کد خبر: ۴۷۲۹۵
تعداد بازدید: ۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
کم‌آبی اکنون به معضلی جدی برای تمام دنیا از جمله ایران تبدیل شده و می‌توان گفت افزایش جمعیت و زندگی صنعتی به کاهش منابع آبی دامن زده و از طرفی نیز افزایش دمای کره زمین سبب خشکسالی‌های متوالی، سیل و مضاعف شدن مشکل کم آبی در ایران شده است.
به گزارش تجارت امروز؛ با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب کشور و استان مقرر شده طرحی برای صرفه‌جویی ۲۵۴ میلیون مترمکعبی آب در استان اجرا شود.
چنانچه منابع آبی کشور و استان مدیریت نشود و عدم رعایت الگوی مصرف به خصوص در بخش کشاورزی و خانگی با همین روند ادامه یابد باید منتظر بحران‌های جدی در بخش‌های مختلف بود.
بحران آب از منظر مدیریت آب، تابعی از میزان مصرف آب از منابع قابل دسترس است و اگر میزان برداشت آب از منابع تجدید‌شونده بیش از حد باشد وارد شرایط تنش آبی خواهیم شد؛ بنابراین عدم رعایت الگوی مصرف در اسفند ماه و خانه‌تکانی می‌تواند هشداری جدی برای آینده باشد که نیازمند توجه بیشتر خانواده‌ها است.

بیشتر بخوانید:

علیرضا کاکاوند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به سنت دیرینه خانه‌تکانی بین ایرانیان در ماه پایانی سال اظهار داشت: مصرف آب هر ساله در اسفند ماه به همین دلیل افزایش می‌یابد و سال گذشته به دلیل شیوع کرونا این افزایش مصرف شدت گرفت.
وی با بیان اینکه مصرف آب در اسفند سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 18 درصد افزایش یافت عنوان کرد: از هم‌استانی‌ها به ویژه بانوان درخواست می‌شود همکاری لازم را داشته باشند و از شست و شوی غیرضروری با آب شرب خودداری کنند که آب پایدار در اختیار سایر هموطنان قرار گیرد.
3661 حلقه چاه غیرمجاز مسدود می‌شود
علی مرادی معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: با توجه به افت سطح آب‌های زیرزمینی در آبخوان‌های کشور در سال‌های اخیر و برداشت‌هایی بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی ایجاد رابطه تعادل بین منابع و مصارف مورد توجه قرار گرفت..
وی با اشاره به اینکه در همین راستا طرح احیا و تعادل‌بخشی توسط شورای عالی آب و سازگاری با کم‌آبی به تصویب رسید عنوان کرد: استان در همین راستا با هماهنگی با سایر ادارات مرتبط با اولویت وضعیت آب شرب و کاهش مصرف آب کشاورزی طرح صرفه‌جویی 254 میلیون مترمکعبی را در بهمن ماه امسال به تصویب کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی رساند.
مرادی افزود: در اجرای این طرح که برنامه‌های اولیه آن تا سال 1405 تدوین شده است مقرر شده 254/9 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی داشته باشیم و در این طرح اصلاح الگوی کشت و به کارگیری روش‌های نوین آبیاری، استفاده از پساب‌ها به عنوان آب خاکستری، آبخیزداری و تغذیه مصنوعی آب‌های زیرزمینی و انسداد چاه‌های غیرمجاز در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه کمبود تجمعی آب در سال‌های گذشته در آب‌های زیرزمینی استان یک میلیارد مترمکعب است گفت: مصرف سالیانه آب در بخش کشاورزی و صنعت استان کرمانشاه 1891 میلیون مترمکعب است.
مرادی بیان کرد: یکی از راه‌های اجرای این طرح و صرفه‌جویی، انسداد چاه‌های غیرمجاز به تعداد 3661 حلقه است که با انسداد آن‌ها 57/7 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی خواهیم داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری