کد خبر: ۴۷۷۷۰
تعداد بازدید: ۱۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
پس‏ از مقام‏ معظم رهبری‏ رییس‏ جمهور عالیترین‏ مقام‏ رسمی‏ کشور است‏ و یکی از مسوولیت‌های مهم او سیاستگذاری، تعیین خط مشی، تصمیم‌گیری، هماهنگی و هدایت امور فرهنگی کشور در چارچوب سیاست‌های کلی نظام است.
به گزارش تجارت امروز؛ با توجه به اینکه مدیریت فرهنگی از اموری است که عوامل و متغیر‌های گسترده‌ای بر آن اثر می‌گذارند، در درجه اول درک متغیر‌ها و فرامتغیر‌ها و در درجه بعدی برنامه ریزی منسجم و کارآمد در این مسیر اهمیتی راهبردی دارد.
پس‏ از مقام‏ معظم رهبری‏ رییس‏ جمهور عالیترین‏ مقام‏ رسمی‏ کشور است‏ و یکی از مسوولیت‌های مهم او سیاستگذاری، تعیین خط مشی، تصمیم‌گیری، هماهنگی و هدایت امور فرهنگی کشور در چارچوب سیاست‌های کلی نظام است.
از مأموریت دیگر رییس جمهور تصحیح و ارتقاء فرهنگ، سازماندهی امور فرهنگی و تحکیم و تعمیق دین باوری در‌جهت تحقق تمدن نوین اسلامی است. گسترش نفوذ فرهنگ اسلامی در شئون جامعه، تقویت انقلاب فرهنگی، اعتلای فرهنگ عمومی، تزکیه محیط‌های علمی و فرهنگی از افکار مادی و نفی مظاهر و آثار غربزدگی برخی دیگر از وظایف رییس جمهور در مقوله فرهنگ است.
با توجه به اینکه رییس جمهور رییس شوای عالی انقلاب فرهنگی است، نظارت و پی‌گیری مستمر بر اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، نظارت برتهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم و جدید، ارزیابی نتایج و حمایت از اجرای آن‌ها و نیز نظارت بر عدم مغایرت طرح‌ها و برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی به اجرا درآمده از سوی وزارت خانه‌ها، مؤسسات و سازمان‌ها با اصول سیاست‌ها و خط مشی‌های‌مصوب فرهنگی کشوربر عهده اوست.
با توجه به اینکه مدیریت فرهنگی از اموری است که عوامل و متغیر‌های گسترده‌ای بر آن اثر می‌گذارند، در درجه اول درک متغیر‌ها و فرامتغیر‌ها و در درجه بعدی برنامه ریزی منسجم و کارآمد در این مسیر اهمیتی راهبردی دارد. قطعا برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های فرهنگی نیازمند مدیر اجرایی قوی، وفاق ملی، مشارکت مردم و اجماع اندیشمندان و نخبگان فرهنگی کشور هستیم.

مستندات
بر اساس اصل ۱۲۱ و ۱۵۳ قانون اساسی رییس‏ جمهور در مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ سوگند یاد می‏ کند که در ترویج‏ دین‏ و اخلاق بکوشد و درحراست‏ از مرز‌ها و استقلال‏ سیاسی، اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نکند، و هرگونه قرارداد را که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شؤون کشور باشد ممنوع بداند.

همچنین در نخستین بند سیاست‌های کلی برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۵/ ۱۰/ ۱۳۸۹ ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب و نیز در ماده (۲) قانون برنامه پنج ساله پنجم، تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم و جدید از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تأکید و تصویب قرار گرفته است.
پیوست فرهنگی فرصتی ارزشمند برای جاری ساختن سیاست‌های کلان فرهنگی، ابزاری برای ایجاد مصونیت و پیشگیری از پیامد‌های منفی درعرصه فرهنگ و همچنین اقدامی در راستای ایجاد تحول در روش‌های مدیریت فرهنگی است؛ بنابراین بر طبق قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام، یکی از وظایف بسیار مهم رییس جمهور توجه به مقوله فرهنگ در همه ابعاد است. با توجه به تلاش بیگانگان برای غلبه فرهنگی بر جامعه و نسل جوان کشور، رییس جمهور باید با مشارکت نخبگان فرهنگی، اجتماعی و دینی، برنامه ریزی دقیقی برای اجرای برنامه و طرح‌های فرهنگی داشته باشد.
به دلیل اهمیت مقوله فرهنگ در جامعه، با پیگیری‌های رهبر معظم انقلاب خوشبختانه در سال‌های اخیر چند برنامه مهم فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها تدوین نقشه مهندسی فرهنگی کشوراست که پس از ۳۳ جلسه بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، اجرای نقشه مهندسی فرهنگی در حقیقت حمایت از برنامه‌های فرهنگی کشور با اتکاء به نقش آحاد جامعه است. بر اساس این نقشه راه، علاوه بر پیوست فرهنگی طرح‌های کلان، تغییر و تحولات فرهنگی و اجتماعی کشور نیز رصد می‌شود.
مهمترین وظیفه رییس جمهور اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور با تقسیم کار ملی و ایجاد هماهنگی در سطح ملی و استانی است که می‌تواند ضمن جلوگیری از موازی کاری، زمینه مشارکت هرچه بیشتر استانداران و مردم سراسر کشور را در پیشبرد برنامه‌های فرهنگی فراهم کند.
این سند منطبق بر اصول و ارزش‌های اسلام، آرمان‌های انقلاب اسلامی، رهنمود‌های امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب، مقام معظم رهبری و اسناد فرادستی مرتبط تدوین شده است.
تدوین پیش نویس این سند با مشارکت صاحبنظران، مراکز علمی، نهاد‌ها و دستگاه‌های مرتبط، محققان و اندیشمندان، کارشناسان حوزه و دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی ذی ربط تهیه و تنظیم شده است.
قطعا ریشه همه مسائل جدید به حوزه فرهنگ باز می‌گردد و ریشه همه راه حل ها، موفقیت‌ها و تعالی جامعه به حوزه فرهنگ مرتبط می‌شود و رییس جمهور در این زمینه نقشی بی بدیل دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری