کد خبر: ۴۷۳۸۷
تعداد بازدید: ۱۶۰
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین شریک تجاری ایران چند سالی است که در راستای تامین منابع و مواد اولیه خود به خصوص در زمینه انرژی اقدام به زیر پا گذاشتن تحریم های آمریکا و تامین منابع از طریق ایران شده است.
به گزارش تجارت امروز؛ گفته می شود امروز نقشه راه تجارت ایران و چین که به مدت ۲۵ اچساله ایت امضا نچمی شود.
ایران و چین چند سالی است که در حال تنظیم یک قرارداد ۲۵ ساله با یکدیگر هستند که در این قرارداد همکاری های زیادی بین دو کشور ایجاد خواهد شد که اغلب در زمینه انرژی و نفت تنظیم شده اند.
همکاری های این دو کشور در راستای توسعه میادین نفتی ایران ساخت و تجهیز مخازن ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی گسترش پروژه های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت افزایش تنوع صادرات محصولات پتروشیمی سرمایه گذاری در پروژه های شهرک پتروشیمی چابهار ساخت پالایشگاه مشترک در چین از جمله این همکاری ها در قرارداد ۲۵ ساله میان دو کشور هستند.
سند ۲۵ ساله را می توان یکی از فرصت‌های بی نظیر اقتصاد ایران در سال های اخیر در زمینه نفت و گاز دانست چرا که در این قرارداد ایران می تواند به اهداف خود در این زمینه ها برسد و به پیشبرد آن ها فکر کند همچنین هیچ تعهدی برای دو کشور در این قرارداد جایی ندارد.
سرمایه گذاری چینی ها در ایران در این قرارداد اشاره شده است و این موضوع می‌تواند در آماده سازی برخی زیرساخت ها همچنین توسعه و گسترش بخش گردشگری کشور به خصوص در مناطق آزاد کمک کند.
قرارداد ۲۵ ساله یک نقشه راه
در همین راستا مجیدرضا حریری رئیس اتاق مشترک ایران و چین داظهار کرد:قرارداد ۲۵ ساله یک نقشه راه برای دو کشور است تا در همکاری های آینده بتوان از آن استفاده کرد.
وی افزود: علاوه بر همکاری در زمینه نفت و انرژی که که در این سند توجه زیادی بند شده در زمینه‌های زیرساختی مانند فرودگاه راه آهن راه های دریایی همچنین سه کارگروه مختلف در زمینه صنعت معدن و تجارت نیز در تنظیم این سند راهبردی نقش دارند.
رئیس اتاق مشترک ایران و چین بیان کرد: همچنین در زمینه های تکنولوژی فرهنگی و گردشگری نیز همکاری های میان دو کشور پیش‌بینی شده است که تمام تلاش ایران و چین دستیابی به تمام این همکاری ها است تا بتوان منابع ارزی زیادی برای دو کشور حاصل کرد‌
 
بیشتر بخوانید:
حریری ادامه داد: طبق اطلاعیه سخنگوی وزارت امور خارجه کشور روز آینده مورخ ۷ فروردین سال ۱۴۰۰ این سند میان دو کشور با حضور وزیر امور خارجه چین در ایران امضا خواهد شد.
برنامه جامع همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین فرصت خوبی برای کم کردن اثر تحریم ها و سرعت بخشیدن به توسعه زیرساخت ها و تکمیل زنجیره های ارزش صنعت نفت است اما فرصت های موجود نباید ایران را نسبت به چالش های این مسیر بی توجه کند و به یک توافقنامه من فعالانه منجر به شود همچنین باید از حداکثر فرصت های ممکن در این همکاری استفاده کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری