کد خبر: ۴۷۶۹۰
تعداد بازدید: ۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
یک کارگزاری با بررسی کلی آخرین عوامل متاثر بر بازار سهام ، پیش بینی کرد در صورت ادامه رشد قیمت های جهانی و احتمال متعادل شدن دلار ، بورس با وضعیت متفاوتی در هفته پیش رو مواجه شود .

به گزارش تجارت امروز، بورس ایران در حالی سال جاری هم روند نزولی ماه های طولانی را تکرار می کند و شاخص به محدوده 1.17 میلیون واحدی رسیده که کارگزاری آبان درباره روزهای گذشته و آینده اعلام کرد: بازار در هفته گذشته ، متاثر از افت قیمت دلار و البته ادامه محدودیت ها ، آغازی منفی داشت و در ادامه و در روز پایانی هفته پس از تصویب موارد حمایتی از بازار در جلسه سران قوا با بهبود نسبی در قیمت برخی از نمادهای مواجه بود که البته رشد قیمت های جهانی نیز در این روند بی تاثیر نبود .

در بازارهای جهانی، رشد فلزات و ثبت رکوردهای چند ساله ادامه دارد و به نظر می رسد با توجه به وضعیت این بازارها همچنان می توان به ادامه رشد قیمت ها خوش بین بود.

در بازار ارز اما شاهد افت سریع قیمت در پایان هفته با چاشنی خوش بینی ها نسبت به احیای برجام بود و به نظر می رسد افت شتابزده قیمت ها که در تابلوی صرافی ملی نیز دیده می شود روندی نه چندان اصولی است و با توجه به وضعیت بازار ارز کشورهای همسایه، بیش از این که تحریک فروشندگان را به دنبال داشته باشد از طرف بازار به عنوان فرصت خرید تعبیر شود و حفظ قیمت در محدوده های پایین تر از سطوح تعادلی به هدر رفتن منابع ارزشمند ارزی در وضعیت کنونی را به دنبال داشته باشد.

در بازار سهام به نظر می رسد ادامه رشد قیمت های جهانی و احتمال متعادل شدن نرخ ارز ، بتواند وضعیت متفاوتی را در هفته پیش رو رقم بزند. اطمینان بازار از محدوده های تعادلی نرخ ارز و تعیین تکلیف ابهامات سیاسی می تواند نرخ ورود نقدینگی پارک شده را افزایش دهد و حرکت بازار به سمت تعادل رخ دهد و فرصت مناسب بازارهای جهانی در بازار داخل نیز منعکس شود.

موضوعی که علیرغم انعکاس در قیمت محصولات شرکت ها در بورس کالا همچنان در بازار سهام دیده نمی شود که بخشی از این عدم همخوانی ناشی از بی اعتمادی است .

در گروه های کوچک نیز همانطور که قبلا نیز اشاره شد به راهکاری برای تعادل معاملات نیازاست که البته بهبود جو عمومی می تواند به این موضوع کمک شایانی کند.

به صورت کلی ، بازار همچنان درگیر ابهامات سیاسی است و همین موضوع جلوگیری از افزایش حجم معاملات و تمایل به نقد بودن بخشی از سبد در بسیاری از فعالان را به همراه داشته است. به نظر می رسد رفته رفته و با روشن تر شدن وضعیت ابهامات می توان به تعادل در روند و کارایی بیشتر بازار خوش بین بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری