کد خبر: ۴۷۸۳۷
تعداد بازدید: ۹۰
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۱۶۳نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، شمارجان باختگان این بیماری در ایران به ۷۹ هزار و ۲۱۹نفر رسید.

به گزارش تجارت امروز، روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (5 خرداد ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰هزار و ۴۶۸بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۵۴نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به 2 میلیون و ۸۶۵ هزار و ۸۶۴نفر رسید.

وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تاکنون 2 میلیون و ۳۶۲ هزار و ۴۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. 4695 نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۹ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۹۳۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در این اطلاعیه آمده است، تاکنون 2 میلیون و ۸۴۴هزار و ۶۳۹نفر دوز اول واکسن کرونا و ۴۸۵هزار و ۶۷۰نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 3 میلیون و ۳۳۰هزار و ۳۰۹ دوز رسید.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیشتر بخوانید: 

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۶۷ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۴۷۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقای جنوبی که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.
انتهای پیام// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری