کد خبر: ۴۷۸۳۵
تعداد بازدید: ۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴
روحانی در جلسه هیات دولت؛
رئیس جمهوری، با اشاره به این که انتخابات با این عظمت نتیجه‌اش وحدت و امنیت ملی است، گفت: انتخابات شکوهمند مهم در کشور ضامن مشروعیت نظام است بنابراین همه تصمیم هایی که در کشور گرفته می‌شود اگر مردم نباشند مشروعیت ندارد.

به گزارش تجارت امروز، حسن روحانی در جلسه امروزهیات دولت افزود: در ماه خرداد سال ۱۴۰۰ هستیم و همواره در مقاطع مختلف ماه خرداد برای کشور و انقلاب ما سرنوشت ساز بوده است.
وی ادامه داد: در سال‌های اولیه نهضت اسلامی خرداد ۴۲ جزو مقاطع حساس نهضت اسلامی بود. خرداد سال ۴۲ حرکت و موج بزرگ نهضت اسلامی را ایجاد کرد.
رئیس جمهوری گفت: بسیاری از انتخاب‌های مهم ریاست جمهوری ما در خرداد اتفاق افتاد. انتخابات ریاست جمهوری مساله مهمی است. در میان همه انتخاب‌هایی که داریم مساله انتخاب ریاست جمهوری این است که یک فرد می‌خواهد رئیس جمهور شود نه رئیس یک حزب.
روحانی ادامه داد: در واقع این انتخابات مهم و بزرگ نماد آزادی و آگاهی مردم است. مردم هم باید با آزادی و آگاهی پای صندوق بیایند و ملاک هم تشخیص مردم است. انتخابات با این عظمت نتیجه‌اش وحدت و امنیت ملی است. انتخابات شکوهمند مهم در کشور ضامن مشروعیت نظام است. همه تصمیماتی که در کشور گرفته می‌شود اگر مردم نباشند مشروعیت ندارد.

وی افزود: اگر خدای ناکرده در یک انتخابات حضور کم باشد و برای مردم مسائلی روشن نباشد، انسجام ملی، مصلحت و امنیت ملی و حیثیت نظام چگونه خواهد بود؟ امام همیشه توصیه می‌کردند میزان رای ملت است و مردم ولی نعمت ما هستند. همه ما را مردم به اینجا رساندند. ما چه بودیم ما یک طلبه ساده بودیم. مردم ۹۸ درصد به جمهوری اسلامی رای دادند. چرا این ۹۸ درصد آب می‌رود؟

10 هزار صندوق اضافه شد

وی در ادامه سخنانش به تعداد صندوق ها اشاره کرد و افزود: ما به وزارت کشور اعلام کردیم که به خاطر کرونا و سلامت مردم صندوق‌ها را اضافه کنید. وزارت کشور حدود ۱۰ هزار صندوق اضافه کرد. حتی وزیر کشور در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح کرد که به خاطر حفظ سلامت مردم زمان انتخابات را اضافه کنیم و پیشنهاد داد که ۲ ساعت زمان انتخابات اضافه شود یعنی  از ۷ صبح شروع شده و تا یک صبح روز بعد زمان رای گیری ادامه داشته باشد اما در جلسه پیشنهاد شد که ۲ ساعت به ۳ ساعت اضافه شود یعنی از ۷ صبح تا ۲ صبح روز بعد یعنی ۳ ساعت اضافه شد تا مردم راحت‌تر پای صندوق انتخابات بیایند.  

استانداران و کارگزاران دولت سست نشوند

رئیس جمهوی همچنین خطاب به وزیران،‌استانداران، فرمانداران و کارگزاران تاکید کرد: هیچ چیز نباید مسایل مهمی که این روز می گذرد ما را در انجام وظیفه سست کند. ما حدود ۷۰ روز دیگر مسوولیت داریم بنابراین تا لحظه و ساعت آخر همه باید تلاش و کار کنند. 

وی افزود: انتخابات را هم آنچه قانون گفته است به قوه الهی انجام می دهیم و وزارت کشور ما با تمام قدرت به مردم تضمین می دهد که امانت مردم را مراعات خواهد کرد و نخواهد گذاشت یک رای بالا و پایین شود. اینها وظیفه ما است و دنبال می کنیم و انجام می دهیم و به پایان می رسانیم البته این وسط گاهی مشکلاتی پیش می آید. 

روحانی ادامه داد: به عنوان مثال این چند روز گذشته قطعی برق داشتیم و مردم دچار مشکل شدند. من خوشحال شدم از این که وزیر نیرو رسما از مردم عذرخواهی کرد. ما هر جا قصور داریم باید از مردم عذرخواهی کنیم و به مردم بگوییم. مردم دچار مشکل شدند البته ریشه آن را همه مردم می دانند خشکسالی امسال یکی از ریشه های این مساله است. 

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: امسال ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته مصرف برق اضافه شده است یک فشار فوق العاده ای به وزارت نیرو آمد. در عین حال همه توان را به کار گرفتیم که اولا بتوانیم حفظ کنیم و ثانیا اگر کمبودی بود وزارت نیرو از قبل با دقت به مردم زمان خاموشی  را اعلام کند که مردم دچار مشکل نشوند.

رئیس جمهوری افزود: نیروگاه اتمی به مدار آمده و در روزهای آینده به حداکثر ظرفیت می رسد. برخی نیروگاههایی که در حال تعمیر است به مدار خواهد آمد. مردم بدانند که برق آبی را می توانیم بالا ببریم اما اثر آن این است که باید آب بیشتری رها کنیم اما تابستان با مشکل روبرو می شویم. مردم هم باید در مصرف برق همه همکاری را انجام دهند و همه در کنار هم باشیم. 

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع رمز ارزها اشاره کرد و گفت: فعالیت مجاز رمزارزها حدود ۳۰۰ مگاوات است. یعنی خیلی نیست اما فعالیت غیرمجاز این بخش خیلی است  به طوری که۲ هزار مگاوات مصرف می‌کنند و هرکسی در گوشه‌ای بیت کوین و رمز ارز تولید می کند. 

روحانی گفت: هم وزارت صمت، هم وزارت کشور و هم وزارت نیرو و مخابرات موظف هستند فعالیت‌های رمز ارز را تا پایان شهریور تعطیل شود. بنابراین از امروز هرکس کار کند غیرمجاز است حتی آنهایی که مجاز بودند دیگر غیرمجاز هستند تا از این مساله عبور کنیم و شرایط بهتری برای مردم فراهم شود.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: آماری هم وزیر اقتصاد دادند که صادرات غیرنفتی در 2 ماه امسال نسبت به پارسال ۴۸ درصد بیشتر شده است و نسبت به سال ۹۸ هم ۲۵ درصد رشد داریم به معنای این است که دولت و بخش خصوصی با تمام توان در تلاش است و در مسیر درست است.

مردم همان هستند که سوم خرداد را خلق کردند

وی همچنین به روز سومخرداد اشاره کرد و گفت:هر کسی می‌آید در اسلامیت، ایمان و تعهد وی شک و شبهه می‌کنیم. اگر مردم این همه شک و شبهه دارند، این مردم همان هستند که در جنگ آمدند و سوم خرداد ۶۱ را آفریدند، نمایندگان همین مردم بودند که در ۱۴ خرداد ۶۸ رهبر انقلاب اسلامی را انتخاب کردند. این مردم همان مردم هستند. خدا نکند روزی مردم احساس کنند ما به آنها بی‌اعتنا هستیم یا می‌خواهیم بدون آنها یا برای آنها تصمیم بگیریم. مردم خودشان باید تصمیم بگیرند، مردم تصمیم‌گیر هستند و پای صندوق می‌آیند و خودشان باید انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید:

هدف دولت ابقای برجام بود

روحانی افزود: همه در دنیا قبول دارند که برجام توافقی مهم برای تعامل و امنیت منطقه و ملی است و این توافق در دولت یازدهم ایجاد و در دولت دوازدهم که این شر آمد و از توافق خارج شد، ‌ هدف دولت ابقای برجام پس از ایجاد آن بود.

وی ادامه داد: اگر برجام به طور کامل از بین می‌رفت، ما به همه قطعنامه های فصل هفتم شورای امنیت بازمی‌گشتیم و حقوق‌دانان و سیاسی‌های کشور به خوبی می‌دانند بازگشت به فصل هفت شورای امنیت یعنی چه. اما ما اجازه ندادیم این اتفاق رخ دهد که این نخستین شکست ترامپ بود. زیرا او می‌خواست از برجام خارج شود و بعد ما خارج شویم تا موضوع در شورای امنیت بررسی شود که ما اجازه ندادیم این کار انجام شود.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه مذاکره امروز ما با مذاکره سال ۹۲ فرق می کند، گفت:‌ در سال ۹۲ طرف مقابل دست بالا داشت و ۶ تا ۷ قطعنامه شورای امنیت در دستش و دست ما خالی بود. ولی با آن سختی ایستادیم تا این توافق انجام شود. اما امروز بر عکس است و ما دست بالا داریم زیرا طرف مقابل خلاف قطعنامه  ۲۲۳۱ و خلاف توافق ۷ کشور عمل کرده است و اکنون ما درباره برجام بحث نمی‌کنیم و همه آن را قبول دارند. بلکه بحث در موضوع اجرای برجام است که آمریکا چگونه به برجام بازگردد.

 در مذاکرات درباره مسائل اساسی و مهم به توافق رسیدیم

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه پیشرفت هیات مذاکره کننده در وین قابل ملاحظه است، ‌ افزود:‌ ما در مسائل اساسی و مهم با کشورهای چهار به اضافه یک به توافق رسیدیم. البته مواردی هست که در حال گفت و گو و قابل حل است و اصولی که مقام معظم رهبری به عنوان سیاست‌های کلی مطرح فرمودند، این اصول هم همیشه مدنظر مذاکره‌کنندگان در وین است.

وی با اشاره به اصول مدنظر رهبر معظم انقلاب گفت:‌ این اصول این است که آنچه تعهد آنهاست باید به طور کامل به تعهدات خود عمل کنند و آنچه تعهد ما است، انجام خواهیم داد. البته به دلیل بدعهدی آمریکا در این سه سال و نیم،  ایشان فرمودند اول آمریکا به تعهدهای خود عمل کند که در صورت درست بود ما نیز به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

جان انتخابات رقابت است

وی گفت: تصمیم شورای نگهبان که عصر روز دوشنبه از آن مطلع شدیم و بعد مشخص شد که چه کسانی مدنظر هستند. خیلی از سیاسیون و ما دلمان می‌خواست شورای نگهبان فرصت بیشتری داشت و افراد دیگری اضافه می‌شدند. جان انتخابات رقابت است. اگر این جان را از انتخابات بگیرید کالبد بی‌جان می شود. اصل انتخابات این است که یک رقابت فشرده باشد تا انتخابات واقعی شکل بگیرد.

انتهای خبر// ح.ع

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری