کد خبر: ۴۷۸۶۱
تعداد بازدید: ۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد:
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه با اقدام و تلاش های انجام گرفته خوشبختانه روند بیماری کرونا در کشور از نظر ابتلا و آمار فوتی ها، کاهشی شده است، گفت: همه تلاش ما این است که تا پایان فعالیت این دولت در زمینه کرونا به یک آرامش در کشور برسیم.

به گزارش تجارت امروز، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه همه تلاش ها در 16 ماه گذشته بر این بوده است که مردم لوازم و تجهیزات کافی برای مقابله با این بیماری در اختیار داشته باشند و دستور العمل های بهداشتی را مراعات کنند تا با موج جدید بیماری مواجه نشویم، اظهار داشت: متاسفانه موتاسیون و جهش های متعدد این ویروس و ورود ویروس انگلیسی به کشور دلیل مواجه شدن با موج چهارم بیماری بود که مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرد.

به گفته او براساس گزارش ها مراعات عمومی دستورالعمل های بهداشتی 67 درصد است که رقم قابل قبولی نیست، گفت: اگر رعایت پروتکل ها در جامعه به 90 درصد نرسد خطر مواجه شدن با موج جدید بیماری و مشکلات ناشی از آن بیشتر خواهد بود.

رئیس جمهوری با اشاره به روند واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، با بیان اینکه تاکنون 5 میلیون دوز واکسن در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته و حدود 3 میلیون دوز واکسن تزریق شده است، اضافه کرد: یکی از افتخارات این دولت این است که واکسیناسیون طبق برنامه تدوین شده در سند ملی واکسیناسیون و براساس اولویت های تعیین شده به صورت رایگان انجام می شود.

روحانی با تاکید بر اینکه برای واردات واکسن مورد اطمینان و تولید واکسن در داخل همه تلاش خود را انجام می دهیم، گفت: بخش خصوصی به رغم اخذ مجوز های لازم برای واردات واکسن، تاکنون موفق نبوده است و این نشان می دهد که برخلاف تصورها، واکسن در جهان فراوان نیست و تهیه آن با مشکلات و موانعی مواجه است.

وی با اشاره به ضرورت جلوگیری از شیوع ویروس هندی کرونا در کشور، اظهارداشت: امروز با موتاسیون جدیدی از ویروس کرونا و نوع هندی آن مواجه هستیم که در برخی از مناطق جنوبی کشور مردم را با مشکل مواجه کرده است و ضرورت دارد تا تلاش کنیم که این ویروس به مناطق مرکزی و شمالی کشور انتقال پیدا نکند.

او خاطرنشان کرد: واکسیناسیون با نظم و برنامه‌ریزی خاصی از افراد بالای 80 سال شروع شده و تزریق واکسن به افراد 70 سال به بالا نیز رو به پایان است و چنانچه افراد 60 سال به بالا واکسن دریافت کنند، می‌توانیم از لحاظ کاهش آمار مرگ و میر و آرامش خاطر مردم، اطمینان بیشتری داشته باشیم و امیدوارم واکسیناسیون عمومی تا آخر تابستان انجام شود.

روحانی با اشاره به امکان واکسیناسیون بیش از 500 هزار نفر در روز، اظهار داشت: اگر واکسن به اندازه کافی در داخل تولید شود و همزمان واکسن مورد نیاز را خریداری کنیم، می‌توانیم از مرداد امسال واکسیناسیون عمومی را شروع کرده و تا آذر امسال این کار به پایان برسد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: حدود 878 پایگاه برای واکسیناسیون تجمیعی اختصاص یافته است و در 24 ساعت بیش از 200 هزار نفر، واکسن دریافت می‌کنند و امکان افزایش آن تا 500 هزار نفر نیز وجود دارد.

او ادامه داد: قول می‌دهم در هر کجا که امکان خرید واکسن وجود داشته باشد برغم همه مشکلاتی که از لحاظ مالی داریم، آن را تهیه کنیم و افتخار ما این است که جزو کشورهای سازنده واکسن هستیم.

وی اضافه کرد: اگرچه دانشجویان تا حدود زیادی می‌توانند از طریق فضای مجازی آموزش‌های لازم را راحت‌تر دریافت کنند، اما در برخی از رشته‌ها که نیازمند کار عملی است، باید اولویت قایل شویم تا در سال آینده این رشته‌ها حتی‌الامکان به صورت حضوری برگزار شود.

رئیس جمهوری یادآور شد: با شیوع کرونا از لحاظ دینی و معنوی نیز با محدودیت حضور در مساجد و مراکز مذهبی صدمات زیادی وارد شده است، لذا همه باید تلاش کنیم تا در 6 ماه سال 1400 در همه بخش‌های فرهنگی، معنوی، کسب و کارها و آموزش شاهد تحول خوبی باشیم و برنامه‌ریزی دولت بر این مبنا قرار دارد.

روحانی تصریح کرد: دولت در هفته‌های آخر تلاش و خدمت خود می‌خواهد کرونا را مهار کرده و انتخابات خوب و سالمی برگزار کند و در حد ممکن به معیشت مردم کمک کند و طرح‌های نیمه تمام را به اتمام برساند.

وی افزود: دولت در زمینه تحریم هم قدم‌های اصلی و مهمی برداشته است و گام‌های پایانی هم در دسترس است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری