کد خبر: ۴۷۵۹۵
تعداد بازدید: ۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
یک کارشناس و فعال صنعت خودرو گفت: بازگشت برندهای خارجی، قیمت خودروهای داخلی را می‌شکند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از ایمتا، یاور رضایی با اشاره به تأثیر مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین بر صنعت خودرو و احتمال بازگشت مجدد برندهای خارجی تولید و عرضه کننده اتومبیل به بازار ایران، اظهار کرد: تعاملات سیاسی ایران و کشورهای صاحب تکنولوژی در صنعت خودروسازی همواره یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان این صنعت پیشران بوده و به رغم تاکید کارشناسان صنعت خودرو، دستگاه دیپلماسی دولت هیچگاه توسعه روابط با کشورهای صاحب قدرت در زمینه خودروسازی را جدی نگرفته است.

وی افزود: مذاکرات نمایندگان تیم مذاکره‌کننده ایران با نمایندگان سران ۱+۴ می‌تواند به عنوان یک اهرم اعتماد ساز برندهای خارجی شاخص و صاحب تکنولوژی و پلتفرم در صنعت خودروسازی را که مدت زیادی است بازار ایران را به دلیل اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه از سوی دولت ایالات متحده ترک کرده‌اند، به بازار کشور بازگرداند.

این کارشناس و فعال صنعت خودرو با اشاره به لزوم رقابت محور بودن بازار خرید و فروش خودرو در ایران، تصریح کرد: نبود فضای رقابتی در صنعت و بازار خرید و فروش اتومبیل در ایران باعث شده تا خودروسازی به صورت مستقیم تلاشی برای بهبود تکنولوژی‌های اتومبیل‌های خود نکنند و این یک زیان بزرگ ناشی از تحریم‌های اقتصادی و فلج کننده در صنعت خودروسازی ایران محسوب می‌شود.

رضایی اضافه کرد: تلاش‌های چندین و چندساله برای انحصاری کردن صنعت خودروسازی در ایران اکنون به بار نشسته و نتیجه این تلاش‌ها، چیزی جز کاهش قدرت خرید مردم برای استفاده از خودروهای سطح پایین داخلی نبوده است.

وی ادامه داد: بازگشت برندهای خارجی، قیمت خودروهای داخلی را می‌شکند و با توجه به تلاش کنونی دستگاه دیپلماسی دولت برای توسعه روابط با کشورهای اتحادیه اروپا، رفع تحریم‌های اقتصادی و بازگشت شرکت‌های شاخص و صاحب تکنولوژی در حوزه اتومبیل‌سازی چندان دور از ذهن هم نیست.

این کارشناس و فعال صنعت خودرو با تاکید بر اینکه فضای صنعت و بازار خرید و فروش خودروهای داخلی باید از حالت انحصاری خارج شود، خاطرنشان کرد: دوای درد چندین ساله صنعت خودروسازی ایران، رفع انحصار شرکت‌های داخلی و فراهم کردن شرایط برای رقابت پایاپای با برندهای خارجی و صاحب تکنولوژی است.

رضایی یادآور شد: در صورت بازگشت برندهای خارجی، انحصار در این صنعت مهم و پیشران اقتصادی شکسته خواهد شد و منفعت آن شامل حال همه مردم می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری