کد خبر: ۴۷۷۲۶
تعداد بازدید: ۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
وضعیت عمومی اقتصاد ایران در ماه‌های اخیر بهتر شده و بخشی از این فرآیند، به بهبود روابط خارجی ایران برمی‌گردد. در شرایطی که مذاکرات هسته‌ای این روز‌ها در پایتخت اتریش، وین به پیش می‌رود. عربستان سعودی هم اعلام کرده که قصد دارد روابط خود با ایران را بهبود بدهد.

به گزارش تجارت امروز، نخستین تاثیر مستقیم رخداد‌های بیرونی و عمدتاً سیاسی، بر بازار ارز خواهد بود. بر این اساس، بازار ارز در هفته‌های اخیر عمدتاً کاهشی بوده و قیمت دلار در بازار آزاد ایران، به کانال ۲۱ هزار تومان برگشته است. در این میان، برخی فعالان بازار معتقدند دلار می‌تواند قیمت‌های پایین‌تر را هم تجربه کند.

با این همه، واقعیت‌های بنیادین اقتصاد ایران یک شبه تغییر نمی‌کنند. بر این اساس، ایران حتی در صورت رفع تحریم‌ها هم به دشواری قادر خواهد بود نفت خود را در بازار‌های جهانی عرضه کند، چرا که تقاضای جهانی برای نفت کاهش پیدا کرده است.

به این ترتیب، در صورت تسهیل روابط خارجی ایران، تقاضا برای واردات، به افزایش تقاضا برای دلار در بازار آزاد ختم می‌شود و این هم به نوبه خود، قیمت دلار را در سطحی نه چندان پایین حفظ خواهد کرد. بر این اساس، هر چند ممکن است دلار برای مدتی کوتاه کانال‌های قیمتی کمتر از ۲۰ هزار تومان را هم تجربه کند، بعید است ماندگاری بالایی در این کانال‌ها داشته باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری