کد خبر: ۴۷۳۱۴
تعداد بازدید: ۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، با سخنرانی انریک مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد. وی با اشاره به ظرفیت‌های تجاری بین اروپا و ایران تصریح کرد که این اتحادیه آماده گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران است.
یه گزارش تجارت امروز؛ بالغ بر چهار هزار شرکت کننده از پنجاه کشور جهان در چارچوب همایش اقتصادی اروپا و ایران از دیروز (دوشنبه) گردهم آمده تا درباره از سرگیری روابط تجاری با ایران به عنوان رویکرد جامع اتحادیه اروپا بحث و تبادل نظر کنند.
او عنوان کرد که پیش از خروج آمریکا از برجام، این توافق بستر خوبی را برای گسترش روابط اقتصادی ایران و اروپا فراهم کرد و از این رو جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بازگشت آمریکا به برجام را حیاتی می‌داند و بر لزوم اجرای کامل این توافق تاکید دارد.

انتظارات ایران از مزایای این توافق باید برآورده شود
معاون دبیرکل امور سیاسی سرویس اقدام خارجی اروپا با اشاره به اهمیت اجرای کامل برجام از سوی ایران نیز خاطر نشان کرد که انتظارات ایران از مزایای این توافق باید برآورده شود.
وی افزود: ما معتقدیم که به یک راهکار دیپلماتیک نیاز داریم تا مشکلاتی را با آن مواجه هستیم حل کنیم. دولت جدید ایالات متحده برای بازگشت به برجام اعلام آمادگی کرده و کلیه اعضای برجام نیز مصمم هستند که دوباره برجام را احیا کنند.
مورا در همین پیوند بر لزوم بازگشت آمریکا به برجام، لغو تحریم‌ها و اجرای کامل این توافق تاکید کرد تا از پرتو آن بتوان از فرصت‌های جدید اقتصادی بهره برداری کرد. وی خاطر نشان کرد که ظرفیت‌های اقتصادی قابل توجهی برای گسترش همکاری با ایران وجود دارد و اتحادیه اروپا آماده است تا پروژه های همکاری بیشتری را در حوزه روابط تجاری و صنعتی در سال‌های اینده ایجاد کند. 

امروز بیش از هر زمانی دیگری نیاز به گفت‌وگو داریم
معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اروپا بیان داشت: امروز بیش از هر زمانی دیگری نیاز به گفت‌وگو داریم تا از تنش‌ها پرهیز کنیم. سیاست ما همواره این بوده که با ایران مشارکت داشته باشیم و بتوانیم در خصوص مسائل جدید تعامل داشته باشیم.
وی با اشاره به برخی اختلاف نظرها بین ایران و اتحادیه اروپا افزود: معتقدیم که باید بتوانیم با یکدیگر کار کنیم و فرصت‌های جدیدی را برای اعتمادسازی به‌وجود آوریم. مورا خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا آمادگی دارد تا سهم خود را در این زمینه ایفا کند.
 
بیشتر بخوانید:

اتحادیه رویکرد غیرقانونی آمریکا را به چالش نکشید
پیمان سعادت دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپای غربی وزارت امور خارجه ایران به عنوان سخنران دیگر این نشست، از پیامدهای خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت و بیان داشت که ارزش تجارت ایران و اروپا از ۲۱ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷میلادی به ۴.۵ میلیارد یورو کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از زمانی که برجام امضاء شد به دنبال گسترش روابط تجاری با اتحادیه اروپا بود، از اینکه اتحادیه رویکرد غیرقانونی آمریکا را به چالش نکشید گلایه کرد و یاداور شد که این اتحادیه به تازگی پیش نویس طرحی را منتشر کرده که در آن تحریم‌های فرامرزی مانع جدی در زمینه سیاست گذاری و اعمال اهدافش عنوان و تاکید شده که باید سپری را ایجاد کند که از زیرساخت‌های تجاری و مالی خود حفاظت کند.
دستیار وزیر امور خارجه تصریح کرد:‌ اگر بتوانیم این نگرش را در آینده همکاری های تجاری جاری کنیم، می‌توانیم پیشرفت کنیم. اما این پیشرفت به گفته او مستلزم بنیادهای امنی است که نباید تحت تاثیر تحریم‌های فرامرزی قرار بگیرد.
مدیرکل اروپای غربی وزارت امور خارجه در ادامه، سه اصل دیپلماسی، تاب آوری و همکاری را پایه‌های توسعه روابط تجاری ایران و اروپا دانست و در این زمینه یادآور شد که ایران توانسته در طول سال‌های گذشته  با اتکا به سبقه فرهنگی و تاریخی در مسیر پیشرفت حرکت کند. وی افزود که ایران به رغم چالش‌های بزرگی که با آن مواجه شد ثابت کرد که می‌تواند در شرایط فشار هم به مسیر خود ادامه دهد.


ایران یکی از اقتصادهای بزرگ دنیاست
مدیر مرکز تجارت بین الملل از دیگر سخنرانان این همایش بود که ایران را یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا خواند. «پاملا کاک همیلتون» بیان داشت که ایران به رغم تحریم‌ها و چالش‌های موجود، با بهره‌گیری از توان داخلی موفق شده در زمینه اقتصادی پیشرفت کند.
وی گفت که از زمان اختراع آسیاب بادی تا کشت اسفناج، ایران دارای تاریخی از ابتکار و تجارت بوده است.
همیلتون عنوان کرد: ایران از پایه‌های مناسبی در زمینه کشاورزی، صنعت، خدمات و همچنین جمعیت باسواد، ماهر و جوان و اقتصادی دست نخورده برخودار است. مدیرعامل مرکز تجارت بین الملل افزود که ایران همچنین باید ظرفیت‌های تجاری جدیدی را برای شکوفایی در اقتصاد شناسایی کند.
وی در همین رابطه همایش اقتصادی ایران و اروپا را نقطه عطفی در مسیر توسعه روابط اقتصادی و تجاری ارزیابی کرد و از ضرورت بهره‌گیری از یک رویکرد کلان اقتصادی در ایران سخن گفت تا به موجب آن ظرفیت‌های تجاری کشور در سطح بین‌المللی مطرح شود.
همیلتون افزود:‌ کرونا مشکلات سختی را برای ایران ایجاد کرده ، روابط اقتصادی ایران و اروپا هم دچار مشکلاتی شده و لذا این همایش پاسخ مناسبی به این چالش‌هاست که ما بتوانیم واقعیت‌ها را شناسیم.
این نشست امروز و فردا ادامه خواهد داشت و شرکت کنندگان پیرامون مسائلی همچون توسعه همکاری‌ها در زمینه صادرات، گردشگری، کشاورزی، داروسازی و پتروشیمی گفت‌وگو خواهند کرد. امروز «سایمون چیتهام» در جلسه نخست، از میز جدید اروپا برای کمک به راستی آزمایی تجارت با ایران خواهد گفت.
اتحادیه اروپا این همایش را جلسه مهمی برای توسعه روابط تجاری با ایران می‌داند. پیتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز در نشست خبری با رسانه‌ها تصریح کرد: این همایش محفلی برای بنگاه‌های اقتصادی ایران و اروپا است که تجارت مشروع بین دو طرف توسعه پیدا کند.
سخنگوی جوسپ بورل، حمایت اتحادیه اروپا از این نشست را بخشی از رویکرد جامع این اتحادیه در قبال ایران دانست و افزود که هرچه روابط اقتصادی بیشتر شود تجارت و فرصت‌های شغلی بین دو طرف بیشتر می‌شود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری