کد خبر: ۴۷۳۰۲
تعداد بازدید: ۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، دولت را مکلف کردند تعرفه اینترنت پیام رسان‌های داخلی را ۲۰ درصد پیام رسان خارجی محاسبه کنند و با این تصمیم هزینه اینترنت پیام رسان داخلی نسبت به گذشته نیز ارزانتر شده است و تعیین مصادیق و ضوابط اجرایی آن بر عهده شورای عالی فضای مجازی است.
به گزارش تجارت امروز؛ طرح مجلس برای کاهش تعرفه ترافیک پیام رسان‌های داخلی گمانه زنی‌های از افزایش قیمت شاد را ایجاد کرد که با مصوبه مجدد خانه ملت این ابهامات برطرف شد.
این تصمیم در راستای حمایت و تشویق کاربران برای استفاده از پیام رسان داخلی اتخاذ شده است، اما برخی ابهامات در این طرح نگرانی‌هایی در خصوص افزایش هزینه اینترنت کاربران پیام رسان شاد را ایجاد کرد به طوری که محمد جواد آذری جهرمی ضمن انتقاد از این طرح در صفحه شخصی خود در اینستاگرام خروجی این مصوبه را ضد عدالت اجتماعی و منافی مردم مناطق محروم عنوان کرد و از نمایندگان مجلس خواست برای تصمیم گیری با فعالان این بخش مشورت کنند.
در ادامه وزیر جوان با استناد به پیام رئیس سازمان تنظیم مقرارت مبنی بر رایگان بودن اینترنت شاد با مصوبه دولت و توافق پیام رسان با اپراتور‌ها برای ترافیک رایگان عنوان کرد: «اینترنت، اینترنت است و پیام رسان داخلی اینترنت محسوب نمی‌شود، بنابراین باز هم ادعای ارزان کردن اینترنت توسط مجلس صحیح نیست»
با این حال جعفر قادری نماینده مردم شیراز از طرح مجلس برای حمایت از پیام رسان داخلی خبر داد و گفت: برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی نرخ تعرفه پیام‌رسان‌های یک پنجم پیام‌رسان‌های خارجی تعیین شده است.
این نماینده مجلس که خود پیشنهاد این طرح را ارائه کرده است، با گلایه از عدم حمایت از پیام رسان‌های داخلی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم و کلیدی این است که بعد از کار‌های خوبی که در زمینه طراحی نرم‌افزار‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی در کشور انجام شده متأسفانه حمایت لازم از ناحیه دولت برای پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد نشده است.

بیشتر بخوانید:


با تصویب این طرح در مجلس گمانه زنی‌ و ابهامات فراوانی در در خصوص افزایش هزینه اینترنت دانش آموزان ایجاد شد.

 نمایندگان مجلس در نشست علنی رو گذشته در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با رفع ابهامات با تصمیم گیری پیام‌رسان‌های داخلی مانند شاد و دانشگاه‌ها مانند سال ۹۹ به این ابهامات پایان دادند که بر اساس این مصوبه تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی مانند شاد، دانشگاه‌ها، مراکز دولتی و ... که در سال ۹۹ رایگان است، در سال آینده مشمول هزینه نخواهد شد.
 
 سید محمود رضوی مشاور فرهنگی و هنری رئیس مجلس شورای اسلامی  در حساب توئیتری خود نوشت مجلس قیمت اینترنت پیام رسان‌های داخلی را کاهش داد برخی این شائبه را درست کردند که اینترنت شاد که الان رایگان و با این مصوبه پولی می‌شود، برای دفع شر و شائبه، این مصوبه رفع ابهام شد و شامل پیام رسان‌هایی نظیر شاد نمی‌شود و شاد قطعا رایگان است.


در همین رابطه حسین فلاح جوشقانی با رد ادعای مجلس اعلام کرد که افزایش سهم دولت با توجه به آنکه درآمد اپراتورها مستقیما با تعرفه ارتباط دارد؛ باعث افزایش قیمت اینترنت می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری