کد خبر: ۴۷۸۷۷
تعداد بازدید: ۹۹
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
جهش قیمت مسکن در سال ۹۹ آنچنان زیاد بود که کسانی که شاید ماه‌ها برای خرید خانه برنامه ریزی کرده بودند، توان اقتصادی خود را در برابر جهش قیمت ها از دست دادند.

به گزارش تجارت امروز، از خرداد تا تقریبا آبان ۹۹ هر روز بر قیمت ملک افزوده می شد و مالکان خود نسبت به تعیین قیمت‌ها اقدام می کردند و مشاوران املاک نیز ناچار به تبعیت از نظر مالکان بودند.

به طوری که در تابستان ۹۹ میزان تقاضا در بازار آنچنان افزایش یافت که مصرف کنندگان واقعی را دچار مشکلات فراوان ساخت زیرا هیچ قیمت مشخصی در بازار وجود نداشت و خریداران دائم در حال کنترل نرخ ها بودند.

سرانجام از نیمه پاییز ۹۹، بازار مسکن با آرامش نسبی همراه شد و سیر صعودی نرخ ها کندتر از هر زمان دیگری شد. از آن زمان تاکنون بازار در رکود نسبی فرو رفته و مصرف کنندگان و خریداران همچنان در فاز انتظار برای کاهش بیشتر نرخ ها به سر می برند.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری 

آیت الله ابراهیم رئیسی: آشفتگی در بازار مسکن مردم بالاخص طبقات ضعیف را دچار زحمت کرده است؛ از قبل هم پیش‌بینی می‌شد اگر نقدینگی موجود در کشور به‌سمت تولید هدایت نشود در حوزه مسکن و ارز و طلا التهاب ایجاد خواهد کرد.

جلیلی: تسهیل تشکیل خانواده یکی از وظایف اصلی دولت است لذا وضع فعلی بازار مسکن بر ازدواج جوانان تاثیر منفی گذاشته است.

* ۶ برابر شدن قیمت مسکن و به تبع آن افزایش اجاره بها برای یک کارمند، یک کارگر و برای کسی که در طبقه متوسط جامعه است باید تمام توانش را بگذارد تا بتواند مسکن تهیه کند

* برای هر صد متر واحد مسکونی، یک و نیم شغل مستقیم و یک شغل غیر مستقیم ایجاد می‌شود؛ وقتی ۳۵۰ هزار واحد مسکونی سالانه در این دولت ساخته نشد، چه میزان بیکاری به وجود می‌آید؟

* دولت وظیفه‌ای جدی در تامین مسکن برای خود قائل نبوده است

زاکانی : اگر مالیات برای خانه‌های خالی وضع شود، مسکن از جنبه سوداگری خارج ‌شده و در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.

* مسکن تبدیل به کالای سوداگر شده است در حالی‌ که باید به ‌عنوان نیاز ضروری جامعه در نظر گرفته شود.

محسن رضایی: به یک اقدام تحولی در بخش مسکن برای پاسداری از اصل 31 قانون اساسی نیاز داریم.

* کشور با مشکل کمبود مسکن و عدم تناسب عرضه و تقاضا و سوداگری های پیچیده که گاه تنیده در بافت اقتصادی و گاه حتی تنیده در بافت سیاسی کشور هستند، مواجه است.
* به زودی با بازنگری سریع سیاستهای مسکن، رفتارهای ناشایست مدیریت محفلی پایان می یابد.
* نیازمند یک دولت قوی و کارآمد برای عبور از موانع و مشکلات کشور هستیم

محسن عباسی : مسکن مهر ابداع من بود

عبدالناصر همتی: افزایش قیمت مسکن به دلیل قیمت های نسبی و تمایل مردم به خرید مسکن و حفظ ارزش دارایی ها بود

*بانک مسکن به تنهایی نمی‌تواند از تولید مسکن حمایت کند
*در سال گذشته ۱۳.۵ درصد از اعتبارات در بخش مسکن هزینه شد

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی : در گذشته بعد از ۱۰ سال عده ای می توانستند خانه دار شوند

  • ۴.۵ میلیون مسکن کمبود داریم و برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای تامین این میزان مسکن انجام دادیم.
    *ما باید مساله بی سرپناهی را حل کرده و 3 دهک پایین را هم بدون اینکه مشارکت مالی داشته باشند صاحب مسکن کنیم و به صورت قسطی در ۳۰ سال از آن پس بگیریم؛ یعنی یک نوع اجاره به شرط تملیک است.


دیدگاه کارشناس: بازار مسکن بالا نمی‌رود، پایین هم نمی‌آید


کارشناس بازار مسکن ـ درباره پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ می‌گوید: کاهش قدرت خرید متقاضیان، مانعی بزرگ بر سر رشد قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ خواهد بود اما به دلیل ویژگی چسبندگی این بازار، انتظار کاهش قیمت نمی‌توان داشت؛ گزینه محتمل، ثبات قیمت است که با توجه به نرخ تورم به معنای افت قیمت ذاتی مسکن خواهد بود.

ثبات بازارهای موازی و طرح مالیات بر خانه‌های خالی باعث شده تا تمایل برای فروش در بازار مسکن افزایش پیدا کند اما بازار در رکود به سر می‌برد؛ رکودی که حتی گریبان واحدهای کوچک متراژ را هم گرفته است. بررسی‌ها نشان می دهد فاصله عرضه تا فروش خانه‌های کوچک متراژ در شهر تهران که تا پیش از این بین یک تا دو هفته بود به حدود یک ماه رسیده؛ همچنین زمان فروش مسکن به طور میانگین برای مناطق میانی تهران که قبلا یک ماه بود به دو ماه افزایش یافته است.

کمبود واحدهای کوچک متراژ نوساز در بازار مسکن کاملا محسوس است؛ مشکلی که در سال های اخیر همواره وجود داشت. فقر آپارتمانهای مرغوب با قیمت مناسب در مقابل فشار تقاضا باعث شده تا معدود فایلهایی از این نوع زودتر از آپارتمانهای لوکس فروخته شوند.

انتهای خبر//ح.ح

 

بیشتر بخوانید:

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری