کد خبر: ۴۷۶۲۶
تعداد بازدید: ۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
بلینکن به فایننشال تایمز گفت گفتگوی مستقیم ایران و عربستان رویدادی خوب است و آمریکا از آن استقبال می کند. دولت بایدن از گفتگوهای بین ایران و عربستان سعودی و بهبود رابطه دو کشور ابراز خرسندی کرده است.

به گزارش تجارت امروز،  "آنتونی بلینکن" وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه در مصاحبه با نشریه "فایننشال تایمز" در این باره گفت: " اگر آنها (ایران و عربستان) گفتگو می کنند، من فکر می کنم که این یک رویداد خوب است."

او افزود:" گفتگو همیشه بهتر از دیگر گزینه هاست. آیا به نتیجه می رسد؟ این سوال دیگری است."

این دیپلمات آمریکایی گفتگوی مستقیم دو کشور را بدون واسطه دلگرم کننده خواند و از آن استقبال کرد.

طی روزهای گذشته گزارش هایی مبنی بر مذاکرات بین ایران و عربستان با میانجیگری دولت عراق در بغداد در رسانه ها منتشر شده است. دو کشور به طور مستقیم این گزارش ها را تایید نکرده اند.

ایران و عربستان سعودی از زمان انعقاد توافق برجام در سال 2015 روابط سرد و پرتنشی دارند و عربستان سعودی مخالف جدی برجام است و در جریان مذاکرات منجر به برجام در کنار اسراییل کوشید با فشارهای مختلف مانع انعقاد توافق شود.

در سال 2016 و پس از اینکه دولت سعودی "شیخ نمر" یکی از روحانیان مخالف شیعه را اعدام کرد، معترضان در شهرهای تهران و مشهد به سفارت و کنسولگری سعودی حمله کرده و این اماکن دیپلماتیک را به آتش کشیدند.

از آن زمان روابط دیپلماتیک دو کشور قطع است و تهران و ریاض بر سر تمامی موضوعات مربوط به امنیت منطقه ای اختلافات جدی دارند و در مقابل هم صف آرایی کرده اند.

دولت سعودی از 6 سال پیش اقدام به حمله نظامی به یمن کرده و تهران را متهم می کند که در جنگ یمن از حوثی های شیعه حمایت مالی و نظامی می کند.

دولت سعودی همچنین پس از قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک با ایران با اختصاص صدها میلیون دلار بودجه اقدام به تاسیس یک تلویزیون ماهواره ای فارسی زبان 24 ساعته به نام " ایران اینترنشنال" کرده که از طریق آن می کوشد بر افکار عمومی در ایران تاثیرگذاشته و علیه دولت جمهوری اسلامی ایران جنگ روانی کند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری