کد خبر: ۴۷۳۱۹
تعداد بازدید: ۳۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
نوبخت اژدری گفت: قیمت مصوب گوشت مرغ زنده درب مرغداری ۱۴۴ هزار ریال، عمده‌فروشی ۱۹۴ هزار ریال و عرضه در فروشگاه‌ها برای عموم مردم ۲۰۴ هزار ریال تعیین شده است.
به گزارش تجارت امروز؛ معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: گوشت مرغ با قیمت مصوب دولتی هر کیلوگرم ۲۰۴ هزار ریال در استان اردبیل از امروز چهارشنبه با معرفی اتحادیه مرغداران استان آغاز شد.
وی بیان کرد: برابر شیوه‌نامه تولید، عرضه و نظارت بر قیمت گوشت مرغ که از سوی وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده، تمام تولیدکنندگان باید برابر قیمت مصوب تولیدات خود را به بازار عرضه کنند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تاکید کرد: برابر شیوه‌نامه ابلاغ شده، تولیدکنندگان متخلف از دریافت دان و غذای طیور محروم شده و افراد خاطی نیز به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
وی همچنین افزود: در اجرای این شیوه، سازمان جهاد کشاورزی استان بر فرایند تحویل از مرغداری تا کشتارگاه و اداره کل صنعت معدن و تجارت استان نیز از کشتارگاه تا خرید توسط مردم نظارت خواهند کرد.
اژدری در ادامه، میانگین تولید گوشت مرغ در هر دوره پرورشی ۴۵ روزه در استان اردبیل را چهار هزار و ۶۰۰ تن اعلام و بیان کرد: از این میزان، سه هزار تن در داخل استان مصرف شده و یک هزار و ۶۰۰ تن مازاد بر مصرف استان نیز به شکل زنده به استان‌های زنجان و آذربایجان‌شرقی و به شکل گوشت مرغ آماده، به استان‌های تهران و البرز صادر می‌شود.
وی با اشاره به افزایش میزان مصرف گوشت مرغ در استان اردبیل در سال جاری، علت این امر را گران‌تر شدن قیمت گوشت قرمز و آبزیان عنوان کرد و افزود: گوشت مرغ عرضه شده در استان اردبیل از نظر کیفیت مرغوب و قیمت آن در مقایسه با سایر استان‌ها نیز پایین است.

بیشتر بخوانید:

طی روزهای اخیر قیمت گوشت مرغ در بازار اردبیل در پی بالا رفتن مصرف این محصول افزایش یافت و نرخ فروش هر کیلوگرم گوشت مرغ آماده طبخ به ۲۷۰ هزار ریال رسید.
هم‌اکنون هر کیلوگرم گوشت کشتار روز مرغ در استان اردبیل ۲۷۰ تا ۲۷۵ هزار ریال به فروش می‌رسد و شواهد نشان می‌دهد که نظارت دقیقی بر تنظیم بازار این محصول حاکم نبوده چرا که قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ زنده برای مصرف کننده ۲۰۴ هزار ریال تعیین شده ولی فروش محصول طی ۲ ماه اخیر بالاتر از این قیمت مصوب بوده است.
مرغداران استان تامین نشدن غذای طیور با ارز دولتی را علت اصلی افزایش قیمت گوشت مرغ اعلام کرده و خودداری شرکت‌های وارد و توزیع کننده غذای دام و طیور را مسبب این نابسامانی اعلام می‌کنند و بر اساس شواهد موجود، نارسایی و کمبود در تامین نهاده‌‎ها و غذای طیور در کنار نظارت ضعیف، موجب افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار شده است.
به طور میانگین در هر ماه در سالن‌های پرورش طیور استان اردبیل اعم از مرغ گوشتی، مادر گوشتی و سایر ماکیان، چهار میلیون قطعه تولید می‌شود که پیش از این نیمی از نیاز غذایی آنها از سوی دولت تامین شده و الباقی از بازار آزاد تامین می‌شد.
نیاز سالانه مرغداری‌های فعال استان اردبیل به غذای طیور را ۱۸۹ هزار تن دان مرغ شامل ذرت و کنجاله سویا اعلام شده که در صورت تامین با نرخ‌های مصوب دولتی، قیمت گوشت مرغ در بازار تعدیل می‌شود.
پیش‌بینی می شود امسال بیش از ۵۰ هزار تن گوشت مرغ در استان اردبیل تولید شود که حدود ۳۴ هزار و ۵۰۰ تن آن در داخل استان مصرف شده و مابقی به صورت مرغ زنده و یا کشتار شده در بازار استان‌های تهران، آذربایجان‌شرقی و زنجان عرضه می‌شود.
هم‌اکنون ۴۱۲ مرغداری گوشتی با ظرفیت ۷۴۵ هزار قطعه در هر دوره پرورش ۴۵ روزه در استان اردبیل فعال است.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، به طور میانگین هر ماه ۱۳۰ مرغداری استان اردبیل اقدام به جوجه‌ریزی می‌کند.
بر این اساس طی ۱۱ ماه امسال با ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل، ۲۷ میلیون و ۶۵۴ هزار قطعه جوجه‌ریزی در استان اردبیل انجام شده است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری