کد خبر: ۴۷۵۰۱
تعداد بازدید: ۹۴
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
بعد از اینکه فروش شکر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور سهمیه‌بندی شد، حالا در فروشگاه‌های آنلاین هم شکر ناموجود شده است!رئیس انجمن قند و شکر می‌گوید: بخش تولید اجازه دخالت در بازار را ندارد. و تمام شکرهای تولیدی در اختیار دولت قرار می‌گیرد و تحت نظارت دولت توزیع می‌شود.

به گزارش تجارت امروز، شکر در فروشگاه‌های آنلاین هم ناموجود شد. شکر در بازار سنتی هم کمیاب است یا با قیمت بالا فروخته می‌شود. این موضوع موجب شده که شکر با قیمت بیشتر از دو برابر به دست مردم برسد و در حالی که قیمت هر کیلو شکر هشت هزار و ۷۰۰ تومان است مردم تهران هم گزارش داده‌اند که هر کیلوگرم شکر را با قیمت ۱۸ هزار تومان می‌خرند.

با این حال رئیس انجمن صنایع قند و شکر ایران گفته است که در نحوه توزیع شکر و در بازار دخالتی ندارند.

چه کسی مقصر کمبود شکر است؟
به گفته علیرضا اشرف، سال گذشته تولید شکر کم بوده اما بخشی از آن از طریق واردات تامین شده است. طبق آمارها سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ تن شکر تولید شده که ۸۰۰ هزار تن آن از طریق شرکت بازرگانی دولتی وارد کشور شده است.

رئیس انجمن صنایع قند و شکر ایران به تجارت‌نیوز گفت: بخش تولید اجازه دخالت در بازار را ندارد و تمام شکرهای تولیدی در اختیار دولت قرار می‌گیرد و تحت نظارت دولت توزیع می‌شود و اگر شکر در بازار کم است سازمان بازرگانی دولتی باید پاسخگوی آن باشد.

اشرف توضیح می‌دهد: ساز و کار به این صورت است که افراد طبق حواله‌ای که از دولت دریافت می‌کنند شکر تحویل می‌گیرند. بنابراین چنانچه این روزها فروشگاه‌های زنجیره‌ای شکر ندارند باید به دولت گزارش شود تا موجودی انبار آنها کنترل شود.

اشرف ادامه داد: ممکن است برخی تجار شکر را احتکار کرده‌اند که باعث کمیاب شدن این محصول در بازار شده است و البته امیدواریم که امسال کاهش بارندگی موجب کاهش تولید شکر نشود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری