کد خبر: ۴۷۴۳۵
تعداد بازدید: ۱۲۶
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
علی یزدان دوست اظهار داشت: چک از دیرباز به عنوان یکی از ابزارهای مهم در معاملات تجاری مورد استفاده قرار داشته اما متاسفانه به دلیل برخی رویکردهای غلط و یا استفاده نادرست از آن، مشکلات زیادی را برای افراد در حوزه اقتصاد ایجاد و باعث افزایش حجم عظیمی از پرونده‌ها در دستگاه قضا را موجب شده بود.
به گزارش تجارت امروز؛ رییس شورای هماهنگی بانک‌های استان قزوین گفت: قانون جدید صدور چک که از اول فروردین ماه سال جاری به اجرا گذاشته شده، علاوه بر اعتبار بخشیدن به چک، صدور بلامحل آن را نیز به حداقل می‌رساند.
وی ادامه داد: با توجه به مشکلات بوجود آمده در بخش صدور چک‌های بلامحل و ایجاد اختلال در حوزه کسب و کار، رفته رفته چک معضل زیادی را برای فعالان حوزه اقتصادی ایجاد کرده بود تا جایی که همین مساله یکی از موانع مهم رونق تولید و بخش اشتغالزایی را در جامعه ما به خود اختصاص داده است.
به گفته این مسوول حوزه بانکی، تحمیل هزینه‌های بالا و اطاله دادرسی در پرونده‌های تشکیل شده ناشی از صدور چک‌های بلامحل، ضعف در نظارت و کنترل در فرآیند صدور چک، عدم ثبت اطلاعات درج شده در چک به عنوان پشتیبان و درج بی ارزش اطلاعات گیرنده آن تنها در لاشه کاغذی چک، امکان جعل آسان و مشکلات متعدد آن هنگام سرقت و یا مفقودی و از بین رفتن آن در حوادثی نظیر آتش سوزی، زلزله و سیل از جمله مشکلات چک‌های گذشته بود. 
یزدان دوست با اشاره به قوانین جدید اعمال شده در صدور چک که از اول فروردین ماه سال جاری در تمامی بانک‌ها به مورد اجرا گذاشته شده است ، تصریح کرد: قوانین چک با شرایط جدید در وجه حامل ممنوع بوده و باید مشخصات گیرنده در آن مشخص شود و این موضوع در سامانه صیاد نیز ثبت خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مدیر شعب بانک‌های ملی استان قزوین اضافه کرد: با اجرای قانون جدید، اعتبار چک دیگر مبتنی بر لاشه کاغذی آن نخواهد بود و با پشتبان گیری و ثبت اطلاعات مندرج در چک در سامانه متمرکز بانک مرکزی، شاهد افزایش اعتبار آن خواهیم بود ضمن آنکه نگرانی‌ها در خصوص از بین رفتن چک در حوادث غیرمترقبه مانند آتش سوزی، سیل و زلزله از بین رفته و همچنین جرایمی نظیر سرقت و جعل آن نیز کاهش چشمگیری خواهد یافت.
وی ادامه داد: در قوانین جدید همچنین به فرد صادر کننده و یا گیرنده چک کمک می‌کند تا تخلفاتی مانند کلاهبرداری از بین برود چرا که چکی که با مبلغ نوشته شده در سامانه بانک ثبت می‌شود دیگر قابل جعل نخواهد بود و یا اگر سرقت شود شخص دیگری نمی‌تواند آن را وصول کند مگر آنکه صادر کننده، مشخصات ذینفع را در سامانه تغییر دهد.
چک‌های قدیم همچنان اعتبار خواهند داشت
یزدان دوست با بیان اینکه چک‌های قدیم همچنان اعتبار خود را خواهند داشت، یادآور شد: البته دارندگان چک‌های قدیم می‌توانند داوطلبانه اقدام به تعویض دسته چک‌های خود کنند.
وی اضافه کرد: به طور قطع، افراد در زمان صدور چک باید دقت لازم را داشته باشند تا دچار محرومیت‌هایی که برای صدور چک‌های بلامحل در قانون دیده شده، نشوند.
این مسوول ادامه داد: امکان استعلام نیز برای افراد در مواقع صدور چک در قانون جدید وجود دارد تا جایی که با درج عدد ۱۶ رقمی درج شده در برگه چک، این امکان برای افراد ایجاد می‌شود.
به گفته یزدان دوست، در صورت صدور چک اگر وجه آن در حساب شخص صادر کننده نباشد، از سایر حساب‌های صادر کننده آن برداشته خواهد شد.  
رییس شورای هماهنگی بانک‌های استان قزوین افزود، در قانون جدید همچنین تاریخ سررسید چک‌ها بیش از سه سال نخواهد بود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری