایشی این امر رخ نداده و همچنان این موضوع مهمترین و اولین مطالبه صادرکنندگان و کشاورزان استان است.
 
بیشتر بخوانید:

 وزارت جهاد کشاورزی باید نسبت به رفع مشکل صادرات سیب اهتمام جدی داشته باشند 
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه، بازار سیب از دست ما خارج شده و ضرورت دارد در سطح وزارت نیز نسبت به رفع این مشکل اهتمام جدی داشته باشند، اظهار داشت: در حال حاضر 500 تن در سردخانه‌های استان ذخیره شده است.
رسول جلیلی با اشاره به اینکه فقط 30 هزار تن سیب مورد نیاز کشور است بیان کرد: سال گذشته اجازه ثبت سفارش موز مقابل صادرات سیب داده می‌شد اما امسال تجار برای وارد کردن ارز حاصل از صادرات، به کشور دچار مشکل شدند ممنوعیت واردات موز صادر شد و مشکلات فراوانی را برای صادرکنندگان به وجود آمد.
وی با اشاره به اینکه افزایش کرایه حمل و نقل داخلی از دیگر مشکلات صادرات است، اظهار داشت: صنایع تبدیلی ظرفیت کافی برای استفاده از این میزان سیب را ندارند و اگر سیب تولیدی استان صادر نشود بعد از عید با مشکل پوسیدگی سیب تولیدی استان مواجه خواهیم بود.

 روند پرشتاب صادرات سیب آذربایجان‌غربی 
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه، با تاکید بر اینکه، باید تلاش کنیم تا میزان ذخیره سازی سیب موجود در سردخانه‌ها کاهش یابد، بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده، بحث تهاتر سیب با میوه‌های گرمسیری همانند موز به تصویب رسید و خط ویژه ای در گمـرک برای تسریع در صادرات این محصول ایجاد شده است.
حجت الاسلام سیدسلمان ذاکر خاطرنشان کرد: همچنیــن موضوع تعلـیق کارت‌هــای بازرگانــی تجّــار محصـولات کشــاورزی که به خاطـر مشکلات مالیاتی رخ داده بود برطـرف شـد و اکنون صادرات سیب روندی پرشتاب به خود گرفته است.

 تهاتر سیب با موز شکل اجرایی به خود گرفته است 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به مسائل و مشکلات صادرکنندگان سیب در استان و تلاش مدیران استان برای رفع این مشکلات، اظهار داشت: هم اکنون حدود 500 هزار تن سیب در سردخانه‌های استان موجود است و مدیران استان در تلاش هستند با رایزنی با وزارت امور خارجه،وزارت صمت و جهاد کشاورزی روند صادرات این محصول تسریع و مشکلات صادرکنندگان حل شود.
صادقی افزود: با پیگیری‌های به عمل آمده تهاتر سیب با موز به عنوان یکی از مطالبات مدیریت ارشد استان از ریاست جمهور برای حل مشکل صادرات سیب شکل اجرایی به خود گرفته است.
وی با اشاره به روند رو به رشد صادرات آذربایجان غربی گفت: میزان صادرات استان تاکنون دو میلیارد و 900 میلیون دلار بوده است.
صادقی ادامه داد: از مجموع صادرات استان یک میلیارد و 300 میلیون دلار از بازارچه های مرزی صورت گرفته که نشان از نقش موثر این بازارچه ها برای استان است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری