کد خبر: ۴۷۲۸۰
تعداد بازدید: ۱۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
میرقاسم مومنی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: درخصوص بحث توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی دولت و مصوبه مجلس شورای اسلامی که به عنوان یک مصوبه قانونی به دولت ابلاغ شده است و می‌شود گفت که طبق قانون اساسی کشور، دولت موظف به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی است.
به گزارش تجارت امروز؛ کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: همدلی و هم‌فکری دولت خیلی نقش مهمی دارد؛ چراکه هر زمان که دولت و مجلس همسو با هم بودند، ما توانستیم امتیازات خوبی از آمریکا و اروپا بگیریم و اختلاف بین دولت و مجلس جز سوءاستفاده از سوی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را در پی نخواهد داشت.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به ایران و ملاقات با رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، تفاهم‌نامه‌ای اتعقاد شد مبنی بر اینکه آژانس ۳ ماه فرصت داشته باشد تا کشورهای ۱+۴ را همسو کند، اما شرایطی را برای آن قرار داد.
این کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: بحث بر سراین بود که نگاه مجلس به مصوبه خود و نگاه دولت براساس این بود که فرصت مذاکره با آژانس و کشورهای ۱+۴ و آمریکا به عنوان میهمان یا ناظر به صورت غیررسمی، باشند.
مومنی اختلاف نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات دولت را درخصوص نحوه برخورد و اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌ها خواند و گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری راجع‌به ایجاد همدلی بین مسئولین و وحدت رویه و مواضع مشترک جهت عدم سواستفاده دشمن از این موضع، نمایندگان مجلس و دولت قبول کردند که درخصوص رویه توقف اجرای پروتکل الحاقی و متمم توافقی که ایران با آژانس انرژی اتمی داشتند، گروه‌هایی بین دولت و مجلس جهت هماهنگی سیاست‌های مشترک تشکیل شود.

بیشتر بخوانید:

وی تصریح کرد: واقعیت این است که ما به آمریکا و غرب اعتماد نداریم. بخاطر اینکه آنها همیشه کارشکنی کردند و هیچ وقت به تعهدات خودشان عمل نکردند. همینطور که رئیس اتحادیه اروپا هم در سخنرانی خود به کم‌کاری اروپایی‌ها نسبت به مسائل اقتصادی ایران اذعان کرده که اروپایی‌ها در در انجام تعهدات خودشان در قبال کم‌کاری کردند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه کرد: به نظر من در شرایط فعلی یک فرصتی جهت مطالبات قانونی ایران از آمریکا، آژانس انرژی اتمی و اروپا به وجود آمده است. این یک بحث کارشناسی و حقوقی است و در حال حاضر توپ در زمین اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها است.
مومنی تاکید کرد: ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده و تمام اقدامات ایران در قالب تعهدات دوجانبه بوده و هیچ خدشه‌ای از سوی ایران به تعهداتش در برجام وارد نیست؛ بلکه این اروپا و آمریکا بودند که به تعهداتشان عمل نکردند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در چنین فضای سیاسی که به وجود آمده، بحث همدلی و هم‌فکری دولت خیلی نقش مهمی دارد؛ چراکه هر زمان که دولت و مجلس همسو با هم بودند، ما توانستیم امتیازات خوبی از آمریکا و اروپا بگیریم و اختلاف بین دولت و مجلس جز سواستفاده از سوی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را در پی نخواهد داشت. بیانات مقام معظم رهبری کارگشا بود و مسیر روشنی که مشخص کرد و گروه‌هایی که مشخص می‌شود، نسبت به مواضعی که در مذاکرات آتی اتخاذ می‌کنیم، مفید خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری