کد خبر: ۴۷۸۱۹
تعداد بازدید: ۱۲۷
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
درخواستِ جامعه‌ کارگری از دولت آینده؛
عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: مهم‌ترین خواسته‌ جامعه‌ کارگری برگشتن به دوران قراردادهای رسمی و حاکمیت قانون است و حل این مشکل، دروازه‌ی ورود به حل سایر مشکلات خواهد بود.

به گزارش تجارت امروز به نقل از ایلنا، محسن باقری افزود: امروز کارفرمایان الزامی برای ثبت و یا تنظیم قرارداد کتبی با کارگران ندارند و متاسفانه کارگران از اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین بنیان‌های اشتغال که همان قرارداد کار است، محروم هستند. بیش از ۹۵درصد از کارگران فاقد قرارداد هستند و بنا به اظهارات نهادهای رسمی ۶ میلیون نفر در مشاغل غیررسمی هستند و به همین دلیل تحت پوشش هیچ قانونی نیستند.

اواظهارداشت: مهم‌ترین خواسته جامعه‌ کارگری برگشتن به دوران قراردادهای رسمی و حاکمیت قانون است و حل این مشکل، دروازه‌ی ورود به حل سایر مشکلات خواهد بود.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران تاکید کرد: از دولت می‌خواهیم بحث قراردادها را اصلاح کند. متاسفانه کارگرانی داریم که با 25 یا 30 سال سابقه کار در یک کارگاه با قرارداد موقت بازنشست می‌شوند؛ یعنی ماهیت کار، مستمر است اما کارگران دارای قرارداد موقت هستند.

باقری گفت: در نتیجه‌ برگشت امنیت شغلی، تشکل‌ها نیز قدرتمند ‌می‌شوند و قدرت چانه‌زنی آنها برای حقوق و دستمزد افزایش پیدا می‌کند و مشکل معیشت نیز تاحدودی رفع خواهد شد.

وی در باره وظیفه دولت برای تعیین حداقل دستمزد و بهبود معیشت کارگران گفت: قطعا همه بار دستمزد به دوش کارفرمایان نیست. درست است که شورایعالی کار مزد کارگران را تعیین می‌کند اما بخشی از این سبد معیشت شامل آموزش و درمان و مسکن و موضوع هایی از این دست است که وظیفه‌ دولت‌هاست و دولت‌ها باید این حمایت‌ها را پوشش دهند.

باقری اظهارداشت : حداقل حقوق امسال تقریبا ۶۰درصد از سبد معیشت را پوشش می‌دهد خب سوال این است که باقیِ این رقم را چه کسی باید به کارگران پرداخت کند؟ درواقع دولت باید با تثبیت قیمت‌ها و با پرداختِ یارانه و پوشش دادن سبد معیشت و بسته‌های حمایتی دیگر از کارگران حمایت کند و از طرفی هم با دادن معافیت‌های مالیاتی به بخش‌‎های تولیدی و تخفیف در حامل‌های انرژی، به کارفرمایان تخفیف دهد. بنابراین دولت باید به صورت دوسویه از کارگران و کارفرمایان حمایت کند که نتیجه‌ی این کار حمایت از تولید و به حرکت درآمدن چرخ اقتصاد است.
انتهای پیام// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری